Laddar...
Julauktion
Julauktion söndagen den 17 december kl 16
Visning:
15/12 kl 12-19
16/12 kl 12-17
17/12 kl 12-16
Lägsta föremålsnummer
- BelysningRensa filter
745
Taklampa, mässing med prismor, oscariansk, sekelskiftet 1900, h 68 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
766
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa rödlackerad plåt med vita och röda detaljer, PH5, modellnummer 217099, etikettmärkt, dia 50 cm, lampfäste och sladd saknas
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
767
Bentler, Frank J, bordslampa, krom med vit plastskärm, Danmark 1960-tal, modellnummer A 3373, h 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
772
Vallien, Bertil för Åfors, bordslampa, glas, signerad, h exklusive lamphållare 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
773
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, golvlampa, teak med mässingsdetaljer, höjd inkl skärmhållare 130 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
775
Okänd designer, 1960-tal, taklampa, röd plast och mässing, anlupen, diameter 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
784
Lütken, Per för Holmegaard, bordslampa, polykrom dekor mot vit glasmassa, ur serien Cascade, design 1970, höjd inklusive skärmhållare 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 800 SEK
801
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, 1900-talets mitt, h 45 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
804
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt med blå och röda detaljer, PH5, modellnummer 217099, etikettmärkt, dia 50 cm, lampfäste och sladd saknas
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
807
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
811
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, bärnstensfärgat glas och mässing, modell Le Klint 343, design 1970, h 35 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
812
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, koboltblått glas och mässing, modell Le Klint 302, design 1939, höjd 46 cm, lampskärm saknas
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
813
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, bärnstensfärgat glas och mässing, modell Le Klint 343, design 1970, höjd 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
814
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
827
Utzon, Jørn för Louis Poulsen, taklampa, mässing och vitlackerad metall, 'Søværnspendeln', design 1949, h 25 cm, Utzon är mest känd som arkitekten bakom Sydney Opera House Australien
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
832
Okänd designer, golvarmatur, up-light, h 185 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
850
Jakobsson, Hans Agne, vägglampetter, 1 par, teak med vita plastkupor, etikettsignerade, h 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
853
Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, taklampa, teak med dubbla kupor i vitt glas respektive plast, etikettsignerad, dia 40 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
854
Hansen, Andreas för Le Klint, taklampsskärm, plisserad, handvikt plast, modell Le Klint 157, design 1965, dia 30 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
890
Alberius, Olle för Orrefors, bordslampa, glas och metall, dekor av polykroma fläckar, design 1975, etikettsignerad, h 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
896
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, 6 ljusarmar, h 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
902
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, bordslampa, röd glasmassa, etikettmärkt, signerad och daterad -68, h inklusive skärm 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
903
Bordslampa, koppar med glaskupa, så kallad "Strindbergslampa", 1910-20-tal, driven dekor av fjärilar och blommor, h 49 cm
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.