Laddar...
Julauktion
Julauktion söndagen den 17 december kl 16
Visning:
15/12 kl 12-19
16/12 kl 12-17
17/12 kl 12-16
Lägsta föremålsnummer
- BelysningRensa filter
43
Henningsen, Simon för Lyfa, taklampa, eloxerat stål, ”Tivoli-Pendel”, modell 85-46, höjd 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
51
Okänd designer, art-déco, 1920-tal, kupa för taklampa, bemålat glas, diameter 40 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
72
Okänd designer för Ölandshyttan, bordslampfötter, 3 st, glas, varierande höjd
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
78
Okänd designer för By Rydéns, taklampa, svartlackerad metall, klotformad, dia 45 cm, framstår i nyskick
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
79
Okänd designer för By Rydéns, taklampa, svartlackerad metall, klotformad, dia 45 cm, framstår i nyskick
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
127
Westman, Marianne för Rörstrand, bordslampa, porslin, Piggelin, design 1970, signerad, h inklusive skärm 50 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
143
Okänd designer, taklampa, kromad och lackerad metall, Bauhausstil, diameter 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
166
Hammerbord, Jo för Fog & Mørup, golvlampa, järn, stål och aluminium, "Trombone", design 1968, h 135 cm, smärre bucklor
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
232
Bordslampa, porslin, rokokostil, Friedrich Greiner Volkstadt-Rudolstadt, 1900-talets 1 hälft, dekor av putti, polykrom och förgylld dekor, smärre skador, h inklusive lamphållare 40 cm, smärre fotnagg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
263
Okänd designer, takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, empirestil, sekelskiftet 1900, dia 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
287
Gessle, Åsa för By Rydéns, bordslampa, vitlackerad metall med textilskärm, etikettsignerad, total h 59 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
290
Okänd designer, bordslampa, metall med textilskärm, total h 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
291
Okänd designer för MIO, bordslampa, keramik, dekor av blommor blått, total h 53 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
312
Hallampa, förgylld mässing med prismor, 1960-70-tal, diameter 42 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
313
Hallampa, mässing med prismor, 1900-talets 2 hälft, burformad, h 26 cm
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
314
Hallampa, koppar med gul glaskupa, art-déco, 1920-tal, dia 26 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
337
Okänd designer, taklampa, glas och porslin, så kallad skomakarelampa, justerbar höjd, diameter 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
339
Bordsfotogenlampa, elektrifierad, mässing och glas, höjd 52 cm
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
340
Wickelgren, Jan för Aneta, taklampa, mässing med gul glasmassa, 1970-tal, diameter 45 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
346
Okänd designer, antagligen för Michael Andersen, Bornholm, bordslampa, glaserat lergods med lös träfot, jugend/art-déco, 1910-tal, dekor av pingviner, h inklusive lamphållare 38 cm, obetydliga nagg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
365
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
376
Taklampa, brons med infattade, polykroma glas, ottomansk stil, 1800-talets 2 hälft, h 62 cm, enstaka lösa glas medföljer
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
400
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampor, 1 par, glas med metallmontage, dekor i svart underfång, modellnummer RD 1323, signerade, höjd inklusive lamphållare ca 40 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
418
Okänd designer för E S Horn AS, Aalestrup, bordslampa, svartlackerad metall, etikettsignerad, h 58 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
419
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, bordslampor, 1 par, glaserad keramik, dekor i så kallad spirande stil, h exklusive lampfäste30 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
425
Okänd designer för Royal Copenhagen, bordslampa, porslin, dekor av blommor i polykrom underfångsglasyr, höjd inklusive lamphållare 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
426
Penselvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av paradisfågel, skrivtecken mm, oidentifierad signatur, senare lampmontage, h inklusive lamphållare 40 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
431
Okänd designer, möjligen för Holmegaard, taklampa, glas, dekor i orange överfång, h 30 cm, obetydliga nagg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
437
Taklampa till 6 ljus, mässing och prismor, empirestil, 1900-talets mitt, höjd 75 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
466
Taklampa, mässing och prismor, 6 ljuspunkter, 1900-talets 2 hälft, diameter 42 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
467
Taklampa, mässing och prismor, 5 ljuspunkter, 1900-talets 2 hälft, diameter 47 cm
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
474
Agger, Flemming för Le Klint, golvlampa, vitlackerad metall med veckad plastskärm, modell LeKlint 369, design 1979, h 160 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
486
Claes, Börje för Norlett, väggslampor, 1 par, mässing med vitt raster, "Elit", modellnummer 703, etikettsignerade, längd 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
498
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, 6 ljusarmar, h 72 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
505
Iversen, Per för Louis Poulsen, golvlampa, svartlackerad metall med vit plastskärm, "Combi", modell 28918, design 1967, etikettmärkt, h 125 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
508
Iversen, Per för Louis Poulsen, bordslampa, svartlackerad metall med vit plastskärm, "Combi", modell 23413, design 1967, etikettmärkt, h 52 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
548
Takkrona till 8 ljus, glas och metall, så kallad Venetiansk stil, 1900-talets början, dekor av kedjor, kottar mm, h 94 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
550
Takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, senempire, 1800-talets mitt, dia 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
554
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, taklampa, koppar och teak, "Orient, Major", design 1957, h 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
572
Lauritzen, Vilhelm för Louis Poulsen, taklampa, vit glaskupa med mässingsfäste, modell VL45 "Radiohus Pendel", design 1945, h cirka 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
608
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, teak, mässing och glas, höjd 63 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
624
Okänd designer för Cottex, taklampa, glas och metall, diameter 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
627
Parti prismor
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
652
Hallampa, mässing med prismor, 1900-talets 2 hälft, höjd 32 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
657
Laviani, Ferruccio för Kartell, bordslampa, vitt plexiglas, ”Take”, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
677
Havlova Milanda för Vest, Österrike, taklampa, vikt plast, "Rythmic", design 1969, h 45 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
679
Vägg/skeppsfotogenlampor, 1 par, mässing med glaskupor, G V Harnisch Köpenhamn, 1900-talets 2 hälft, h 21 cm
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
695
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas, modell RD1566, dekor i vitt underfång, signerad, h inklusive lamphållare 30 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.