Laddar...
Novemberauktion
Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
- Glas och porslinRensa filter
238
Militära tallrikar, 2 st, Kongliga Maj:ts flotta & marinregementet omkring 1850 samt Serviskassan Karlskrona, dia 21,5 resp 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
242
Procopé, Ulla för Arabia, ljusstakar, 1 par, porslin, "Valencia", signerade, diameter 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
243
Wärff, Göran för Kosta Boda, skål, glas, dekor i blått och gult underfång, signerad, längd 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
245
Wärff, Göran för Kosta, grogg-, sherry- samt starkvinglas, "Prince", 11 + 11 + 12 st, höjd 14 - 11 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
247
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
252
Lock med (senare?) underfat, porslin, porslin, Kina, Qing, antagligen Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av drake mm, locket dia 8 cm
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
253
Vas, porslin, Kina, Qing (möjligen Daoguang 1820-50), balusterformad med facetterat liv, lotusformad mynning, polykrom dekor av mytologiska scener och lotusblommor mot svagt turkos fond, h 19 cm
Slutpris6 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
254
Lütken, Per/Holmgren, Christer för Kastrup-Holmegaard, vas, glas, "Carnaby", design 1968, dekor i rött överfång, spår av etikett, h 32 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
255
Lütken, Per/Holmgren, Christer för Kastrup-Holmegaard, vas, glas, "Carnaby", design 1968, dekor i blått överfång, spår av etikett, h 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
256
Satsskålar, 7 st, äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, heltäckande, polykrom dekor av femkloiga drakar, lotus mm, botten med Jiaqings märke, dia 8 - 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
258
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar med underfat och assietter, 12 + 12 + 12 st, benporslin, "Brun Linje", design 1972, medförljer sockerskål och gräddkanna, assietter dia 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
260
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
261
Sandnes, Eystein & Enger, Leif Helge för Porsgrunds Porselænsfabrik AS, Porsgrunn, 1950-60-tal, signerad, dia 31 cm, invändiga glasyrhårsprickor
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
262
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
263
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
264
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
265
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
266
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
274
Gate, Simon för Orrefors/Sandvik, vitvinsglas, 4 st, 1920-tal, grön cuppa, "Stork", h 17,5 cm, medföljer 4 st med minimala nagg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
275
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Päron", ur serien "Pomona" från 1971, signerad, 22 x 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
281
Vinkylare, porslin, Arita, Japan, Meiji-Taishô, dekor i famille-rose-färger, svårtydd signatur möjligen Shim Po Zo, h 19 cm, sprickor
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
283
Fisktallrikar, 6 st, porslin, Portmeirion "The Complete Angler", l 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
289
Wejsfelt. Sven för Gustavsberg, figurin/skulptur, glaserat stengods på träsockel, gädda, ur serien "Stim", signerad, längd 57 cm
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
297
Bergh, Elis för Kosta, glasservis, 12 + 12 st, Kent, höjd 10-13 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
300
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, bordslampor, 1 par, glaserad keramik, dekor i så kallad spirande stil, h exklusive lampfäste30 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
308
Okänd designer, möjligen för Holmegaard, taklampa, glas, dekor i orange överfång, h 30 cm, obetydliga nagg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
309
Bang, Michael för Holmegaard, taklampa, glas, "Etude", design 1978, dekor i vitt underfång, etikettsignerad, dia 35 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
313
Benter, Lotte för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flickor i Amagerdräkt, modellnummer 1316, polykrom underglasyrdekor, h 19 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
314
Okänd designer för Uppsala Ekeby/Karlskrona, kaffeservis, porslin, Svart Ros, modell 5967
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
316
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vas, polykrom glasmassa, "Solo", signerad, h 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
355
Mat- och kaffeservis, porslin, cirka 50 delar, Rosenthal Maria, design 1916
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
356
Urnor/ytterfoder, 1 par, porslin, Sächsicher Porzellanmanufaktur, Dresden, 1900-tal, rokokostil, polykrom och förgylld dekor av blommor, h 11 cm, obetydliga nagg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
363
Okänd konstnär, skål på fot, keramik med metallhänklar, signerad IS, dia 27 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
384
Lindau, Börge & Lindecrantz, Bo för Orrefors, glas med lösa mässingshandtag, 12 st, "Varm/Kall" ("Hot/Cold"), design 1972, h 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
385
Wirkkala, Tapio, skål, glas, "Stellaria", signerad, diameter 20 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
387
Starkvinsglas, 14 st, 18-1900-tal, slipad dekor, höjd 9,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
389
Glasservisdelar: 21 vitvin-, 14 starkvins- samt 13 likörglas, höjd 11, 13 respektive 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
390
Orup, Bengt för Johansfors, drinkglas, 6 st, "Party", design 1956, dekor av vertikala ränder, h 13,5 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
392
Bang, Michael för Holmegaard, tillskriven skål på fot, dekor i svart mot grå fond, möjligen så kallad "Sort plet og streg", h 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
394
Meyer, Grete för Royal Copenhagen, eldfast gryta med lock, så kallad "Ildpot"modell 22516, diameter 22 cm,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
395
Petersen, Jörgen Finn, egen verkstad, skålfat, delvis glaserat lergods, signerat diameter 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
398
Reiff, Erik för Royal Copenhagen, skål, glaserat stengods, unik, signerad, diameter 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
402
Rydnert, Annmari, skål/skulptur, delvis glaserat lergods, diameter 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
405
Englund, Eva för Orrefors, skålar, 2 st, glas "Maja", handmålad dekor av linnéor, h 8 respektive 12,5 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
409
Persson-Melin, Signe för Boda Nova, thekanna med värmeställ, härdat glas, med kromat beslag, handdtag i kork, total h 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
412
Okänd konstnär, vas, turkos glasmassa, spiralvriden dekor, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
413
Lütken, Per för Kastrup-Holmegaard, vas samt ljusstake, glas, "Carnaby", design 1968, dekor i rött överfång, h 16 respektive 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
424
Persson-Melin, Signe för Boda Nova, thekanna med värmeställ, härdat glas, med kromat beslag, handdtag i kork, total h 30 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.