Laddar...
Novemberauktion
Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
- Glas och porslinRensa filter
5
Cantagalli, Ulisse, egen verkstad Florens, väggfat, fajans, historismus, 1800-talets 2 hälft, polykrom, Urbinoinspirerad dekor av änglar i landskap, signerat, dia 26 cm
Slutpris8 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
11
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 44 cm, lockknopp med lagning
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
12
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 43 cm, lockknopp med lagning
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
13
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, vitglaserat stengods, signerad, h 11,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
20
Hedegaard, Johannes för Royal Copenhagen, skulptur, delvis turkosglaserat, brunt stengods, stående kvinna med duvor, modellnummer 21319, signerad h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
32
Dahl-Jensen, Jens Peter, figurin porslin, Japansk jonglörflicka, modellnummer 1326, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
38
Golvurna, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av flodlandskap, botten med koncentriska, blå ringar, h 31 cm, hårspricka
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
45
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, skål, delvis gulglaserat stengods, unik, signerad med Studiohanden, dia 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
51
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, dekor i blått, signerad och numrerad 59111, dia 15 cm, i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
62
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, Skyscraper, ur serien Metropolis 2000
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
70
Vas, kristall, etsad och emaljerad dekor av blommande gren, Legras & Cie. Montjoie, Saint Denis, art-nouveau, sekelskiftet 1900, förgylld mynning, osignerad, invändig tillverkningsspricka, h 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
80
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, bemålat glas, "Tulip", diameter 22 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
87
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 243/500. III/IV 'Mars'. Signerad "7630009 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
88
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 140/500. IV/IV 'Jorden'. Signerad "7630010 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
89
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 175/500. I/IV 'Merkurius'. Signerad "7630007 Kosta Boda LIM. ED". Box samt USB-sticka medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
90
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 85/500. II/IV 'Saturnus'. Signerad "7630008 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
104
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Glädjehus", ur serien "Väggplattor" från 1977, signerad, daterad 1978 (!) och numrerad 111/950, 32 x 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
110
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat stengods, elefanthona med unge, design 1956, h 12 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
113
Auböck Jr, Carl för Werkstätte Carl Auböck/Illums Bolighus, kanna, glas med lädermanschett och mässingshänkel, modell 3749, design 1950-tal, h 23 cm, medföljer 1 extra manschett
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
122
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 3 st, gjutet glas, Festivo, design 1966, signerade, höjd 8 - 18 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
125
Zawadsky, Marian för Tilgmans, lockurna, fajans, "Iduns Silveräpplen", signerad och daterad 1960, h 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
127
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Stenhammar", signerad, l 34 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
128
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål på fot, "Sofiero", design 1960, signerad, h 17 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
129
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Sofiero", design 1960, signerad, h 11 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
130
Cyrén Gunnar, för Orrefors, karaff med propp, "Sofiero", design 1960, signerad, h 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
138
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, Daldansen, h 29 cm, smärre defekter
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
145
Wärff, Göran för Kosta, karaffer, 2 st samt ishink, glas, Prince, höjd 11 . 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
146
Lundin, Ingeborg för Orrefors, vas, klarglas, optikblåst ("dubbelfång"), signerad och numrerad DU 3343,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
154
Väggkruka, glaserat stengods, i form av elefanthuvud, h 35 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
160
Bordslampa, porslin, rokokostil, Friedrich Greiner Volkstadt-Rudolstadt, 1900-talets 1 hälft, dekor av putti, polykrom och förgylld dekor, smärre skador, h inklusive lamphållare 40 cm, smärre fotnagg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
169
Trädgårdspall, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av blommor och fåglar, höjd 46 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
171
Piedestaler samt ytterfoder, porslin, Kina, modern tillverkning, höjd 29 - 44 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
180
Starkvinskanna, glas och nysilver, 1900-talets 1 hälft, dekor av maskaron, höjd 28 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
185
Lindahl, Stefan för Fyrklövern/Disney, ljusstakar, 1 par, porslin, dekor av Musse och Pluto, höjd 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
188
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av personer mm i famille-rose-färger, 1 med oidentifierad signatur, h 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
190
Bålskål, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor i Kantonemalj, oidentifierad signatur, diameter 30 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
192
Hedegaard, Johannes, tillskriven, skulptur, terrakotta mor med barn, monogramsignerad och daterad 1950, h 29 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
194
Bang, Arne, egen verkstad, fat, glaserat stengods, signerat och daterat -50, dia 30 cm, tillverkningsdefekt på brättet
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
195
Sestervik, Lars för Lindshammar, vas, rosamelerad glasmassa på blå fot, etikettsignerad, h 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
196
Nielsen, Kai för Hermann A Kähler, Nästved, skulptur, glaserad terrakotta, Eva med äpplet, signerad, h 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
208
Golvurnor, 1 par, porslin, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor i järnoxidrött och guld, höjd 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
223
Krus, så kallat Bartmankrus, saltglaserat stengods, Tyskland, 16-1700-tal, h 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
228
Kaffeservis, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, gräddkanna, sockerskål med lock samt 12 vardera av assietter dia 17 cm, medföljer extra kopp
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
229
Okänd designer för Gustavsberg, uppläggningsfat, flintgods, Alva, längd 36 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
230
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, dekor i grönt, signerad, modell 1444, höjd 17 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
231
Blixt, Yngve, Höganäs, delvis glaserat stengods, 4 delar, bl.a bordslampa, vas mm, signerade, höjd 5 - 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
235
Johansson, Berit för Orrefors, skål samt vas, Haga, slipat glas, höjd 10 resp 24 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
236
Okänd designer, 1800-talets 2 hälft, uppsatsskål, delvis slipat glas, dekor av asiatisk man samt blommor, diameter 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.