Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.
Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00
- Glas och porslinRensa filter
1010
Okänd designer för Rörstrand, theservis, glaserat flint- och lergods, "Mandarin", 1960-tal, 5 thekoppar med fat och assietter, the- och gräddkanna samt sockerskål, något fat med smärre nagg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
1014
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
1017
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skålar 2 st, slipad kristall, "Sofiero", design 1960, diameter 12 respektive 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
1018
6 delar konstglas; 2 svampar, Monica Backström samt 4 efterrättskålar, "Mine", Ulrica Hydman Vallien, h 9 - 19 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
1020
Lundin, Ingeborg för Orrefors, karaff med propp, glas, "Silvia", design 1957, signerad, h 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
1033
Andersson, John, egen verkstad Höganäs, miniatyrer, 9 st, stengods, skålar och vaser, signerade, h 1,5 - 7 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
1034
Hellsten, Lars för Orrefors, glasservis, cirka 25 delar, "Eden" design 1974, skålar fat mm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
1039
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
1040
Larsson, Carl för Royal Bellevue, efter honom, tallrikar, 6 st, Carl Larssons Jul, dia 27 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
1042
Dreutler, Hanne & Zirnzack, Arthur för Studio Åhus, skulpturer/brevpressar, 2 st, älpplen, signerade h 7 respektive 9 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
1043
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, servisdelar, 7 st, flintgods, "Grå Ränder", design 1945, bruksslitage
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
1046
6 delar, glaserat lergods, Laholms Keramik, högsta h 23 cm
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
1049
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
1052
Okänd designer för Ölandshyttan, bordslampfötter, 3 st, glas, varierande höjd
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
1060
Skawonius, Sven Erik för Gefle, matservisdelar 7 st, flitgods, "Hej Tomtegubbar" design 1963, bruksslitage
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
1063
Krus, 5 st, saltglaserat stengods, Höganäs, 1900-tal, h 10 - 28 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
1065
Assiett, porslin, Kina, Qing, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor, oidentifierad signatur, dia 19,5 cm
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK