Laddar...
Novemberauktion
Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
- Glas och porslinRensa filter
768
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, vas, blåglaserat stengods, "Pyrola", signerad, h 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
769
Krus med hänkel och lock, så kallat barselkrus, 1800-ta, möjligen Tilling, h 28 cm, glasyrnötningar
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
770
Pulpitel, Milos & Schwedler, Rudolf för Harrach(ov), vas, grön glasmassa med nätmönstrad dekor i "Hartil"-mönster, design 1959, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
771
Väggdekoration/rökelsekar(?), terrakotta, Aztec-stil, Mexiko, 1900-talets 2 hälft, h 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
776
Vallien, Bertil för Åfors, bordslampa, glas, signerad, h exklusive lamphållare 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
778
Okänd designer för Flygsfors, bordslampa, glas, dekor i blått underfång, höjd exklusive lamphållare 29 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
779
Vas, porslin, Korea, Joseondynastin, oktogonal med blå underglasyrdekor, dia 13 cm, sprickor
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
794
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, triangulär med blå underglasyrdekor, signerad, l 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
803
Procopé, Ulla för Arabia, servisdelar, ca 35 delar, glaserat stengods, "Ruska", 1960-tal
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
805
Lalique, René, efter honom, coaster, delvis frostat glas, "Honfleur" (Geranium), signerad Lalique France, diameter 15 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
807
Platen Hallermund, Francis Waldemar von respektive Jespersen, Svend för Royal Copenhagen/ B&G, figuriner, porslin, rödhakar, 3 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2238 resp 2310, l 4 - 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
819
Okänd designer för Bauscher, Weiden, matservisdelar, porslin, "Create", cirka 30 delar
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
841
Okänd designer, möjligen Fulvio Biancone, Murano, vas, glas, dekor i vit reticellidekor, h 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
844
Gerbino, Jean, egen verkstad, Vallauris, vas, keramik, dekor i mosaikteknik, signerad, h 12 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
849
Nielsen, Jais/Dragsted, Arent, brosch, turkosglaserad porslinsplakett från Royal Copenhagen monterad i förgyllt sterlingsilver, signerad, 37 x 40 mm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
858
Nielsen, Aksel Sigvald för Aksini Stentøj, salt och pepparströare, glaserat stengods, Danmark, 1950-60-tal, h 9 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
859
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Sofiero", design 1960, diameter 20 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
860
Parti jultallrikar, porslin, B&G, 1939-42 samt 44-45
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
869
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, bordslampa, röd glasmassa, etikettmärkt, signerad och daterad -68, h inklusive skärm 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
879
Vas, porslin, Kutani Japan, Meiji-Taishô, dekor i järnoxid och guld, signerad Kutan Zo..., h 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
882
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, polykrom glasmassa, etikett- och handsignerad, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
884
Okänd designer för Michael Andersen & Sön, skålfat, lergods, modellnummer 5608, svart-vit dekor "Negro" design Marianne Starck, stämplat, l 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
886
Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, ca 40 delar
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
898
Alberius, Olle för Orrefors, bordslampa, glas och metall, dekor av polykroma fläckar, design 1975, etikettsignerad, h 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
910
Okänd designer för Karlskrona, mat- och kaffeservisdelar
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
918
Okänd designer för Rörstrand, kanna, flintgods, jugend, 1900-talets början, i form av gris, höjd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
919
Christoffersen, Helge för Lauritz Hjorth, Bornholm, skulptur, stengods, 1950-tal, sjöjungfru, signerad, h 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
921
Okänd designer för Hutschenreuther, matservis, porslin, "Dresden"
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
923
Okänd designer, skål, porslin, sekelskiftet 1900, dekor av sittande grisar på potta, polykrom bemålningm höjd 12 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
931
Madrassi, Luca, skulptur, bemålad terrakotta och träpinne, gammal kvinna med barn, signerad, höjd 65 cm, smärre fotnagg samt sprickor och skador
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
934
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, stengods, signerad, h 5,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
941
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, kub med dekor av randig figur, signerad och numrerad 9014, h 9 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
942
Londi, Ando för Bitossi, skulptur, chamotterat stengods, Rimini Blu-glasyr, duva, signerad "Italy" samt otydligt numrerad, l 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
955
Mat- och kaffeservis, porslin, Royal Copenhagen Brun Rose; 12 vardera mat-, djupa och förrättstallrikar, 18 kaffekoppar med fat och assietter mm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
956
2 delar porslin, Royal Copenhagen; skål på fot samt sockerskål med lock
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
961
Tomte, bemålad keramik, Heissner?, modell efter Johann Maresch, 1900-talets 2 hälft, höjd 38 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
962
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft, höjd 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
963
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft, höjd 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
964
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft, höjd 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
965
Campbell, Christina för Rörstrand, matservisdelar, porslin, "Amanda", design 1968, ca 15 delar
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
967
Langenmantel-Rietzenstein, Erna von, Rosenthal, figurin porslin Empiredanserska, modellnummer K206/2, designad 1912, först tillverkad 1913, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
970
Ölflaska, stengods, Höganäs före 1890, 'Ginger-Beer, P.G. Appeltofft, Halmstad', h 22 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
981
Vas, guliriserande glas, Johann Loetz Wittwe, Klostermühle, omkring 1920, höjd 12 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
999
Jardinière, fajans, Frankrike (?), 1700-tal, dekor av festoner i starkeldsfärger, l 33 cm, lagningar
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
1003
Torrijos, Regino för Lldró, figurin, porslin, Love in bloom 1985, h 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
1004
Hummel Maris för Wilhelm Goebel, efter henne, figurin, glaserat flintgods, ung dirigent, h 13 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
1008
Okänd designer för Nao, figurin, porslin, stående kvinna med halmkärve, polykrom underglasyrdekor h 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
1009
Figuriner, 5 st, porslin, Nao och Lladró, kvinnor och barn, polykrom underglasyrdekor, h 14 - 26 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.