Laddar...
Novemberauktion
Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
- Glas och porslinRensa filter
611
Okänd designer för Rosenthal, skål, porslin, dekor av ränder i grönt och guld, modellnummer L 282, h 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
622
Axenbrandt, Mikael för Strömbergshyttan, vas, glas, dekor i 24 karat rödguld mot svart underfång, signerad, höjd 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
623
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, säl, längd 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
627
Lindstrand, Vicke för Kosta, glasservis, 73 delar, "Diamant", 5 x 12 samt 1 x 11 glas, bland annat vinglas samt 1 extra snapsglas
Slutpris1 600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
632
Okänd designer för Lomonosov, USSR, figuriner, 4 st, lejon samt björnar, glaserat lergods, 2 signerade, längd 7-13 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
635
Figurin, porslin, Sitzendorff, sekelskiftet 1900, stående fågeljägare, polykrom och förgylld dekor, h 22 cm, lagning
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
636
Figurin, porslin, Ludwigsburg, 18-1900-tal, stående man i redinggot och hatt, polykrom dekor, h 23 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
637
Stock, Renate för SEA, vas/flaska, orange glas med blå dekor, kvinnotorso, höjd 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
642
Björqvist, Karin för Gustavsberg, thekoppar med fat, porslin, 6 + 5, Kobolt, design 1960
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
643
Kändler, Johann Joachim & Meyer, Friedrich Elias för Meissen, efter dem, figurin, delvis bemålat porslin, cellist, ur "Galante Kapelle" från omkring 1750 - detta exemplar från omkring 1900, h 12 cm,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
644
Figuriner, 1 par, porslin, Capo di Monte, 1900-tal, stående munkar, polykrom dekor, h 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
645
Okänd designer för Kastrup, glasservis, 31 delar, "Windsor", design 1930, 15 röd- och 16 vitvinsglas, h 14 respektive 16,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
646
Champagnestrutar, 6 st, glas, 18-1900-tal, h 17 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
647
Okänd designer för Kastrup, 1970-tal, lampa, glas, dekor i mossgrönt överfång, h 42 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
649
Bägare, så kallad Stem-Cup, porslin, Kina, Kangxi-stil, Qing, 1800-tal, blå underglasyrdekor av femkloiga drakar jagandes den brinnande pärlan, h 12 cm
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
650
Okänd designer, antagligen för Michael Andersen, Bornholm, bordslampa, glaserat lergods med lös träfot, jugend/art-déco, 1910-tal, dekor av pingviner, h inklusive lamphållare 38 cm, obetydliga nagg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
651
Krus, glaserat flintgods, så kallad Toby Jug, Davenport, 1800-tal, polykrom dekor, h 27 cm, lock saknas
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
653
Figuriner, 4 st, porslin, Capo di Monte, 1900-tal, franska soldater från Napoleonkrigen, polykrom och förgylld dekor, h 18 - 19 cm, 1 finger med nagg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
659
Percy, Arthur samt Trost, Eugen för Gefle, parti glaserat flintgods, Röd Rubin, design 1940
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
662
Okänd designer, vas, glaserad keramik, närmast klotformad, h 29 cm, smärre nag på mynningens insida
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
665
Lindstrand, Vicke för Kosta, ishink, slipat glas med hänkel i sterlingsilver, denna Danmark, diameter 12,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
669
Matservisdelar, porslin, Christineholm/Fyrklövern, Blåklocka (Campanula Rotundifolia)
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
671
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skål, fajans, polykrom dekor, signerad med Studiohand, målarsignatur för Gofredo Ganini, etikettmärkt, längd 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
672
Okänd designer för Anton Michelsen, Köpenhamn, starkvinskanna, glas med sterlingsilvermontage, stämplad med Kunglig Hovleverantörsstämpel, höjd 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
674
Hänkelskål, rutslipad kristall med silvermontage, senempire, 1800-talets 1 hälft, stämplad Samuel Jacob Nicolaj Prahl Köpenhamn 1842, diameter 27 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
677
Bang, Jacob, byst, blåglaserat stengods, porträtt av författaren Henrik Pontoppidan, signerad och daterad 2002, h 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
683
Okänd designer för Herman A Kähler, Nästved, skålfat, glaserat lergods, dekor av fågel mm mot urangul fond, signerad, dia 31 cm, obetydliga nagg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
684
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skålfat, glas, dekor av polykroma invälsningar, etikettmärkt och handsignerad, dia 27 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
685
Okänd keramiker, skål, rakubränt lergods, invändig blåtonad glasyr, oidentifierad signatur, h 8 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
686
Okänd designer, möjligen Bertel Thorvaldsen för Søholm, relief, delvis bemålat lergods, Pallas Athena, dia 28 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
698
Okänd designer för Valenti, Barcelona, kaviarskål med lock, nysilver med glasinsats, diameter 18 cm, isats med smärre nagg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
701
Okänd designer för Royal Copenhagen, golvvas, porslin, polykrom underglasyrdekor av Kronborg Slott, höjd 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
709
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, koboltblått glas och mässing, modell Le Klint 302, design 1939, höjd 46 cm, lampskärm saknas
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
710
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, bärnstensfärgat glas och mässing, modell Le Klint 343, design 1970, höjd 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
711
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, bärnstensfärgat glas och mässing, modell Le Klint 343, design 1970, h 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
712
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
726
Okänd designer för Royal Copenhagen, jultallrik för fransk marknad, 1909, diameter 15,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
736
Kähler, Herman, vas, glaserat lergods, dekor i gult, signerad, höjd 18 cm, smärre glasyrnötningar
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
737
Stort parti jultallrikar, porslin, Royal Copenhagen, 1960-80 tal, ca 50 st
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
742
Minnestallrik, porslin, Porsgrunn Porselän, Håkons VII och Drottning Mauds kröning 1906, blå underglasyrdekor, dia 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
748
Johansen, Einar för Söholm, terrin med hänklar och lock, delvis blåglaserat stengods, ur EJ64-serien, design 1964, diameter 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
751
Koefoed Sørensen, Inge-Lise för Teneragruppen/Royal Copenhagen, vas, fajans, signerad, h 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
753
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skål, glas, dekor av polykroma, invälsade glasfält, metallgaller mm, signerad och etikettmärkt, dia 16,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
757
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vas, glas, "Grass", design 2011, dekor av gröna fält, etikettmärht, h 37 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
758
Okänd designer för Michael Andersen & Sön, Bornholm, kanna, grön- och brunglaserat lergods, pumpaformad, signerad, h 12 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
759
Okänd konstnär, möjligen för Herman A Kähler, Nästved, vas, glaserat stengods, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av lövverk, numrerad 68, h 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
761
Okänd designer för Michael Andersen & Sön, Bornholm, vas, grönglaserat lergods, dekor av löv, signerad, h 19 cm, minimal glasyrnagg
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
763
Ritzman, Jan Eric för Transjö, skulptur, glas, ovoid, form, ingjuten, polykrom dekor, signerad, h 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.