Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.
Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00
- MöblerRensa filter
822
Brickbord, hardwood med mässingsskiva, Kina 1900-tal, graverad dekor av himmelsdrake, diameter 60 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
830
Okänd designer för Lysberg, Hansen & Therp, soffbord, palisander med rik intarsiadekor, skyddande glasskiva, plakettsignerat, l 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
831
Notställ, mahogny med mässingsdetaljer, jugend, sekelskiftet 1900, h 76 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
842
Jalk, Grete för France & Sön, soffbord, palisander, design 1963, plakettsignerat, l 155 cm, bruksslitage
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
846
Dockmöbler, 5 st, handgjorda, 1900-talets 1 hälft, handsydda läder- respektive sidenklädslar, plakettsignerade M Mortensen Auto-Sadelmager, b 9 respektive 20 cm,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
857
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
866
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
867
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
881
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
901
Sideboard, skuren och bonad bok med beigespräcklig marmorskiva, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, lådor i sarg, l 160 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
939
Trädgårdsbänkar, 4 st samt -bord, ek, 1900-tal, bruksslitage
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
943
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
945
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
948
Okänd designer, 1950-60-tal, blomlåda, teak, längd 64 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
958
Soffa, mahogny, empiretyp, 1800-tal, dekor av akantus mm, l 238 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
960
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, byrå, teak, 6 lådor, bredd 70 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
1000
Armstol, skuren och rödmålad ek, antagligen Norge, rokoko, 1700-tal, dekor av blommor, rocailler mm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
1025
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
1026
Skrivbord, mahogny med mässingsbeslag och läderklädd skiva, George III-stil, 1900-talets mitt el 2 hälft, l 127 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
1037
Stolar, 4 st, mahogny, senempirestil, så kallade Göteborgsstolar,
Slutpris2 600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
1038
Soffgrupp, 3 delar, skuret och bonat trä med mossgrön klädsel, soffa samt 2 bergèrer, rokoko-stil, 1900-talets 2 hälft, soffa l 150 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
1053
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
1055
Mogensen, Børge för Søborg Møbelfabrik, stol, teak och bonad bok, modell 155,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
1064
Bridgebord, trä med grön, filtklädd skiva, sammanfällbart, 89 x 89 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK