Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.
Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00
- Silver, Guld smyckenRensa filter
915
Salt och pepparströare, silver, vikingastil, i form av dryckeshorn, stämplade Theodor Olsens Eftr Bergen, h 6 cm, total vikt 35 gram
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
917
Armband, 2 st, silver med slipad tigeröga, 1 stämplat Victor Jansson Lindesberg 1962, längd 23 respektive 20 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
927
Åkirke, Lars, Alfelt, Vibeke samt Hanmann, Poul för Anton Michelsen, julskedar, 3 st, förgyllt sterlingsilver och emalj, medföljer årssked George Jensen, denna med slitage, total vikt cirka 160 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
949
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
957
Okänd designer, bokmärke, ivorine med emaljerat silvermontage, egyptisk stil, art-déco, 1920-tal, oidentifierad stämpel ELW, l 12,5 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
997
Ring, 18 karat rödguld med smaragdslipad röd sten, svenska stämplar, innerdiameter 17 mm, total vikt 3,1 gram, dekorbristning
Slutpris1 600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
1012
Fickur 2 st, Omega (1 silver med nagg på urtavla) samt fotbollstidtagarur Park, ståldia cirka 5 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
1013
Parti svenska mynt i album, delvis silver
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
1028
Herrarmbandsur, Camel Trophy, 100% återanvänt stål, vattentät 50 meter
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
1032
Parti smycken, bijouterier mm, medföljer 3 silvermynt 900/1000 silver, dessa total vikt 60 gram
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
1036
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
1044
Parti diverse; förgyllda kaffeskedar, bijouterier mm
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK