Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 16 000 SEK
Herrfickur, 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, dia 5 cm, vikt 35 gram, proveniens: Gåvogravyr från Johan Lachman, Charlottenlunds Gods, Ystad
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Klockkedja, 18 karat rödguld, 1800-talets slut, svenska importstämplar Göteborg 1888, l 33 cm, vikt 16 gram
Slutpris7 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Klockkedja, 763/1000 rödguld (18,3 karat), sekelskiftet 1900, svensk importstämpel, l 44 cm
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Matbesticksuppsättning, 48 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, 12 matskedar, 12 -knivar och 12-gafflar samt 12 dessertskedar, total vikt exklusive knivar 1240 gram
Slutpris8 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Okänd designer för C G Hallberg, ljusstakar, 1 par, dekor av godronner, stämplade Stockholm 1956, h 15 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Heintz, Jörg, egen verkstad, collier, lapis lazuli och 18 karat röd- och vitguld, i form av kulor, godronnerat trycklås, l 44 cm, band trasigt
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 6 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Bägare, silver, svagt trumpetformad på låg fot, svisselerad dekor av växtlighet samt initialer ANS BOD under krona, stämplad Niklas Andersson Kristianstad 1814, h 12,5 cm, vikt 95 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Fickur, silver, England, William IV, urtavla signerad F W Starkey Northwich, boett stämplad, TPH Chester 1832, dia 5 cm, invändig ägargravyr William Percy
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 4 800 SEK
Fickur, sterlingsilver, viktorianskt, boett stämplad London 1890, dia 5 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti silver, bägare mynt mm, delvis med gravyr, total vikt 240 gram
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Dansk Guldindustri, Randers, parti coctailpinnar, sterlingsilver, dekor av kungakronor, l 9,5 cm, total vikt 25 gram
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 400 - 3 600 SEK
Utgår
SlutprisInga bud
Herrambandsur, 18 karat rödguld, Tissot, dia 35 mm, vikt exklusive Speidellänk i delvis förgyllt stål 22,1 gram
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Damarmbandsur, 10 (!) karats vitguldsförgyllning på stål med 2 diamanter, Bulova, 1900-talets mitt, i originaletui
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Silvermynt, Cayman Islands, 25 dollar 1972
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hänkelskål, rutslipad kristall med silvermontage, senempire, 1800-talets 1 hälft, stämplad Samuel Jacob Nicolaj Prahl Köpenhamn 1842,  diameter 27 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Silvermuggar, 9+1 st, höjd 45 mm, vikt 265 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
821
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
849
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Nielsen, Jais/Dragsted, Arent, armband, turkosglaserade porslinsplaketter från Royal Copenhagen monterade i förgyllt sterlingsilver,  signerat, 40 x 180 mm
850
Slutpris5 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Herrarmbandsur, 18 karat rödguld, Zentima, dia 35 mm, medföljer Elasto-Fixolänk i förgyllt stål, glasring lös
863
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
864
SlutprisInga bud
Värdering7 500 - 8 000 SEK
Kandelabrar till 2 ljus, 1 par, silver, dekor av akantus, svenska importstämplar, l 15 cm, 1 fylld
890
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
892
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
911
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Parti silver, Sverige och Norge, total vikt 225 gram
912
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK