Laddar...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 27/10 12 - 19

Lördag 28/10 12 - 17

Söndag 29/10 12 - 16

Auktion 29/10 16.00

Oktoberauktion
Avslutad
Betsel, stål, använt vid Livgardets Livdragoner
557
Betsel, stål, använt vid Livgardets Livdragoner
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bäcklund, Victor, karta, ritad och handkolorerad, "Corsika", signerad och daterad 1856, i handgjord ram, totalt cirka 18 x 21 cm
558
Bäcklund, Victor, karta, ritad och handkolorerad, "Corsika", signerad och daterad 1856, i handgjord ram, totalt cirka 18 x 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Gruppfotografi, Utexaminerade Kadetter från Kungl Krigsskolan 1916, mått inklusive samtida ram 52 x 64 cm
562
Gruppfotografi, Utexaminerade Kadetter från Kungl Krigsskolan 1916, mått inklusive samtida ram 52 x 64 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stort parti LP-skivor och singlar bl.a Velvet Underground, XTC, Lene Lovich mm
568
Stort parti LP-skivor och singlar bl.a Velvet Underground, XTC, Lene Lovich mm
Slutpris2 600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, senempire, 1800-talets mitt, dia 48 cm
572
Takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, senempire, 1800-talets mitt, dia 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti jordfynd, mestadels brons, Danmark, bronsålder och yngre, holkyxa mm
576
Parti jordfynd, mestadels brons, Danmark, bronsålder och yngre, holkyxa mm
Slutpris3 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Berntsen, Maria för Georg Jensen, ljusstakar, 1 par, förgyllt stål, "Glow", design 1910, signerade, dia 10,5 cm
578
Berntsen, Maria för Georg Jensen, ljusstakar, 1 par, förgyllt stål, "Glow", design 1910, signerade, dia 10,5 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, lejonhuvud, h 24 cm
592
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, lejonhuvud, h 24 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Högskor, 1 par, skuret trä med pärlemorintarsia, så kallade Kapkap eller haremsskor, osmanska, sekelskiftet 1900, l 25 cm
604
Högskor, 1 par, skuret trä med pärlemorintarsia, så kallade Kapkap eller haremsskor, osmanska, sekelskiftet 1900, l 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vägglampetter till 3 ljus, 1 par, förgyllt trä och metall, Brasilien, 1900-talets 1 hälft, dekor av pilknippe, guirlander mm, h 90 cm
611
Vägglampetter till 3 ljus, 1 par, förgyllt trä och metall, Brasilien, 1900-talets 1 hälft, dekor av pilknippe, guirlander mm, h 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
5 delar läderslöjd mm, bland annat saltpung
618
5 delar läderslöjd mm, bland annat saltpung
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Sarvis, Finland, skål, gul melaminplast, 1960-70-tal, dia 26 cm
620
Okänd designer för Sarvis, Finland, skål, gul melaminplast, 1960-70-tal, dia 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skillius, Hans för Hammarplast, skål, vit melaminplast, 1960-tal, "Prydan", modellnummer 4077, h 21,5 cm
624
Skillius, Hans för Hammarplast, skål, vit melaminplast, 1960-tal, "Prydan", modellnummer 4077, h 21,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd tysk designer, art-déco, 1920-30-tal, shaker, nysilver, oidentifierad stämpel, svensk import, h 22 cm
630
Okänd tysk designer, art-déco, 1920-30-tal, shaker, nysilver, oidentifierad stämpel, svensk import, h 22 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bordslyster, brons och mässing med prismor på vit fotplatta, empirestil, 1900-talets mitt, dekor av putto, höjd 38 cm
635
Bordslyster, brons och mässing med prismor på vit fotplatta, empirestil, 1900-talets mitt, dekor av putto, höjd 38 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Grötskål med lock,, tenn, rund, bukig, stämplad Nils Eric Justelius Eksjö 1836, diameter 24 cm
638
Grötskål med lock,, tenn, rund, bukig, stämplad Nils Eric Justelius Eksjö 1836, diameter 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Wendt, Wilhelmina "Tiddit" för Silversmedjan i Perstorp, coasters, 7 st, isolit med silverintarsia av fartyg, stämplade Perstorp 1968, dia 9 cm, i orginalförpackningar
643
Wendt, Wilhelmina "Tiddit" för Silversmedjan i Perstorp, coasters, 7 st, isolit med silverintarsia av fartyg, stämplade Perstorp 1968, dia 9 cm, i orginalförpackningar
SlutprisInga bud
Värdering700 - 80 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulpturer/bokstöd, 1 par, patinerad brons på marmorsockel, putti, Frankrike, 1800-tal, h 15 cm
647
Okänd konstnär, skulpturer/bokstöd, 1 par, patinerad brons på marmorsockel, putti, Frankrike, 1800-tal, h 15 cm
Slutpris7 500 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, servietteringar 12 st, rostfritt stål, märkta MS Lofoten by Hurtigrutten,  i originalförpackningar, längd 4 cm
663
Okänd designer, servietteringar 12 st, rostfritt stål, märkta MS Lofoten by Hurtigrutten, i originalförpackningar, längd 4 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stort parti LP-skivor och singlar bl.a The Clash, XTC, Cherrie Currie mm
672
Stort parti LP-skivor och singlar bl.a The Clash, XTC, Cherrie Currie mm
Slutpris1 600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Snusdosa, lackarbete,  Vishnyakov & Söner, Ostashkovo, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, dekor av trojka, längd 8 cm
677
Snusdosa, lackarbete, Vishnyakov & Söner, Ostashkovo, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, dekor av trojka, längd 8 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Starck, Phillippe för Alessi, uppsatsskål, rostfritt stål och nylon, "Les Ministres", 1990-tal, stämplad Alessi, dia 29 cm
679
Starck, Phillippe för Alessi, uppsatsskål, rostfritt stål och nylon, "Les Ministres", 1990-tal, stämplad Alessi, dia 29 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Fiskbestick, 13 + 13 st, nysilver, gammalsvensk modell, med familjen Mallings stämplade vapensköld
682
Fiskbestick, 13 + 13 st, nysilver, gammalsvensk modell, med familjen Mallings stämplade vapensköld
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Gunghäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets mitt eller 2 hälft, längd 96 cm, genomgående handtag, detta något kortat
710
Gunghäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets mitt eller 2 hälft, längd 96 cm, genomgående handtag, detta något kortat
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 2 st, tenn, 1 gustaviansk ostämplad, 1 sengustaviansk stämplad Nicolaus Justelius Eksjö 1817, höjd 10 resp 12 cm
713
Ljusstakar, 2 st, tenn, 1 gustaviansk ostämplad, 1 sengustaviansk stämplad Nicolaus Justelius Eksjö 1817, höjd 10 resp 12 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Äppelskalare, gjutjärn, varierande längd
724
Äppelskalare, gjutjärn, varierande längd
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dirigent/tamburmajorstav, ebenholz med elfenbensknopp och montage i sterlingsilver, sekelskiftet 1900, doppsko i mässing och stål, l 124 cm
726
Dirigent/tamburmajorstav, ebenholz med elfenbensknopp och montage i sterlingsilver, sekelskiftet 1900, doppsko i mässing och stål, l 124 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Wärff, Göran & Ann för Kosta, bordspingla, kristall, Prince, signerad och etikettmärkt, h 18 cm
728
Wärff, Göran & Ann för Kosta, bordspingla, kristall, Prince, signerad och etikettmärkt, h 18 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti mortlar med pistiller, mässing,
729
Parti mortlar med pistiller, mässing,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Reklamfotografi med Ronnie Peterson, "Snow Cart", 1970-tal, 30 x 30 cm
730
Reklamfotografi med Ronnie Peterson, "Snow Cart", 1970-tal, 30 x 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Tantalus med tre glasflaskor, mahogny med mässingsbeslag, modern tillverkning, l 33 cm
747
Tantalus med tre glasflaskor, mahogny med mässingsbeslag, modern tillverkning, l 33 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lindau, Börge & Lindecrantz, Bo för Orrefors, glas med lösa mässingshandtag, 12 st, "Varm/Kall" ("Hot/Cold"), design 1972, h 14 cm
748
Lindau, Börge & Lindecrantz, Bo för Orrefors, glas med lösa mässingshandtag, 12 st, "Varm/Kall" ("Hot/Cold"), design 1972, h 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Nazareth, Beatles m.m
756
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Nazareth, Beatles m.m
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fotografiska glasplåtar, 10 st, 1900-talets första hälft, huvudsakligen militaria
758
Fotografiska glasplåtar, 10 st, 1900-talets första hälft, huvudsakligen militaria
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Väggplåt, driven koppar, 1900-talets 1 hälft, dekor av Stora Riksvapnet, diameter 47 cm
773
Väggplåt, driven koppar, 1900-talets 1 hälft, dekor av Stora Riksvapnet, diameter 47 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Väggspegel, vitlackerat smide, 1900-talets mitt, dekor av naturalistiskt utformade blommande grenar, h 87 cm
788
Väggspegel, vitlackerat smide, 1900-talets mitt, dekor av naturalistiskt utformade blommande grenar, h 87 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Samovar, mässing, 17-1800-tal, h 50 cm, inkomplett
790
Samovar, mässing, 17-1800-tal, h 50 cm, inkomplett
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bluetoothhögtalare på stativ, Dmtech BTi70W, vitlackerad, aux-sladdar och fjärrkontroll, h 74 cm
802
Bluetoothhögtalare på stativ, Dmtech BTi70W, vitlackerad, aux-sladdar och fjärrkontroll, h 74 cm
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Two faces, ljusstake, smide och mässing, höjd 20,5 cm
805
Okänd designer för Two faces, ljusstake, smide och mässing, höjd 20,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skål, musselskal med beslag i sterlingsilver, dekor av räka med inläggnigar i pärlemor och rubiner (?), l 31 cm
808
Skål, musselskal med beslag i sterlingsilver, dekor av räka med inläggnigar i pärlemor och rubiner (?), l 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Avslutad
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, mässing, höjd 40 cm
809
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, mässing, höjd 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Spegel, mahogny med intarsia, antagligen Köpenhamnsarbete i empire, 1800-talets början, dekor av klassicerande motiv, glas med bemålning av skördeattribut, h 142 cm, krön med avslag
814
Spegel, mahogny med intarsia, antagligen Köpenhamnsarbete i empire, 1800-talets början, dekor av klassicerande motiv, glas med bemålning av skördeattribut, h 142 cm, krön med avslag
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Curver, Bussum Holland, soffbord, orange plas och krom, "Space-Age Rotobar", 1971, lös bricka i grå plast, dia 62 cm, brickans handtag defekt
830
Okänd designer för Curver, Bussum Holland, soffbord, orange plas och krom, "Space-Age Rotobar", 1971, lös bricka i grå plast, dia 62 cm, brickans handtag defekt
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Dockvagn, 1900-talets mitt, metall, målad masonit och gummi, längd 72 cm
838
Dockvagn, 1900-talets mitt, metall, målad masonit och gummi, längd 72 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti kameror, objektiv mm; Bolex, Paillard, Chinon mm
842
Parti kameror, objektiv mm; Bolex, Paillard, Chinon mm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti eldrivna verktyg, MEEC, häcksax, motorsåg, trimmer, kanttrimmer samt skruvdragare, medföljer 2 laddare samt 2 batterier
843
Parti eldrivna verktyg, MEEC, häcksax, motorsåg, trimmer, kanttrimmer samt skruvdragare, medföljer 2 laddare samt 2 batterier
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Batteridriven gräsklippare, Stiga SLM 3648 AE, 48W, medföljer två laddare och 2 batterier, startar vid test
844
Batteridriven gräsklippare, Stiga SLM 3648 AE, 48W, medföljer två laddare och 2 batterier, startar vid test
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Damcykel, Monark, 28", 1970-80-tal, 3 vxl
845
Damcykel, Monark, 28", 1970-80-tal, 3 vxl
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.