Laddar...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 27/10 12 - 19
Lördag 28/10 12 - 17
Söndag 29/10 12 - 16
Auktion 29/10 16.00
Lägsta föremålsnummer
- Glas och porslinRensa filter
421
Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, ”Good toes - bad toes”, modellnummer 1794, design 1915, polykrom underglasyrdekor, h 20 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
423
Cyrén, Gunnar för Orrefors, karaff med propp, glas, Helena, design 1977, etikettsignerad, total h 34 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
429
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, Tax, från serien Lilla Zoo 1955, etikettsignerad, längd 15 cm, smärre nagg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
440
Westman, Marianne för Rörstrand, theservis, porslin; Mon Amie, design 1952; 11 thekoppar, 13 underfat, thekanna, lock lagat, sockerskål samt gräddkanna
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
446
Skålar, 1 par, porslin, Japan, Taishô (?), dekor i Imari-verte-färger, dia 13 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
467
Westman, Marianne för Rörstrand, burkar, delvis med lock, 3 st, höjd 6-12 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
469
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
479
Julservisdelar, Jonson bros, ca 40 delar, bl.a 12 mattallrikar
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
481
Kaffeservisdelar, porslin, 10 koppar, 11 underfat samt 9 assietter och 1 sockerskål, Royal Copenhagen Blå Blomst, enstaka 2:a sortering
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
483
Kaffeservis, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 40 delar, bland annat 12 koppar med underfat samt kaffekanna, lock till sockerskål med lagning
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
493
Figurin, parian, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, sittande amorin, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
502
Sarpaneva, Timo för Iittala, vaser, 1 par, frostat glas, "Crassus", design 1967, signerade, höjd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
524
Lindstrand, Vicke för Kosta Boda, vinglas, 9 st, City, höjd 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
526
Westman, Marianne för Rörstrand, djupa tallrikar, 5 st, flintgods, Pomona, diameter 20 cm samt karott, Silja
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
527
Westman, Marianne för Rörstrand, flintgods, Picknick, skärbräda, karott, mm, design 1956,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
528
Servisdelar, porslin, B&G Elegance, 18 delar
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
529
Parti porslin, B&G, Empire, ca 30 delar
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
536
Jardinière, flintgods, Villeroy & Boch, sekelskiftet 1900, modell Capri
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
538
Björqvist, Karin för Gustavsberg, thekoppar med fat, porslin, 6 + 5, Kobolt, design 1960
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
550
Lindstrand, Vicke för Kosta, glasservis, 73 delar, "Diamant", 5 x 12 samt 1 x 11 glas, bland annat vinglas samt 1 extra snapsglas
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
566
Kungliga moccakoppar, 5 st, porslin, Royal Copenhagen, framställda till bröllopet mellan Kronprins Pavlos av Grekland (prins av Danmark) och Marie Chantal Miller 1/7 1995, h 5 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
567
Furstlig moccaservis, porslin, Royal Copenhagen, 18 moccakoppar, dekor i guld och rött av monogram A under tysk prinskrona samt datering 28-10 1995
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
575
Wiinblad, Björn för Nymölle, parti månadsplaketter/underlägg, fajans, 12 st, Januari-December, dia 15 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
601
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, theservisdelar, flintgods, Blå Eld, design 1950, Swedish grace (Nationalservisen), Louise Adelborg, design 1929
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
603
Kaffekoppar med underfat, 2 st, porslin, Royal Copenhagen, 1800-talets 1 hälft, dekor i saxisk blomst, fat dia 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
605
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vinglas, 7 st, kristall, "Difference Mature", design 2002, etikettsignerade, h 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
606
Okänd designer för Gustavsberg, ytterfoder, majolika, 1900-talets början, , dekor av bär, diameter 22 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
607
Vallien, Bertil för Boda, karaff/skulptur, glas, dekor i vitt orange och gult, h 20 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
608
Cyrén, Gunnar för Orrefors, karaff med propp, Karolina, h 29 cm, etikettmärkt och signerad
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
609
Cyrén, Gunnar för Orrefors, vinglas, 12 st, Karolina, h 14,5 cm, etikettmärkta
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
610
Englund, Eva för Orrefors, skålar, 2 st, glas "Maja", handmålad dekor av linnéor, h 8 respektive 12,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
622
Persson-Melin, Signe för Boda Nova, thekanna med värmeställ, härdat glas, med kromat beslag, handdtag i kork, total h 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
623
Hydman-Vallien, Ulrica, vinkylare/skål, "Mine", gjuten, grön glasmassa, gjuten signatur, diameter 19 cm, smärre nagg under botten,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
625
Persson-Melin, Signe för Boda Nova, thekanna med värmeställ, härdat glas, med kromat beslag, handdtag i kork, total h 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
633
Uosikkinen, Raija för Arabia, kanna, porslin, "Pomona", design 1965, dekor av jordgubbar, h 16 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
634
Starkvinsglas, 14 st, 18-1900-tal, slipad dekor, höjd 9,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
637
Bergh, Elis för Kosta, glasservis, 12 + 12 st, Kent, höjd 10-13 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
639
Glasservisdelar: 21 vitvin-, 14 starkvins- samt 13 likörglas, höjd 11, 13 respektive 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
640
Vallien, Bertil för Boda, skål på fot,"Peacock", dekor av bubblor, signerad, diameter 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
641
Wirkkala, Tapio, skål, glas, "Stellaria", signerad, diameter 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
642
Orup, Bengt för Johansfors, drinkglas, 6 st, "Party", design 1956, dekor av vertikala ränder, h 13,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
646
Persson-Melin, Signe för Boda, glasservisdelar, "Ruben", 9 vinglas samt 6 likörglas, design 1967
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
650
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, matservis, flintgods, Swedish grace (Nationalservisen), Louise Adelborg, design 1929
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
659
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, dekor av bubblor mot rött underfång, signerad och numrerad 1332 (1958), höjd 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
660
Wärff, Göran för Pukeberg, glas, 6 st, "Rustika", röktonade, design 1962, höjd 19 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
661
Matservisdelar, flintgods Masons, England, 1900-talets 1 hälft
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
664
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Dvärggetkid, nummer 1374, polykrom underglasyrdekor, l 7 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
668
Figuriner/rökelsehållare, 1 par, porslin, Fo-hundar, polykrom glasyr, h 20 cm, skador och lagningar
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.