Laddar...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 27/10 12 - 19
Lördag 28/10 12 - 17
Söndag 29/10 12 - 16
Auktion 29/10 16.00
Lägsta föremålsnummer
- Glas och porslinRensa filter
2
Golvurna, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av flodlandskap, botten med koncentriska, blå ringar, h 31 cm, hårspricka
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 7 500 SEK
4
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 175/500. I/IV 'Merkurius'. Signerad "7630007 Kosta Boda LIM. ED". Box samt USB-sticka medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
6
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 85/500. II/IV 'Saturnus'. Signerad "7630008 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
7
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 140/500. IV/IV 'Jorden'. Signerad "7630010 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
14
Skulpturer, 2 st, blanc-de-Chine, Kina, 18-1900-tal, Fo-hundsungar, l 11 respektive 12 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 800 - 1 900 SEK
17
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, polykrom dekor av ansikte och orm, signerad, höjd 35 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
31
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, kub med dekor av randig figur, signerad och numrerad 9014, h 9 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
33
Vallien, Bertil för Kosta Boda Studio Edition, skulptur, sandgjutet glas, husformad med ingjutet huvud, signerad och numrerad 35/500 samt 385881003, h 14 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 700 - 2 800 SEK
38
Londi, Ando för Bitossi, skulptur, chamotterat stengods, Rimini Blu-glasyr, duva, signerad "Italy" samt otydligt numrerad, l 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
41
Langenmantel-Rietzenstein, Erna von, Rosenthal, figurin porslin Empiredanserska, modellnummer K206/2, designad 1912, först tillverkad 1913, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
42
Ölflaska, stengods, Höganäs före 1890, 'Ginger-Beer, P.G. Appeltofft, Halmstad', h 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
44
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, stengods, signerad, h 5,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
45
Madrassi, Luca, skulptur, bemålad terrakotta och träpinne, gammal kvinna med barn, signerad, höjd 65 cm, smärre fotnagg samt sprickor och skador
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
48
Procope, Ulla för Arabia, thekoppar med fat, 1 par, flintgods, "Fiesta", design 1964,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
49
Okänd(a?) designer(s?), 1960-70-tal, vas samt bordslampa, glas, dekor i orange överfång, h 11 respektive 26 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
65
Backström, Monica för kosta Boda, skålfat, glas, "Pandora", design 1991, dekor av orangea applikationer, signerat och etikettmärkt, dia 37 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
68
Matservis, 43 delar, porslin, Rosenthal Classic Rose Collection, blå underglasyrdekor av blommor, 12 vardera av mat-, dessert- och djupa tallrikar samt 7 skålar och fat, ca 40 delar
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
80
Spegellampett, fajans, 16-1700-tal, dekor av akantus, maskaron mm, h 61 cm, lagningar, ljusarm saknas
SlutprisInga bud
Värdering3 400 - 3 600 SEK
82
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, gröntonat glas, Satellite, dekor av metallfält mot fond av polykroma invälsningar, signerad, h 18 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
84
Fat fajans, antagligen Fayancemanufaktur Holitsch/Holíč, 1700-talets 2 hälft, dekor av Kristus mm i starkeldsfärger, a tergo daterat 1760, diameter 34 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
91
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, skål, delvis gulglaserat stengods, unik, signerad med Studiohanden, dia 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
92
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Glädjehus", ur serien "Väggplattor" från 1977, signerad, daterad 1978 (!) och numrerad 111/950, 32 x 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
95
Mat- och kaffeservis, porslin, Royal Copenhagen Brun Rose; 12 vardera mat-, djupa och förrättstallrikar, 18 kaffekoppar med fat och assietter mm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
96
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, matservis, 59 delar, flintgods, Blå Eld, design 1950, 18 mat-, 23 dessert- samt 12 djupa tallrikar och 6 skålar/fat
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
97
Westman, Marianne för Rörstrand, 55 delar porslin; Mon Amie, design 1952; 17 kaffekoppar, 18 underfat, 18 assietter, sockerskål samt gräddkanna
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
110
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, vitmelerad glasmassa med handmålad dekor av kvinnoansikte mm, "open Mind", design 1986, signerad, h 25 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
111
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, vitmelerad glasmassa med handmålad dekor av kvinnoansikte mm, "open Mind", design 1986, signerad, h 34 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
112
Vas, porslin, Kutani Japan, Meiji-Taishô, dekor i järnoxid och guld, signerad Kutan Zo..., h 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
115
Okänd designer för Michael Andersen & Sön, skålfat, lergods, modellnummer 5608, svart-vit dekor "Negro" design Marianne Starck, stämplat, l 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
118
Cyrén, Gunnar för Orrefors, champagneglas, 1 par, "Nobel", design till Nobelprisets 90-årsjubileum 1991, h 22 cm, i originalförpackningar
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
123
Engman, Kjell för Kosta Boda, vas, polykrom glasmassa, "Fiji", design 1988, signerad och etikettmärkt, h 38 cm
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
135
Linnemann-Schmidt, Per & Annelise för Palshus, skål, stengods, dekor i olivfärgad harpälsglasyr, signerad, h 12,5 cm
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
140
Perukställ/penselvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, hexagonal form med öppningar, polykrom emaljdekor av pion, fågel och skrivtecken, h 27 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
141
Christoffersen, Helge för Lauritz Hjorth, Bornholm, skulptur, stengods, 1950-tal, sjöjungfru, signerad, h 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
144
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, bordslampa, röd glasmassa, etikettmärkt, signerad och daterad -68, h inklusive skärm 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
148
Nielsen, Aksel Sigvald för Aksini Stentøj, salt och pepparströare, glaserat stengods, Danmark, 1950-60-tal, h 9 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
157
Urna, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av pioner, skrivtecken mm, h 20 cm, lock saknas
Slutpris900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
172
Küspert, Georg för Rosenthal, figurin, porslin, sittande taxvalp, modellnr 1909, polykrom underglasyrdekor, signerad, l 11 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
184
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, polykrom glasmassa, etikett- och handsignerad, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
185
Vas, guliriserande glas, Johann Loetz Wittwe, Klostermühle, omkring 1920, höjd 12 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
191
Okänd designer för Bauscher, Weiden, matservisdelar, porslin, "Create", cirka 30 delar
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
195
Ahola, Hilka-Liisa för Arabia, fat, porslin, blå underglasyrdekor av dam, signerat och daterat -47, dia 22 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
198
2 delar porslin, Royal Copenhagen; skål på fot samt sockerskål med lock
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
199
Okänd designer för Orrefors, Martiniglas, 6 st, höjd 15 cm
Slutpris300 SEK
Värdering350 - 400 SEK
204
Lalique, René, efter honom, coaster, delvis frostat glas, "Honfleur" (Geranium), signerad Lalique France, diameter 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
207
Platen Hallermund, Francis Waldemar von respektive Jespersen, Svend för Royal Copenhagen/ B&G, figuriner, porslin, rödhakar, 3 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2238 resp 2310, l 4 - 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
209
Gramstad Oliver, Turi för Figgjo Flint, kaffeservisk, porslin, "Tor Viking", design 1973
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
210
Campbell, Christina för Rörstrand, matservisdelar, porslin, "Amanda", design 1968, ca 15 delar
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.