Laddar...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 27/10 12 - 19
Lördag 28/10 12 - 17
Söndag 29/10 12 - 16
Auktion 29/10 16.00
Lägsta föremålsnummer
- Glas och porslinRensa filter
211
Okänd designer för A-Belysning/Flygsfors, bordslampa, glas, 1960-70-tal, dekor i grönt överfång, etikettsignerad, h 39 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
212
Procopé, Ulla för Arabia, servisdelar, ca 35 delar, glaserat stengods, "Ruska", 1960-tal
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
218
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Rainbow", dekor av polykroma linjer mot vit fond, signerad och etikettmärkth 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
219
Penselvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, heltäckande glasyr i järnoxidrött med rester av förgylld dekor, oidentifierad signatur, h 29 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
223
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, triangulär med blå underglasyrdekor, signerad, l 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
226
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Sofiero", design 1960, diameter 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
227
Gerbino, Jean, egen verkstad, Vallauris, vas, keramik, dekor i mosaikteknik, signerad, h 12 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
228
Okänd designer, möjligen Fulvio Biancone, Murano, vas, glas, dekor i vit reticellidekor, h 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
229
Penselvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av personer mm i famille-rose-färger, oidentifierad signatur, h 12,5 cm
Slutpris3 600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
230
Vallien, Bertil för Åfors, bordslampa, glas, signerad, h exklusive lamphållare 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
231
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, Galaxy, signerad, h 15 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
236
Kähler, Hermann A, egen verkstad, Nästved, vas, glaserat lergods, omrkring 1900, polykrom dekor, signerad, h 18 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
238
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, "Luna", modellnummer 8059M, design 1968, polykrom dekor, signerad, h 16 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
241
Okänd designer för Flygsfors, bordslampa, glas, dekor i blått underfång, höjd exklusive lamphållare 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
243
Edenfalk, Bengt för Skruf, vas, glas, ”Spun”, signerad, h 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
252
Kandelaber till 3 ljus, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, Daldansen, h 29 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
262
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, grön, centrifugerad glasmassa, "Colora", design 1953, gjuten signatur, dia 19 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
268
Okänd tysk konstnär, figurin, flintgods, art-déco, elegant dam, polykrom dekor, otydligt numrerad, h 31 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
270
Minnestallrik, porslin, Porsgrunn Porselän, Håkons VII och Drottning Mauds kröning 1906, blå underglasyrdekor, dia 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
277
5 delar porslin, B&G samt 1 Lladró, bland annat Optimisten och Pessimisten
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
278
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, gul, centrifugerad glasmassa, "Colora", design 1953, gjuten signatur, dia 21 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
280
Höglund, Erik för Boda, glasservis mm
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
284
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skål, glas, dekor av polykroma, invälsade glasfält, metallgaller mm, signerad och etikettmärkt, dia 16,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
285
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vas, glas, "Grass", design 2011, dekor av gröna fält, etikettmärht, h 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
322
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Lejon Mini", ur serien "Afrika", h 5,5 cm,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
328
Parti cremekoppar med lock och fat, 8 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
331
Terrin med lock, flintgods, Worcester, Dr Walls period (1751-83), blå underglasyrdekor av blommor, längd 32 cm, mindre nagg under 1 handtag, invändig kant samt lock
Slutpris1 100 SEK
Värdering700 - 800 SEK
338
Tiffany, Louis Comfort, bägare på fot, glas, "Favrile", iriserande dekor, osignerad, h 9,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
340
Måås Fjetterström, Märta för Rörstrand, efter henne, ytterfoder, porslin, dekor i Taraxacum-mönster, inpressad signatur, höjd 15 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
341
Ljusstakar, 4 st, kristall, Villeroy & Boch, etsad signatur, höjd 10-20 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
362
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat flintgods, Swedish Grace 1920-tal, signerad, h 26 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
366
Sundell, Britt-Louise för Gustavsberg Studio, bordslampa, glaserat stengods, 1950-60-tal, signerad, höjd inkl skärm 48 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
367
Plakett, porslin, Kina, 1900-tal, polykrom emaljdekor av fåglar och växter på bergsformation, oidentifierat sigill, i träram, synlig storlek på plaketten 29 x 22 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
370
Ritzman, Jan Eric för Transjö, skulptur, glas, ovoid, form, ingjuten, polykrom dekor, signerad, h 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
382
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skål, fajans, polykrom dekor, signerad med Studiohand, målarsignatur för Gofredo Ganini, etikettmärkt, längd 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
392
Golvvas, porslin, Kina, transition Yungcheng/Qianlong, 1730-tal, blå underglasyrdekor av hjortar, tranor mm i landskap, h 36 cm, hårspricka
Slutpris28 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
397
Okänd designer, skål, porslin, sekelskiftet 1900, dekor av sittande grisar på potta, polykrom bemålningm höjd 12 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
401
Okänd designer för Rosenthal, vas, porslin, art-déco, 1920-tal, blå underglasyrdekor av rosor, förgylld överglasyrdekor av löv i "Rosari-mönster" denna design Julius V Gubrandsen,, h 15 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
403
Stock, Renate för SEA, vas/flaska, orange glas med blå dekor, kvinnotorso, höjd 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
404
Percy, Arthur samt Trost, Eugen för Gefle, parti glaserat flintgods, Röd Rubin, design 1940
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
407
Procopé, Ulla för Arabia, theservis, cirka 35 delar, glaserat stengods, "Ruija", design 1975
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
408
Skrivställ, porslin, 1800-talets mitt, dekor av hund med köttben i munnen, längd 20 cm, 1 lock lagat
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
411
Offerskål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av ägretthägrar och lotus i famille-rose-färger, oidentifierad signatur, dia 18 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
412
Offerskål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor i polykroma emaljfärger, oidentifierad signatur, dia 17 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
413
Offerskålar 2 st, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av blommor, ägretthägrar mm i famille-rose-färger, invändigt med turkos emalj, oidentifierade signaturer, dia 18 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
414
6 delar porslin, Kina (och Japan?), 18-1900-tal, assiette, skålar samt 2 bläckhus, delvis signerade, dia 5,5 - 24,5 cm
Slutpris4 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
416
Bordslampa, glas, så kallad Gallékopia, 1900-talets 2 hälft, dekor i etsat överfång, höjd 34 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
420
Rökelsekar, porslin, Japan, Meiji, 1800-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor, genombrutet lock med dekor av Fo-hund i lotus, l 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.