- Glas och porslinRensa filter
850
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
851
Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, "Nevada", design 1962, signerad, h 16 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
854
Vas/urna, majolika, Rörstrand, 1800-talets slut, polykrom och förgylld dekor, dekor av akantus, maskaroner mm, h 31 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
856
Gate, Simon för Orrefors/Sandvik, vitvinsglas, 4 st, 1920-tal, grön cuppa, "Stork", h 17,5 cm, medföljer 4 st med minimala nagg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
857
Fisktallrikar, 6 st, porslin, Portmeirion "The Complete Angler", l 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
858
Sarpaneva, Timo för Iittala, vinglas, 12 st, glas, "Kalinka", design 1973, h 11 cm, i originalförpackningar
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
875
Höglund, Erik för Boda, miniatyrvaser, 2 st, orange glasmassa, signerade, höjd 7 - 14 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
877
Vallien, Bertil för Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, "Network", design 1978, signerad, h 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
882
Rosenthal, Philipp för Rosenthal, matservis, cirka 55 delar, porslin, Maria Girlang, design 1916
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
905
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
907
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av personer mm i famille-rose-färger, 1 med oidentifierad signatur, h 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
916
Starkvinskanna, glas och nysilver, 1900-talets 1 hälft, dekor av maskaron, höjd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
917
Bålskål, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor i Kantonemalj, oidentifierad signatur, diameter 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
922
Apoteksflaskor, 5 st, bruntonat glas, höjd 22 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
923
Kaffeservis mm, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
924
6 delar porslin, Rosenthal, dekorer av Björn Wiinblad och Raymond Peynet
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
925
Weiss, Marianne för B&G, figurin, porslin, ”Marianne”, modellnummer 2373, polykrom underglasyrdekor, höjd 14 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
941
Nurminen, Kerttu för Iittala, glas, 6 st, "Verna", höjd 13,5 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
942
Vallien, Bertil för Kosta Boda, glasservis ca 49 delar, 'Chateau', design 1981, bland annat 13 vinglas h 18 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
943
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
945
Glasservis, cirka 85 delar, handslipad dekor, bland annat 12 rödvins-, 9 vitvins- och 8 champagneglas, märkta Glas-Dekor handslipade serviser
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
959
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
969
Okänd designer för JIE, uppläggningsfat, 4 st, keramik, signerade, l 27 - 38 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
971
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, Daldansen, h 29 cm, smärre defekter
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
972
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
976
Parti glasdamejeanner mm, 1900-talets 1 hälft, , höjd 39 - 54 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
982
Okänd designer för Flygsfors, isbjörnar, glas, 2 st, längd 19 - 25 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
983
Okänd kinesisk designer, skulptur, keramik, geishor, höjd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
984
Okänd designer, skulptur, glas, blå och gul glasmassa, höjd inkl sockel 33 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
985
Lütken, Per för Holmegaard, vas, polykrom glasmassa, ur serien Cascade, design 1970, höjd 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
988
Trädgårdspall, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av blommor och fåglar, höjd 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
1001
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
1033
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
1035
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK