Laddar...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 27/10 12 - 19

Lördag 28/10 12 - 17

Söndag 29/10 12 - 16

Auktion 29/10 16.00

Oktoberauktion
Avslutad
Matservisdelar, porslin, Christineholm/Fyrklövern, Blåklocka (Campanula Rotundifolia)
850
Matservisdelar, porslin, Christineholm/Fyrklövern, Blåklocka (Campanula Rotundifolia)
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, "Nevada", design 1962, signerad, h 16 cm
851
Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, "Nevada", design 1962, signerad, h 16 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vas/urna, majolika, Rörstrand, 1800-talets slut, polykrom och förgylld dekor, dekor av akantus, maskaroner mm, h 31 cm
854
Vas/urna, majolika, Rörstrand, 1800-talets slut, polykrom och förgylld dekor, dekor av akantus, maskaroner mm, h 31 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Gate, Simon för Orrefors/Sandvik, vitvinsglas, 4 st, 1920-tal, grön cuppa, "Stork", h 17,5 cm, medföljer 4 st med minimala nagg
856
Gate, Simon för Orrefors/Sandvik, vitvinsglas, 4 st, 1920-tal, grön cuppa, "Stork", h 17,5 cm, medföljer 4 st med minimala nagg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fisktallrikar, 6 st, porslin, Portmeirion "The Complete Angler", l 33 cm
857
Fisktallrikar, 6 st, porslin, Portmeirion "The Complete Angler", l 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Sarpaneva, Timo för Iittala, vinglas, 12 st, glas, "Kalinka", design 1973, h 11 cm, i originalförpackningar
858
Sarpaneva, Timo för Iittala, vinglas, 12 st, glas, "Kalinka", design 1973, h 11 cm, i originalförpackningar
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda, miniatyrvaser, 2 st, orange glasmassa, signerade, höjd 7 - 14 cm
875
Höglund, Erik för Boda, miniatyrvaser, 2 st, orange glasmassa, signerade, höjd 7 - 14 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, "Network", design 1978, signerad, h 23 cm
877
Vallien, Bertil för Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, "Network", design 1978, signerad, h 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Rosenthal, Philipp för Rosenthal, matservis, cirka 55 delar, porslin, Maria Girlang, design 1916
882
Rosenthal, Philipp för Rosenthal, matservis, cirka 55 delar, porslin, Maria Girlang, design 1916
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Bissen, Herman W för Royal Copenhagen, figurin, blanc-de-Chine, "Motherly Love", modellnummer 12159, h 15 cm
905
Bissen, Herman W för Royal Copenhagen, figurin, blanc-de-Chine, "Motherly Love", modellnummer 12159, h 15 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av personer mm i famille-rose-färger, 1 med oidentifierad signatur, h 33 cm
907
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av personer mm i famille-rose-färger, 1 med oidentifierad signatur, h 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Starkvinskanna, glas och nysilver, 1900-talets 1 hälft, dekor av maskaron, höjd 28 cm
916
Starkvinskanna, glas och nysilver, 1900-talets 1 hälft, dekor av maskaron, höjd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bålskål, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor i Kantonemalj, oidentifierad signatur, diameter 30 cm
917
Bålskål, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor i Kantonemalj, oidentifierad signatur, diameter 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Apoteksflaskor, 5 st, bruntonat glas, höjd 22 cm
922
Apoteksflaskor, 5 st, bruntonat glas, höjd 22 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kaffeservis mm, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst
923
Kaffeservis mm, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
6 delar porslin, Rosenthal, dekorer av Björn Wiinblad och Raymond Peynet
924
6 delar porslin, Rosenthal, dekorer av Björn Wiinblad och Raymond Peynet
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Weiss, Marianne för B&G, figurin, porslin, ”Marianne”, modellnummer 2373, polykrom underglasyrdekor, höjd 14 cm
925
Weiss, Marianne för B&G, figurin, porslin, ”Marianne”, modellnummer 2373, polykrom underglasyrdekor, höjd 14 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Nurminen, Kerttu för Iittala, glas, 6 st, "Verna", höjd 13,5 cm
941
Nurminen, Kerttu för Iittala, glas, 6 st, "Verna", höjd 13,5 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, glasservis ca 49 delar, 'Chateau', design 1981, bland annat 13 vinglas h 18 cm
942
Vallien, Bertil för Kosta Boda, glasservis ca 49 delar, 'Chateau', design 1981, bland annat 13 vinglas h 18 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Piedestaler samt ytterfoder, porslin, Kina, modern tillverkning, höjd 29 - 44 cm
943
Piedestaler samt ytterfoder, porslin, Kina, modern tillverkning, höjd 29 - 44 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Glasservis, cirka 85 delar, handslipad dekor, bland annat 12 rödvins-, 9 vitvins- och 8 champagneglas, märkta Glas-Dekor handslipade serviser
945
Glasservis, cirka 85 delar, handslipad dekor, bland annat 12 rödvins-, 9 vitvins- och 8 champagneglas, märkta Glas-Dekor handslipade serviser
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lindahl, Stefan för Fyrklövern/Disney, ljusstakar, 1 par, porslin, dekor av Musse och Pluto, höjd 10 cm
959
Lindahl, Stefan för Fyrklövern/Disney, ljusstakar, 1 par, porslin, dekor av Musse och Pluto, höjd 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för JIE, uppläggningsfat, 4 st, keramik, signerade, l 27 - 38 cm
969
Okänd designer för JIE, uppläggningsfat, 4 st, keramik, signerade, l 27 - 38 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, Daldansen, h 29 cm, smärre defekter
971
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, Daldansen, h 29 cm, smärre defekter
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Färe MArcolin konstglas, bordslampfötter 2 st, mönster i 24 karat guld, höjd 20 resp 28 cm
972
Okänd designer för Färe MArcolin konstglas, bordslampfötter 2 st, mönster i 24 karat guld, höjd 20 resp 28 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti glasdamejeanner mm, 1900-talets 1 hälft, , höjd 39 - 54 cm
976
Parti glasdamejeanner mm, 1900-talets 1 hälft, , höjd 39 - 54 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Flygsfors, isbjörnar, glas, 2 st, längd 19 - 25 cm
982
Okänd designer för Flygsfors, isbjörnar, glas, 2 st, längd 19 - 25 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk designer, skulptur, keramik, geishor, höjd 28 cm
983
Okänd kinesisk designer, skulptur, keramik, geishor, höjd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, skulptur, glas, blå och gul glasmassa, höjd inkl sockel 33 cm
984
Okänd designer, skulptur, glas, blå och gul glasmassa, höjd inkl sockel 33 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lütken, Per för Holmegaard, vas, polykrom glasmassa, ur serien Cascade, design 1970, höjd 20 cm
985
Lütken, Per för Holmegaard, vas, polykrom glasmassa, ur serien Cascade, design 1970, höjd 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Trädgårdspall, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av blommor och fåglar, höjd 46 cm
988
Trädgårdspall, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av blommor och fåglar, höjd 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Eva Solo, fågelmatare, glas, metall och plast, modellen vann IF Design Award 2005
1001
Okänd designer för Eva Solo, fågelmatare, glas, metall och plast, modellen vann IF Design Award 2005
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), man till häst, h 36 cm
1033
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), man till häst, h 36 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), tempeltjänarinna till häst, h 36 cm
1035
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), tempeltjänarinna till häst, h 36 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.