Laddar...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 27/10 12 - 19
Lördag 28/10 12 - 17
Söndag 29/10 12 - 16
Auktion 29/10 16.00
Lägsta föremålsnummer
- Glas och porslinRensa filter
670
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 5 st, glas, Fuga, design 1953, h 6 - 11,5 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
675
Kedelv, Poul för Flygsfors, 6 delar konstglas, "Coquille", dekor i polykromt underfång, varierande signaturer, någon etikett, h 6 - 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
680
Vobruba, Milan, egen verkstad, vas, glas, polykrom dekor, signerad, höjd 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
683
Westman, Marianne för Rörstrand, barntallrikar, 12 st, flintgods, "pip", design 1956, dia 21 cm
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
684
Mattallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
685
Djupa tallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
686
Förrättstallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
687
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
688
Kaffeservis, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffe- och gräddkanna, sockerskål med lock samt 12 vardera av assietter dia 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
689
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst: uppläggningsfat, karotter, skålar, såsskål på underfat, ljusstakar mm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
694
Asel, Rudolf, kaffekopp med fat, porslin, empire, 1840-tal, förgylld samt med polykrom bemålning föreställande Karlbergs Slott, signead Rud Asel i Stokholm, fat dia 15 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
695
Urnor/ytterfoder, 1 par, porslin, Sächsicher Porzellanmanufaktur, Dresden, 1900-tal, rokokostil, polykrom och förgylld dekor av blommor, h 11 cm, obetydliga nagg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
700
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas, modell RD1506, dekor i bronsfärgat underfång, signerad, h inklusive skärm 45 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
706
Kaffe- och moccaservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, koppar, underfat, assietter kaffekanna, ljusstakar mm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
707
Okänd designer för Royal Copenhagen, vas, porslin, dekor av fåglar, höjd 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
714
Benedikt, Rose Marie för Rörstrand, theservisdelar, flintgods, "Irene", design 1960, 8 koppar med underfat, 6 assietter samt gräddkanna och sockerskål
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
718
Höglund, Erk för Boda, vas/burk, mörkröd glasmassa, dekor av luftbubblor, signerad, h 11,5 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
719
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Nypon", ur serien "Pomona" från 1971, signerad, 22 x 22 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
720
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Päron", ur serien "Pomona" från 1971, signerad, 22 x 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
721
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
722
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
725
Sandnes, Eystein & Enger, Leif Helge för Porsgrunds Porselænsfabrik AS, Porsgrunn, 1950-60-tal, signerad, dia 31 cm, invändiga glasyrhårsprickor
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
727
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
728
Wärff, Göran & Ann för Kosta, bordspingla, kristall, Prince, signerad och etikettmärkt, h 18 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
737
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar med underfat och assietter, 12 + 12 + 12 st, benporslin, "Brun Linje", design 1972, medförljer sockerskål och gräddkanna, assietter dia 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
738
Ahlefeldt-Laurvig, Mikael, egen hytta, Kinnared, skål, delvis iriserande glasmassa, signerad, dia 17 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
740
Militära tallrikar, 2 st, Kongliga Maj:ts flotta & marinregementet omkring 1850 samt Serviskassan Karlskrona, dia 21,5 resp 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
743
Johansson, Berit för Orrefors, skål samt vas, Haga, slipat glas, höjd 10 resp 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
745
Okänd designer, 1800-talets 2 hälft, uppsatsskål, delvis slipat glas, dekor av asiatisk man samt blommor, diameter 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
748
Lindau, Börge & Lindecrantz, Bo för Orrefors, glas med lösa mässingshandtag, 12 st, "Varm/Kall" ("Hot/Cold"), design 1972, h 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
754
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, läsande barn, modell 1567, polykrom underglasyrdekor, höjd 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
755
Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, "Kaj" - pojke i regnkläder, modell 3556, polykrom underglasyrdekor, höjd 18 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
757
Krus, så kallat Bartmankrus, saltglaserat stengods, Tyskland, 16-1700-tal, h 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
759
Grut, Jeanne för Royal Copenhagen, figurin, killing, modell 4760, polykrom underglasyrdekor, höjd 10 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
760
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, stengods, säl, ur serien Lillskansen från 1978, h 6 cm, längd 16 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
769
Bordsfotogenlampfot, vitopakt glas med mässingsmontage, 1800-talets 2 hälft, polykrom, kineciserande dekor, total höjd 59 cm, senare elektrifierad
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
781
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vas, polykrom glasmassa, "Solo", signerad, h 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
782
Okänd designer för Uppsala Ekeby/Karlskrona, kaffeservis, porslin, Svart Ros, modell 5967
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
783
Benter, Lotte för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flickor i Amagerdräkt, modellnummer 1316, polykrom underglasyrdekor, h 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
784
Okänd konstnär, skål, polykrom glasmassa, otydligt signerad "Unik" och daterad -00, h 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
792
Golvurnor, 1 par, porslin, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor i järnoxidrött och guld, höjd 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
798
Okänd designer för Hutschenreuther, matservis, porslin, "Dresden"
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
800
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen, Blå Vifte, 12 vardera kaffekoppar, underfat och assietter samt sockerskål och gräddkanna
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
806
Westman, Marianne för Rörstrand, theservisdelar, "Silja", design 1961, 7 delar, 3 assietter, 4 underfat med koppar
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
810
Friberg, Bernt för Gustavsberg Studio, miniatyrskål, stengods, dekor i blå harpälsglasyr, signerad med studiohanden, dia 38 mm, minimala kantnaggar
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
833
Okänd designer för Rörstrand, kanna, flintgods, jugend, 1900-talets början, i form av gris, höjd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 50 SEK
846
Golvfigurin, glaserat flintgods, gepard, Made for RBA Sweden, höjd 86 cm, smärre nagg
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
849
Okänd designer, golvvas, glaserad terrakotta, höjd 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.