Måås Fjetterström, Märta, efter henne, vävnad, "Crocus", signerad MMF AB, utförd efter 1942, 25 x 25 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Måås Fjetterström, Märta, efter henne, vävnad, "Täppan", signerad MMF AB, utförd efter 1942, 22 x 25 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Matta, semiantik Pou Tou, Kina, 300 x 200 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Kudde, (sadelpad?), petits-points-broderad, 1800-talets 2 hälft, l 56 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Persisk, 185 x 145 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Matta, semiantik/antik Isphahan, 190 x 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Matta, semiantik/antik Bachtiari, 205 x 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Matta, semiantik/antik Teke, 140 x 115 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Matta, old/semiantik persisk, 325 x 225 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Matta, semiantik Kayseri Zaff, 200 x 90 cm, fläck
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Matta, old Marageh-Ghom, dekor av hjortar, blommor mm, 150 x 105 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, semiantik/antik Pou Tou, Kina, 1900-talets 1 hälft, 150 x 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old Persisk galleri, 330 x 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Matta, old Hamadan galleri, 400 x 80 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matta, semiantik Isphahan (?), 195 x 135 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Matta, semiantik persisk, 215 x 135 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Matta semiantik slitage, 185 x 100 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, matta, rölakan, dekor i rött, 225 x 165 cm
876
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, semiantik Kirman, 375 x 265 cm
892
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Matta,  semiantik Afshar(?), 165 x 125 cm
937
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Matta, antik Teketurkmen, 340 x 230 cm
939
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matta, old Persisk (?), Bachtiarimönstrad, 145 x 100 cm
947
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Militärjacka, US Army, m 1943, storlek 34 s
991
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matta, old Keshan (?), 325 x 210 cm
1020
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Broderier 2 st siden, Kina, Qing 1800-tal, dekor av himmelsdrakar respektive  blommor, 100 x 40 respektive 50 x 30 cm
1021
Slutpris2 600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Broderi siden, Kina, Qing 1800-tal, dekor av himmelsdrake mm, monterat som draperi, 235 x 94 cm, smärre skador
1022
Slutpris28 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Broderi/överkast, siden, 1700-tal, polykrom dekor av blommor mot grön fond, senare kantad med silvertråd till flygelduk, 155 x 140 cm
1023
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Matta, semiantik Persisk, 225 x 135 cm
1037
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK