- MöblerRensa filter
Armstol, så kallad baljfåtölj, sengustaviansk/empire, svängd rygg och bakben, svarvade (senare?) framben
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Byrå, valnöt, antagligen Tyskland, senbarock, 1700-talets 1 hälft, dekor av vertikala knäckar, b 118 cm, renoverad, senare beslag, smärre defekter
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, Öresund, klädsel i Visingsö gråbeige, l 205 cm, framstår oanvänd
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Spelbord, palisander, Holland (?), 1800-talets början, trippla, uppfällbara skivor för kortspel, schack, respektive damarbetsbord, uppfällt 76 x 76 cm, smärre, fanéravslag
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Salongsbord, mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, l 112 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Fåtölj, helstoppad, så kallad Emmafåtölj, 1900-talets 1 hälft, senare klädsel i OP-mönstrat tyg
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Armstolar, 2 par, mahogny, så kallade Göteborgsstolar, Lindome, 1900-talets slut, 2 signerade AP, 2 Willam Andersson
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Mathsson, Bruno för Karl Mathsson, fåtölj, böjträ med canvasklädsel, "Eva", design 1941, detta ex från 1974, brännstämplad
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
797
Pedersen, Bernt, vilstol, ek med lösa dynor, "Kludestolen", design 1965
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
799
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
807
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
816
Volther, Poul M för HAY, stolar, 1 par, vitlackerat trä, modell HAY J107
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
817
Volther, Poul M för HAY, stolar, 1 par, grålackerat trä, modell HAY J107
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
830
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
831
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
832
Okänd dansk designer, 1960-tal, armstol, teak med svart läderklädsel
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
855
Nielsen, Holger Marius för HMAN, läsbord, teak och metall, 1950-60-tal, justerbar höjd och vinklar
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
860
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
861
Nakamura, Noburu för IKEA, fåtöljer med fotpallar, 1 par, böjträ med brun klädsel i buffelskinn, Poäng, design 1972
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
864
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
879
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
883
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
897
Okänd designer för Johanson Design, Markaryd, pallar, 1 par, mässing med konstläderklädsel, etikettsignerade, diameter 36 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
899
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
908
Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, svärtat trä, skiva i ingjuten bäcksten, avslutande mässingsknoppar, diameter 81 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
909
Okänd designer, 1950-60-tal, fåtölj, ek och teak med lösa, stoppade dynor, modell snarlik Hans J Wegner "Cigarren", medföljer fotpall, okänd tillverkning, denna med 1 löst ben
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
913
Byrå, mahogny med intarsia, senempirestil, 1800-talets 2 hälft, längd 73 cm
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
918
Byrå, palisander med stenskiva och mässingsbeslag, Lois XV-stil, 1900-talets mitt, njurformad, , 2 lådor, längd 58 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
919
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
928
Okänd designer för BRDR Furbo, Spøttrup, 1950-60-tal, lampbord, teak, tidningsfack i canvas, längd 45 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 600 SEK
930
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
932
Treschow, Kajsa för Ikea, hylla, lackerat trä och stål, Kavat, design 1989, ouppackad, längd 198 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
935
Byrå, palisander med intarsia och marmorskiva, 1900-talets 2 hälft, 3 lådor, längd 62 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
966
Feiz, Khodi för Offecct, snurrfåtöljer, 1 par, grön klädsel på kromad fot, "Palma", dessa ex från 2008
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
970
Armstolar, 1 par, svarvat och lackerat trä, så kallade Gripsholmsstolar, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, röd, randig klädsel
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
977
Pall, läder, antagligen Nordafrika, diameter 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
979
Okänd designer, hylla, smide och ek, 3 hyllplan, höjd 109 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK