Laddar...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 27/10 12 - 19
Lördag 28/10 12 - 17
Söndag 29/10 12 - 16
Auktion 29/10 16.00
Lägsta föremålsnummer
- MöblerRensa filter
18
Okänd designer, 1950-60tal, fåtöljer, 1 par, teak, lösa, stoppade dynor
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
19
Okänd designer, (Börge Mogensen?), 1950-60-tal, dokumentkassett, teak, 3 lådor, längd 42 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
71
Kristiansson, Uno och Östen för Vittsjö Möbelfabrik/Luxus, väggskåp, teak samt svärtat päronträ med tennintarsia, Abstrakt, modellnr 301, l 75 cm, litteratur: Vittsjömöbels katalog 1957, avbildad
SlutprisInga bud
Värdering4 220 - 4 400 SEK
85
Soffgrupp, 4 delar, mahogny med mässingsbeslag, empirestil, antagligen Baltikum, 1800-talets slut, soffa och armstolar med dekor av karyatider mm, bordsskiva med repa
SlutprisInga bud
Värdering8 500 - 9 000 SEK
86
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, musik/hyllmöbel, palisander och aluminium, System Cabinet 70 (SC70), design 1979, 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
98
Armstolar, 2 st, lackerat och förgyllt trä, så kallade svenska modellen med "skrattrygg", 1 gustavianskt provinsarbete, sekelskiftet 1800, 1 sekelskiftet 1900, slitage, förstärkningar
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
100
Kirkegaard, Erik för Höng Stolefabrik, armstol, palisander med svart läderklädsel, modell 49, 1960-tal, bruksslitage, ryggläder med reva
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
108
Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, Peter för Paustian, armstol, metall med vitt plastöverdrag och textilklädd sits, ASAP, gjuten signatur, modellen vann Red Dotpriset 2012
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
129
Vinkylare, palisander med flera träslag, rik intarsiadekor, infattade Wedgwoodplaketter i så kallat Jasperware, invändig mässingsbehållare, h 49 cm, sprickor
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
130
Okänd designer för Victoria's Design House, regissörsstolar, 1 par, bambu och canvas
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
132
Stolar, 6 st, skuret, bemålat och bronserat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets 1 hälft, kannelerade ben med rosettanfanger, lejongul sammetsklädsel
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
133
Soffa, skuret, bemålat och bronserat trä, sengustavianskt provinsarbete, 1800-talets 1 hälft eller mott, kannelerade ben med rosettanfanger, lejongul sammetsklädsel, l 168 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
134
Amstolar, 1 par, skuret, bemålat och bronserat trä, provinsarbeten i empire, 1800-talets 2 hälft, kannelerade, koniska ben, à la Grecquebård, lejongul sammetsklädsel
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
145
Malmsten, Carl för OH Sjöhgren, Tranås, soffa "Samsas", rosa, djuphäftad klädsel, l 185 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
146
Sørensen, Johnny & Thygesen, Rud för Botium/Magnus Olesen, Durup, stol, bok med svart sits, "8000"-serien, design 1980, etikettsignerad
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
156
Okänd designer för Lysberg, Hansen & Therp, soffbord, palisander med rik intarsiadekor, skyddande glasskiva, plakettsignerat, l 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
161
Bänk, skuren och bonad ek med gyllenlädersklädsel, nyrenässans/fornnordisk stil, 1800-talets slut, h 105 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
163
Jalk, Grete för France & Sön, soffbord, palisander, design 1963, plakettsignerat, l 155 cm, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
168
Notställ, mahogny med mässingsdetaljer, jugend, sekelskiftet 1900, h 76 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
174
Hansen, Severin för Haslev, matbord, palisander, 1960-tal, etikettsignerat, diameter 116 cm, iläggsskivor saknas, bruksslitage
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
189
Okänd designer för Boltinge Stolefabrik, matsalsstolar, 6 st, palisander med ylleklädsel, modellnummer 86, 1960-tal, brännstämplade
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
190
Okänd skandinavisk designer, 1960-tal, matbord med 2 utdragsskivor, palisander, bredd 86 cm, längd 150 + 2x52 (totalt 254 cm), normalt bruksslitage med någon fläck, mittskiva solblekt
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
196
Salongsmöbel, 6 delar, skuret och bonat trä med sammetsklädsel, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, 2 armstolar samt 4 stolar
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
213
Soffa, mahogny, empiretyp, 1800-tal, dekor av akantus mm, l 238 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
272
Okänd designer, stol, ek, beige skinnklädsel
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
308
Cafébord, vit marmorskiva på gjutjärnsfot, sekelskiftet 1900, h 72, dia 60 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
324
Okänd designer, 1900-talets mitt, pall, fur, l 62 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
335
Wegner, Hans J för Getama, soffa, ek med original grön ylleklädsel, modell GE236/4, design 1955, l 230 cm, smärre slitage
SlutprisInga bud
Värdering7 500 - 8 000 SEK
336
Jalk, Grete för P Jeppesen Møbelfabrik, Store Heddinge Danmark, 1950-60-tal, soffbord, teak med infattad svart melaminskiva, l 160 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
345
Kista, fur med smidesbeslag, renässanstyp, 1600-tal (?), l 90 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
394
Vilfåtölj, svarvad valnöt med blommig klädsel, 1800-talets slut
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
396
Korgstol, 1900-talets 2 hälft, höjd 146 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
400
Illums design group för Illums Bolighus, soffa, savrt anilinläder på stålben, "The Sofa", etikettmärkt, l 190 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
431
Postskåp, grålackerad metall, höjd 192 cm, mindre skador
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
438
Spelbord, bonad björk och masurbjörk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, b 100 cm, brukslitage
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
448
Soffa, 2-sits, Howardmodell, modern tillverkning, helstoppad grå linne(?)klädsel, b 180 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
452
Allard, Gunilla för Lammhults, loungebord, svartlackerat på brännlackerad metallfot, "Cinema", design 1993, diameter 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
453
Ekström, Yngve för ESE-Möbler (senare Swedese), Vaggeryd, bord, palisander med mässingsbeslag, benställning i bonat böjträ, triangulär skiva, "Krok", design 1953, l 52 cm,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
454
Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, stolar, Peter för Lammhults, stapelstolar, 6 st, röd polyamidplast på kromat underrede, "Campus Air", design 1992
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
455
Armstolar, 1 par, skuret och vitlackerat trä, gustavianska provinsarbeten, Västsverige, sekelskiftet 1800, rosa klädsel
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
491
Okänd designer för Nordal, köpmansdisk, glas och vintagebehandlad fur, "Pharmacy" höjd 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
530
Rakspegel, skuren, mahognybonad och svärtad björk, oscariansk 1800-talets 2 hälft, h 172 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
543
Okänd designer, soffa, så kallad Howardmodell, randig klädsel, l 210 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
544
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Frankrike, Louis XV-stil, 1900-talets 2 hälft, randig klädsel
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
585
Spelbord, mahogny, senempire, 1800-talets mitt, uppfällbar och roterbar skiva, b 89 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
588
Strinning, Nils, telefonbord, teak och vitlackerad metall, "String", låda i sarg, b 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
589
Salongsbord, mahogny, senempire, 1800-talets mitt, balusterformad stam på fyrpassformad fotplatta med lejontassar, oval skiva, l 114 cm, skiva omfanerad
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
590
Soffa, skuren mahogny med sidenklädsel, senempire, 1800-talets mitt, flankerande, överkragade kolonetter, lejontassar, l 227 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.