Damarmbandsur med länk, 18 karat vitguld, Fortis, l 16 cm, total vikt 19,1 gram
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 600 SEK
Guldtacka/hänge, 18 karat rödguld, stämplad Svedboms, total h 2 cm, vikt 1,6 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Herrfickur, silver, sekelskiftet 1900, dia 4,5 cm, medföljer kedja i mässing
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Armband, 18 karat vitguld med diamanter, facettslipad safir samt 4 briljantslipade diamanter, l cirka 18 cm, vikt 7 gram
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld, stämplade Guldvaruhuset, total vikt 2,2 gram
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Matskedar, 6 st, silver, gammalsvensk modell, stämplade Axel Gabriel Dufva Stockholm 1913,l 22 cm, total vikt 370 gram
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Sockerskrin, 800/1000 silver, Tyskland, sekelskiftet 1900, eklekticerande stil, oidentifierad tillverkare, l 11 cm, vikt 315 gram
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kaffeservis, 3 delar, silver, stämplad Markströms Uppsala 1919, kaffekanna h 21 cm, total vikt 815 gram, gåvogravyr
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Damfickur, 3 st, silver, 18-1900-tal, dia 3,5 - 4 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Damfickur, 14 karat rödguld, Schweiz 1900-talets början, dia 3,5 vikt 27.9 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Damfickur, 14 karat rödguld (även innerboett i guld, Schweiz 1900-talets början, dia 3,5 vikt 30,5 gram, initialer EP eller PE
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, Norge 1900-talets mitt, stämplade Thorvald Marthinsen Tönsberg, svenska importstämplar, h 7 cm, fyllda
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 50 SEK
Bridgeskedar, 18 st, delvis förgyllt silver och emalj, stämplade MEMA respektive CG Hallberg, total vikt 220 gram
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 80 SEK
Heintz, Jörg, egen verkstad, collier, lapis lazuli och 18 karat röd- och vitguld, i form av kulor, godronnerat trycklås, l 44 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Parti silver; skedar, medaljer mm, total vikt cirka 350 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti silver, skålar, nålfat mm, total vikt 335 gram
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dessertskedar. 11 st, silver, gammalfransk modell, 1800-tal, bland annat  8 st Anders Lundqvist Stockholm 1825, med familjen Mallings stämplade vapensköld, 440 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Smyckefragment, delvis förgyllt silver med rosenslipade diamanter och turkoser, 10 delar
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Hovjuvelerare Svedbom, ljusstakar, 1 par, silver, slät modell, avrundat kvadratiska, stämplade Vetlanda 1960, h 17 cm, fyllda
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Såskanna, sterlingsilver, George II-stil, England, stämplad Ellis Barker Silver Co Birmingham 1966, l 19 cm, vikt 305 gram
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Löfman, Eric för Markströms, skål, silver, facetterad, stämplad Uppsala, dia 15 cm, vikt 235 gram
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Mocca(vatten?)kanna, silver med trähandtag, stämplad S Blanckensee & Sons Birmingham 1917, h 18 cm, vikt 320 gram
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lockask, silver 1910-20-tal, stiliserad blomdekor, svensk importstämpel, dia 11 cm, vikt 145 gram
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
804
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
808
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Uppläggningsskedar, 2 par, delvis förgyllt silver, Danmark, 1800-talets slut, i etui från S& M Bentzen Köpenhamn, stämplade Köpenhamn 1895, total vikt 150 gram
866
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
868
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Holth, Ivar T, egen verkstad, Oslo, örhängen, 1 par, förgyllt sterlingsilver och vit emalj, signerade, h 3 cm
869
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fiskgaffel, silver, Danmark,, 1900-talets början, genombruten dekor, stämplad Heimbürger Köpenhamn 1912, l 26 cm, vikt 105 gram
871
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Dragsted, Arend, brosch förgyllt silver och vit emalj, dekor av edelweiss, stämplad, dia 3 cm
872
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
873
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti kaffeskedar, delvis förgyllt silver, total vikt 185 gram
880
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld (1 defekt), total vikt 2,3 gram
904
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Saltstol, förgyllt silver med heltäckande cloissonnédekor, 1900-talets mitt eller 2 hälft,rygg med infattad cabochonslipad sten, oidentifierade stämplar, h 16 cm, vikt 470 (!) gram
921
Slutpris5 500 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Parti smycken, bijouterier mm,
940
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Reservoirpenna, förgylld metall, Waterman L'Étalon, stift i 18 karat rödguld, framstår oanvänd i originaletui
950
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Bägare, silver, svagt trumpetformad, stämplad Nils Orstedt, Norrköping 1769, h 8 cm, vikt 45 gram, kantbristning
965
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bricka, nysilver, 1900-talets 1 hälft, l 51 cm
978
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Luktdosa, silver, Holland, 1800-talets mitt eller 2 hälft, oidentifierade mästarstämplar, dia 5,5 cm, vikt 20 gram
1007
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2 delar silver; vas sterlingsilver (fylld fot) samt supkopp, h 4,5 respektive 21 cm
1008
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK