Hirvonen, Pekka för Lapponia, armband, sterlingsilver, "Jäätynyt virta/Frusen ström", stämplat 2003, l 19 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Slutpris8 500 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Slutpris1 700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ringar 2 st, 20 karat rödguld, stämplade Gustav Dahlgren & Co Malmö. total vikt 6,6 gram
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ring, 18 karat rödguld, otydliga svenska stämplar, vikt 5,5 gram
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Stort parti mynt, Sverige, cirka 40% av dem silver, total vikt cirka 3,4 kilo
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lockstop, silver, barockstil, lock med infattad medaljong med Gustav VI Adolf, in- och delvis utvändigt förgylld, h 14 cm, vikt 425 gram
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ring,  halvallians, 18 karat vitguld med cirka 50 åttkantslipade diamanter, utländska stämplar, innerdiameter 17 mm, vikt 3,4 gram
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Ring, 18 karat vitguld med gammalslipad diamant om cirka 0,45 carat, stämplad Ernst Nilsson Halmstad 1947, innerdiameter 16 mm, vikt 2,4 gram
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd silversmed, dryckeskåsa, sterlingsilver, Mexiko, 1900-talets mitt, otydlig signatur, l 16 cm, vikt 300 gram
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Okänd silversmed, ljusstake för vaxljus, sterlingsilver, Mexiko, 1900-talets mitt, oidentifierad signatur, vikt 135 gram
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 450 SEK
3 delar 18 karat rödguld, två ringar (1 defekt) samt defekt kedja med hänge, total vikt 5,9 gram
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Damarmbandsur, sterlingsilver och odlade pärlor, "Clarissa"
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Brosch, 18 karat rödguld och silver, 1800-talets 2 hälft, i form av blomsterkorg med 44 carréslipade rubiner och cirka 100 facettslipade diamanter och rubiner, h 4 cm, vikt 14,3 gram
Slutpris15 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Okänd designer för Jacob Tostrup, Kristiania (Oslo), sekelskiftet 1900, praktsked, förgyllt silver, dekor i polykrom plicque-à-jour-emalj av blommor mm, l 12,5 cm, smärre emaljdefekter
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Brosch, förgyllt silver så kallad Bunadsbroche, Norge, sekelskiftet 1900, dekor i filigran mm, h 13 cm, skador
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris18 000 SEK
Värdering19 000 - 20 000 SEK
Klockkedja, 18 karat rödguld, l 155 (!) cm, stämplad ABH Stockholm 1901, vikt 23,8 gram
Slutpris10 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Bordspingla/betjäntklocka, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, stämplad Gustaf Theodor Folcker Stockholm 1837, h 10,5 cm, vikt 85 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sockerskrin, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, oval med godronnerad dekor på 4 lejontassar, lock med dekor av vilande hund, stämplad Jonas Lindberg Stockholm 1825, l 17 cm, vikt 705 gram
Slutpris7 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Vinsil, sterlingsilver, England George IV, dekor av snäckskal och akantus, löstagbar sil,  stämplar John Booth London 1822, h 14 cm, vikt 155 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Matsked, sterlingsilver, England, George III, 1800-talets början, graverad dekor av adliga ättens von Fieandt vapen, stämplad SB  IB London 1809, l 22 cm, vikt 60 gram
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 3 brljantslipade diamanter innerdiameter 16 mm, vikt 3 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Silvermynt, Cayman Islands, 25 dollar 1972
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Band till smokingur, 18 karat rödguld och svart siden, svensk importstämpel,  total vikt 6,1 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kaffeservis, 3 delar, silver, rokokostil, 1900-tal, stämplade C G Hallberg Stockholm, kaffekanna med svärtat trähandtag, denna h 28 cm, total vikt cirka 1300 gram
Slutpris5 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för Borgila, fickplunta, silver, art-déco/funkis, slät med bladbård, stämplad Stockholm 1930, dia 9 cm, vikt 125 gram, kant med gåvogravyr
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Hänge, 18 karat rödguld med opalimiterande sten, vikt 1,8 gram
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK