Laddar...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 27/10 12 - 19

Lördag 28/10 12 - 17

Söndag 29/10 12 - 16

Auktion 29/10 16.00

Oktoberauktion
Avslutad
Freund, Georg Christian, relief terrakotta, stående ängel, signerad och daterad 1895, i skuren och betsad originalram, totalt mått 32 x 19 cm
698
Freund, Georg Christian, relief terrakotta, stående ängel, signerad och daterad 1895, i skuren och betsad originalram, totalt mått 32 x 19 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Freund, Georg Christian, relief terrakotta, "Minde om en lykkelig Dag", i skuren och betsad originalram, totalt mått 22 x 20 cm
699
Freund, Georg Christian, relief terrakotta, "Minde om en lykkelig Dag", i skuren och betsad originalram, totalt mått 22 x 20 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Nypon", ur serien "Pomona" från 1971, signerad, 22 x 22 cm
719
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Nypon", ur serien "Pomona" från 1971, signerad, 22 x 22 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Päron", ur serien "Pomona" från 1971, signerad, 22 x 22 cm
720
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Päron", ur serien "Pomona" från 1971, signerad, 22 x 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, läsande barn, modell 1567, polykrom underglasyrdekor, höjd 10 cm
754
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, läsande barn, modell 1567, polykrom underglasyrdekor, höjd 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, "Kaj" - pojke i regnkläder, modell 3556, polykrom underglasyrdekor, höjd 18 cm
755
Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, "Kaj" - pojke i regnkläder, modell 3556, polykrom underglasyrdekor, höjd 18 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Grut, Jeanne för Royal Copenhagen, figurin, killing, modell 4760, polykrom underglasyrdekor, höjd 10 cm
759
Grut, Jeanne för Royal Copenhagen, figurin, killing, modell 4760, polykrom underglasyrdekor, höjd 10 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, stengods, säl, ur serien Lillskansen från 1978, h 6 cm, längd 16 cm
760
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, stengods, säl, ur serien Lillskansen från 1978, h 6 cm, längd 16 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Engström, Kaj, skulptur, delvis bemålad betong, "Sfinx", signerad och numrerad4/200, utförd för Vandalorum i Värnamo, h 16 cm
779
Engström, Kaj, skulptur, delvis bemålad betong, "Sfinx", signerad och numrerad4/200, utförd för Vandalorum i Värnamo, h 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Giacometti, Alberto efter honom, skulpturer, 1 par, försilvrad konstmassa på svart sockel, museumskopior, h 47 cm
780
Giacometti, Alberto efter honom, skulpturer, 1 par, försilvrad konstmassa på svart sockel, museumskopior, h 47 cm
Slutpris4 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Benter, Lotte för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flickor i Amagerdräkt, modellnummer 1316, polykrom underglasyrdekor, h 19 cm
783
Benter, Lotte för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flickor i Amagerdräkt, modellnummer 1316, polykrom underglasyrdekor, h 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Golvfigurin, glaserat flintgods, gepard, Made for RBA Sweden, höjd 86 cm, smärre nagg
846
Golvfigurin, glaserat flintgods, gepard, Made for RBA Sweden, höjd 86 cm, smärre nagg
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Dahl-Jensen, Jes Peter, skulptur, gips, porträtt av målaren Peder Severin Krøyer, signerad och daterad 1899, h 31 cm, smärre nagg
900
Dahl-Jensen, Jes Peter, skulptur, gips, porträtt av målaren Peder Severin Krøyer, signerad och daterad 1899, h 31 cm, smärre nagg
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bissen, Herman W för Royal Copenhagen, figurin, blanc-de-Chine, "Motherly Love", modellnummer 12159, h 15 cm
905
Bissen, Herman W för Royal Copenhagen, figurin, blanc-de-Chine, "Motherly Love", modellnummer 12159, h 15 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Weiss, Marianne för B&G, figurin, porslin, ”Marianne”, modellnummer 2373, polykrom underglasyrdekor, höjd 14 cm
925
Weiss, Marianne för B&G, figurin, porslin, ”Marianne”, modellnummer 2373, polykrom underglasyrdekor, höjd 14 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, snidat trä, fiskargubbe, höjd 23 cm
963
Okänd konstnär, skulptur, snidat trä, fiskargubbe, höjd 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Flygsfors, isbjörnar, glas, 2 st, längd 19 - 25 cm
982
Okänd designer för Flygsfors, isbjörnar, glas, 2 st, längd 19 - 25 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk designer, skulptur, keramik, geishor, höjd 28 cm
983
Okänd kinesisk designer, skulptur, keramik, geishor, höjd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, skulptur, glas, blå och gul glasmassa, höjd inkl sockel 33 cm
984
Okänd designer, skulptur, glas, blå och gul glasmassa, höjd inkl sockel 33 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, akantusamorin, otydlig signatur, h 43 cm
1024
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, akantusamorin, otydlig signatur, h 43 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, lejon med akantus, otydlig signatur, h 43 cm, smärre nagg
1028
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, lejon med akantus, otydlig signatur, h 43 cm, smärre nagg
Slutpris2 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, lejon med akantus, otydlig signatur, h 43 cm, smärre nagg
1029
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, lejon med akantus, otydlig signatur, h 43 cm, smärre nagg
Slutpris3 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, blommande akantus, otydlig signatur, h 41 cm, nagg
1030
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, blommande akantus, otydlig signatur, h 41 cm, nagg
Slutpris1 900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), man till häst, h 36 cm
1033
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), man till häst, h 36 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), tempeltjänarinna till häst, h 36 cm
1035
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), tempeltjänarinna till häst, h 36 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Loos, Gottfried Bernhard, efter honom, relief, delvis bemålad och förgylld gips, porträtt av Statsministern mm Ove Malling, efter medalj slagen 1827, dia 32 cm, Mallin var den förste
1036
Loos, Gottfried Bernhard, efter honom, relief, delvis bemålad och förgylld gips, porträtt av Statsministern mm Ove Malling, efter medalj slagen 1827, dia 32 cm, Mallin var den förste
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.