Laddar...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 27/10 12 - 19
Lördag 28/10 12 - 17
Söndag 29/10 12 - 16
Auktion 29/10 16.00
Lägsta föremålsnummer
- SkulpturRensa filter
4
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 175/500. I/IV 'Merkurius'. Signerad "7630007 Kosta Boda LIM. ED". Box samt USB-sticka medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
6
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 85/500. II/IV 'Saturnus'. Signerad "7630008 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
7
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 140/500. IV/IV 'Jorden'. Signerad "7630010 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
10
Giambologna (Jean de Boulogne), efter honom, skulptur, patinerad brons på svart marmorsockel, , Merkurius/Hermes, originalet från 1580, h 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 400 - 3 600 SEK
14
Skulpturer, 2 st, blanc-de-Chine, Kina, 18-1900-tal, Fo-hundsungar, l 11 respektive 12 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 800 - 1 900 SEK
17
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, polykrom dekor av ansikte och orm, signerad, höjd 35 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
25
Skulptur, skuret trä, barocktyp, 1600-tal (?), seraf, l 23 cm, kompletterad
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
26
Skulptur, patinerad brons, barnhuvud (Eros?), antagligen kopia efter romersk förebild, h 19 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
31
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, kub med dekor av randig figur, signerad och numrerad 9014, h 9 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
33
Vallien, Bertil för Kosta Boda Studio Edition, skulptur, sandgjutet glas, husformad med ingjutet huvud, signerad och numrerad 35/500 samt 385881003, h 14 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 700 - 2 800 SEK
38
Londi, Ando för Bitossi, skulptur, chamotterat stengods, Rimini Blu-glasyr, duva, signerad "Italy" samt otydligt numrerad, l 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
41
Langenmantel-Rietzenstein, Erna von, Rosenthal, figurin porslin Empiredanserska, modellnummer K206/2, designad 1912, först tillverkad 1913, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
45
Madrassi, Luca, skulptur, bemålad terrakotta och träpinne, gammal kvinna med barn, signerad, höjd 65 cm, smärre fotnagg samt sprickor och skador
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
47
Skulptur/brevpress, patinerad brons, sekelskiftet 1900, dekor av galande tupp, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 1 900 SEK
92
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Glädjehus", ur serien "Väggplattor" från 1977, signerad, daterad 1978 (!) och numrerad 111/950, 32 x 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
113
Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, 17-1800-tal. knästående Madonna, h 25 cm, senare träsockel, slitage
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
114
Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, 1700-tal. stående helgon, h 25 cm, senare träsockel, slitage
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
141
Christoffersen, Helge för Lauritz Hjorth, Bornholm, skulptur, stengods, 1950-tal, sjöjungfru, signerad, h 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
154
Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, Garuda (?), Bali, 1900-talets början, demon, l 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
155
Dekorelement, 1 par, skuret, bemålat och förgyllt trä, Brasilien, 1900-talets mitt, dekor av granatäpple mm, lh 56 cm
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
162
Okänd konstnär, skulptur, kyssande par, konstmassa/gips?, på svart träsockel, höjd 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
165
Skulpturer, 2 st, skuret och bemålat trä, Bali, 1900-talets mitt, danserskor, h 38 respektive 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
172
Küspert, Georg för Rosenthal, figurin, porslin, sittande taxvalp, modellnr 1909, polykrom underglasyrdekor, signerad, l 11 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
173
Collas, Achille (1794-1859) & Barbedienne, Ferdinand, skulptur, patinerad brons, omkring 1840, så kallad Grand Tour-souvenir, "Venus di Milo", stämpelsignerad,
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
207
Platen Hallermund, Francis Waldemar von respektive Jespersen, Svend för Royal Copenhagen/ B&G, figuriner, porslin, rödhakar, 3 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2238 resp 2310, l 4 - 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
237
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, relief, brons, Hedvig Eleonora, signera SP, dia 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
258
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, Bukranion, otydlig signatur, h 47 cm, smärre nagg
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
259
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, Gorgon (Medusa?), otydlig signatur, dia 35 cm, smärre nagg
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
260
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, palmett, otydlig signatur, h 47 cm, smärre nagg
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
268
Okänd tysk konstnär, figurin, flintgods, art-déco, elegant dam, polykrom dekor, otydligt numrerad, h 31 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
277
5 delar porslin, B&G samt 1 Lladró, bland annat Optimisten och Pessimisten
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
322
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Lejon Mini", ur serien "Afrika", h 5,5 cm,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
355
Skulptur, patinerad metall, sannolikt så kallad Grand Toursouvenir, stående Napoleon I, h 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
358
Seurre, Charles Emile, efter, skulptur, förgylld brons på sockel i belgisk marmor, Napoleon I, miniatyr efter original från 1833, h 17 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
370
Ritzman, Jan Eric för Transjö, skulptur, glas, ovoid, form, ingjuten, polykrom dekor, signerad, h 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
403
Stock, Renate för SEA, vas/flaska, orange glas med blå dekor, kvinnotorso, höjd 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
408
Skrivställ, porslin, 1800-talets mitt, dekor av hund med köttben i munnen, längd 20 cm, 1 lock lagat
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
419
Skulpturfragment, brons, Buddhahuvud, cire-perdueteknik, antagligen Khmer 1400-tal (?), h 75 mm, skador
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
421
Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, ”Good toes - bad toes”, modellnummer 1794, design 1915, polykrom underglasyrdekor, h 20 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
428
Ström, Urban, skulptur/väggrelief, "The Clipper", tenn och drivved, signerad, höjd 74 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
429
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, Tax, från serien Lilla Zoo 1955, etikettsignerad, längd 15 cm, smärre nagg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
469
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
493
Figurin, parian, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, sittande amorin, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
592
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, lejonhuvud, h 24 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
645
Freund, Georg Christian, relief terrakotta, Venus och Amor, signerad och daterad 1899, i skuren och betsad originalram, totalt mått 21 x 30 cm
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
647
Okänd konstnär, skulpturer/bokstöd, 1 par, patinerad brons på marmorsockel, putti, Frankrike, 1800-tal, h 15 cm
Slutpris7 500 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
664
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Dvärggetkid, nummer 1374, polykrom underglasyrdekor, l 7 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
668
Figuriner/rökelsehållare, 1 par, porslin, Fo-hundar, polykrom glasyr, h 20 cm, skador och lagningar
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.