Laddar...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 27/10 12 - 19

Lördag 28/10 12 - 17

Söndag 29/10 12 - 16

Auktion 29/10 16.00

Oktoberauktion
Avslutad
Golvurna, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av flodlandskap, botten med koncentriska, blå ringar, h 31 cm, hårspricka
2
Golvurna, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av flodlandskap, botten med koncentriska, blå ringar, h 31 cm, hårspricka
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 7 500 SEK
Avslutad
Skulpturer, 2 st, blanc-de-Chine, Kina, 18-1900-tal, Fo-hundsungar, l 11 respektive 12 cm
14
Skulpturer, 2 st, blanc-de-Chine, Kina, 18-1900-tal, Fo-hundsungar, l 11 respektive 12 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 800 - 1 900 SEK
Avslutad
Salver på tre kulfötter, silver, Wang Hing, Hongkong, sekelskiftet 1900, graverad dekor av körsbärsblom, stämplad, l 65 mm
43
Salver på tre kulfötter, silver, Wang Hing, Hongkong, sekelskiftet 1900, graverad dekor av körsbärsblom, stämplad, l 65 mm
Slutpris1 700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Sonnega, Auke Cornelis, olja, "Dewatinthya" Sang Nyang Tunggal (A Balinese Deity), signerad och daterad -57-58, 61 x 50 cm
56
Sonnega, Auke Cornelis, olja, "Dewatinthya" Sang Nyang Tunggal (A Balinese Deity), signerad och daterad -57-58, 61 x 50 cm
Slutpris32 000 SEK
Värdering28 000 - 30 000 SEK
Avslutad
Thangka, brons, Tibet, 18-1900-tal, dubbelsidig, spår av försilvring, 100 x 85 mm
64
Thangka, brons, Tibet, 18-1900-tal, dubbelsidig, spår av försilvring, 100 x 85 mm
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kutani Japan, Meiji-Taishô, dekor i järnoxid och guld, signerad Kutan Zo..., h 37 cm
112
Vas, porslin, Kutani Japan, Meiji-Taishô, dekor i järnoxid och guld, signerad Kutan Zo..., h 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Pou Tou, Kina, 300 x 200 cm
138
Matta, semiantik Pou Tou, Kina, 300 x 200 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Perukställ/penselvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, hexagonal form med öppningar, polykrom emaljdekor av pion, fågel och skrivtecken, h 27 cm
140
Perukställ/penselvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, hexagonal form med öppningar, polykrom emaljdekor av pion, fågel och skrivtecken, h 27 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, Garuda (?), Bali, 1900-talets början, demon, l 30 cm
154
Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, Garuda (?), Bali, 1900-talets början, demon, l 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Urna, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av pioner, skrivtecken mm, h 20 cm, lock saknas
157
Urna, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av pioner, skrivtecken mm, h 20 cm, lock saknas
Slutpris900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skulpturer, 2 st, skuret och bemålat trä, Bali, 1900-talets mitt, danserskor, h 38 respektive 39 cm
165
Skulpturer, 2 st, skuret och bemålat trä, Bali, 1900-talets mitt, danserskor, h 38 respektive 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Penselvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, heltäckande glasyr i järnoxidrött med rester av förgylld dekor, oidentifierad signatur, h 29 cm
219
Penselvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, heltäckande glasyr i järnoxidrött med rester av förgylld dekor, oidentifierad signatur, h 29 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Penselvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av personer mm i famille-rose-färger, oidentifierad signatur,  h 12,5 cm
229
Penselvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av personer mm i famille-rose-färger, oidentifierad signatur, h 12,5 cm
Slutpris3 600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd japansk konstnär, 18-1900-tal, färgträsnitt, motiv ur "The 47 Ronin", synlig pappersstorlek 14,5 x 10,5 cm
261
Okänd japansk konstnär, 18-1900-tal, färgträsnitt, motiv ur "The 47 Ronin", synlig pappersstorlek 14,5 x 10,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Zarf, delvis förgyllt silver, sannolikt osmansk, 17-1900-tal, h 4,5 cm
339
Zarf, delvis förgyllt silver, sannolikt osmansk, 17-1900-tal, h 4,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, flodlandskap, oidentifierad text och signatur, synlig storlek 145 x 74 cm
364
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, flodlandskap, oidentifierad text och signatur, synlig storlek 145 x 74 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Plakett, porslin, Kina, 1900-tal, polykrom emaljdekor av fåglar och växter på bergsformation, oidentifierat sigill, i träram, synlig storlek på plaketten 29 x 22 cm
367
Plakett, porslin, Kina, 1900-tal, polykrom emaljdekor av fåglar och växter på bergsformation, oidentifierat sigill, i träram, synlig storlek på plaketten 29 x 22 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Stor samling pre-Columbianska förmål, (Chupicuaro?), monterade på tavla; pilspetar obsidian, figuriner/fragment terrakotta, 3 ringar brons mm, totalt drygt 100 föremål, tavlans yttermått 45 x 55 cm;
371
Stor samling pre-Columbianska förmål, (Chupicuaro?), monterade på tavla; pilspetar obsidian, figuriner/fragment terrakotta, 3 ringar brons mm, totalt drygt 100 föremål, tavlans yttermått 45 x 55 cm;
Slutpris4 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Skrin, lackarbete, Japan, Meiji, 1800-talets 2 hälft, målad- och reliefdekor i guld med inkrusteringar i jade, silver och pärlemor, invändig, lös bricka i guldlack ,l 18 cm, spricka
373
Skrin, lackarbete, Japan, Meiji, 1800-talets 2 hälft, målad- och reliefdekor i guld med inkrusteringar i jade, silver och pärlemor, invändig, lös bricka i guldlack ,l 18 cm, spricka
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm
376
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Golvvas, porslin, Kina, transition Yungcheng/Qianlong, 1730-tal, blå underglasyrdekor av hjortar, tranor mm i landskap, h 36 cm, hårspricka
392
Golvvas, porslin, Kina, transition Yungcheng/Qianlong, 1730-tal, blå underglasyrdekor av hjortar, tranor mm i landskap, h 36 cm, hårspricka
Slutpris28 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Offerskål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av ägretthägrar och lotus i famille-rose-färger, oidentifierad signatur, dia 18 cm
411
Offerskål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av ägretthägrar och lotus i famille-rose-färger, oidentifierad signatur, dia 18 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Offerskål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor i polykroma emaljfärger, oidentifierad signatur, dia 17 cm
412
Offerskål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor i polykroma emaljfärger, oidentifierad signatur, dia 17 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Offerskålar 2 st, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av blommor, ägretthägrar mm i famille-rose-färger, invändigt med turkos emalj, oidentifierade signaturer, dia 18 cm
413
Offerskålar 2 st, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av blommor, ägretthägrar mm i famille-rose-färger, invändigt med turkos emalj, oidentifierade signaturer, dia 18 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
6 delar porslin, Kina (och Japan?), 18-1900-tal, assiette, skålar samt 2 bläckhus, delvis signerade, dia 5,5 - 24,5 cm
414
6 delar porslin, Kina (och Japan?), 18-1900-tal, assiette, skålar samt 2 bläckhus, delvis signerade, dia 5,5 - 24,5 cm
Slutpris4 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skulpturfragment, brons, Buddhahuvud, cire-perdueteknik, antagligen Khmer 1400-tal (?), h 75 mm, skador
419
Skulpturfragment, brons, Buddhahuvud, cire-perdueteknik, antagligen Khmer 1400-tal (?), h 75 mm, skador
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Rökelsekar, porslin, Japan, Meiji, 1800-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor, genombrutet lock med dekor av Fo-hund i lotus, l 20 cm
420
Rökelsekar, porslin, Japan, Meiji, 1800-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor, genombrutet lock med dekor av Fo-hund i lotus, l 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Kniv i balja, vitmetall, smide, horn mm, Tibet/Nepal, 1900-tal, l 21 cm
434
Kniv i balja, vitmetall, smide, horn mm, Tibet/Nepal, 1900-tal, l 21 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Skålar, 1 par, porslin, Japan, Taishô (?), dekor i Imari-verte-färger, dia 13 cm
446
Skålar, 1 par, porslin, Japan, Taishô (?), dekor i Imari-verte-färger, dia 13 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kaffe och the-set med bricka, försilvrad mässing och bambu, japanicerande dekor av bambu, bricka längd 37 cm, försilvring sliten
506
Kaffe och the-set med bricka, försilvrad mässing och bambu, japanicerande dekor av bambu, bricka längd 37 cm, försilvring sliten
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Högskor, 1 par, skuret trä med pärlemorintarsia, så kallade Kapkap eller haremsskor, osmanska, sekelskiftet 1900, l 25 cm
604
Högskor, 1 par, skuret trä med pärlemorintarsia, så kallade Kapkap eller haremsskor, osmanska, sekelskiftet 1900, l 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Figuriner/rökelsehållare, 1 par, porslin, Fo-hundar, polykrom glasyr, h 20 cm, skador och lagningar
668
Figuriner/rökelsehållare, 1 par, porslin, Fo-hundar, polykrom glasyr, h 20 cm, skador och lagningar
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
721
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
722
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Golvurnor, 1 par, porslin, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor i järnoxidrött och guld, höjd 40 cm
792
Golvurnor, 1 par, porslin, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor i järnoxidrött och guld, höjd 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Hänge, jade, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av skrivtecken mm, dia 5 cm
868
Hänge, jade, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av skrivtecken mm, dia 5 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av personer mm i famille-rose-färger, 1 med oidentifierad signatur, h 33 cm
907
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av personer mm i famille-rose-färger, 1 med oidentifierad signatur, h 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bålskål, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor i Kantonemalj, oidentifierad signatur, diameter 30 cm
917
Bålskål, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor i Kantonemalj, oidentifierad signatur, diameter 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Piedestaler samt ytterfoder, porslin, Kina, modern tillverkning, höjd 29 - 44 cm
943
Piedestaler samt ytterfoder, porslin, Kina, modern tillverkning, höjd 29 - 44 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Trädgårdspall, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av blommor och fåglar, höjd 46 cm
988
Trädgårdspall, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av blommor och fåglar, höjd 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Broderier 2 st siden, Kina, Qing 1800-tal, dekor av himmelsdrakar respektive  blommor, 100 x 40 respektive 50 x 30 cm
1021
Broderier 2 st siden, Kina, Qing 1800-tal, dekor av himmelsdrakar respektive blommor, 100 x 40 respektive 50 x 30 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Broderi siden, Kina, Qing 1800-tal, dekor av himmelsdrake mm, monterat som draperi, 235 x 94 cm, smärre skador
1022
Broderi siden, Kina, Qing 1800-tal, dekor av himmelsdrake mm, monterat som draperi, 235 x 94 cm, smärre skador
Slutpris28 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Harpun, fiberlindat trä och smide, 18-1900-tal, l 150 cm
1032
Harpun, fiberlindat trä och smide, 18-1900-tal, l 150 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), man till häst, h 36 cm
1033
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), man till häst, h 36 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), tempeltjänarinna till häst, h 36 cm
1035
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), tempeltjänarinna till häst, h 36 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.