- BelysningRensa filter
Okänd designer för Örsjö Armatur, golvlampa, teak och mässing, 1950-60-tal, märkt ÖA 46.1, höjd inklusive skärm 147 cm
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Laviani, Feruccio för Kartell, lampa, polykarbonat, Bourgie, design 2004, h 73 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Laviani, Feruccio för Kartell, lampa, polykarbonat, Bourgie, design 2004, h 68 cm, 1 lamphållare defekt
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, golvlampa, mässing på 4 svarvade trätassar, "Lilla Kamelen", modellnummer 2568, höjd 148-172 cm
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Okänd designer för A-Belysning/Flygsfors, bordslampa, glas, 1960-70-tal, dekor i grönt överfång, etikettsignerad, h 39 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd tillverkare, bordslampor, 1 par, mässing, kolonnformade, dekor av porträttmedaljong, numrerade J199(?), h inklusive skärmar 75 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd designer för Lyktan, Bankeryds Belysning AB, golvlampa, vitlackerad metall, 1960-70-tal, h 130 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Sundell, Britt-Louise för Gustavsberg Studio, bordslampa, glaserat stengods, 1950-60-tal, signerad, höjd inkl skärm 48 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bordslampa, glas, så kallad Gallékopia, 1900-talets 2 hälft, dekor i etsat överfång, höjd 34 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Laviani, Ferruccio för Kartell, bordslampa, röttt plexiglas, ”Take”, h 31 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Laviani, Ferruccio för Kartell, bordslampa, vitt plexiglas, ”Take”, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Laviani, Ferruccio för Kartell, bordslampa, blått plexiglas, ”Take”, h 31 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Takkrona till 8 ljus, glas och metall, så kallad Venetiansk stil, 1900-talets början, dekor av kedjor, kottar mm, h 94 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Claes, Börje för Norlett, väggslampor, 1 par, mässing med vitt raster, "Elit", modellnummer 703, etikettsignerade, längd 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas, modell RD1506, dekor i bronsfärgat underfång, signerad, h inklusive skärm 45 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bordsfotogenlampfot, vitopakt glas med mässingsmontage, 1800-talets 2 hälft, polykrom, kineciserande dekor, total höjd 59 cm, senare elektrifierad
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
898
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa,aluminium, "Bumling", modell 240/500, design 1968, etikettsignerad, dia 48 cm, plastgaller saknas
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
902
Takkrona, metall med prismor, 1910-20-tal, h 81 cm, någon prisma saknas
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
903
Taklampa, mässing med prismor, oscariansk, sekelskiftet 1900, h 68 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
915
Golvfotogenlampfot, mässing, 1920-tal, höjd 138 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
920
Lampetter, 1 par, för 2 ljuspunkter, mässing, rokokostil, 1900-talets mitt
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
931
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
951
Takampel, glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, sekelskiftet 1900
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
952
Takampel, glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, s1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
955
Okänd dansk designer, plafondlampor, 1 par, glas och mässing, 1950-tal, dekor av av vita ränder, dia 35 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
968
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
972
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
986
Okänd designer, bordslampa, glas, koppar och trä, 1970-tal, höjd 48 cm
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
1000
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
1011
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK