451 Kompass mässing, pärlemor och ben, 16-1700-tal, fodral med polstjärna över byggnader i pärlemor, in- och utvändig gravyr av bérainornamentik respektive hjärta och blommor, spår av brännförgyllning,
kompass med överlappande nummerserie, baksida med bomärke (?), l 4,5 cm
Värdering | 3 200 - 3 400 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 50 SEK |