Laddar...

Septemberauktion

Auktion söndag 24/9 klockan 16

Visning:

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16



Septemberauktion
Avslutad
Kaffe- och matservisdelar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant, ca 50 delar
405
Kaffe- och matservisdelar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant, ca 50 delar
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, Tax, från serien Lilla Zoo 1955, etikettsignerad, längd 15 cm, smärre nagg
408
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, Tax, från serien Lilla Zoo 1955, etikettsignerad, längd 15 cm, smärre nagg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skålar, 1 par, porslin, Japan, Taishô (?), dekor i Imari-verte-färger, dia 13 cm
413
Skålar, 1 par, porslin, Japan, Taishô (?), dekor i Imari-verte-färger, dia 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm
423
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, jugend, 1900-talets början, tobaksburk, glaserat lergods med mässingslås, h 13 cm
424
Okänd designer, jugend, 1900-talets början, tobaksburk, glaserat lergods med mässingslås, h 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Westman, Marianne för Rörstrand, burkar, delvis med lock, 3 st, höjd 6-12 cm
425
Westman, Marianne för Rörstrand, burkar, delvis med lock, 3 st, höjd 6-12 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservis, 14 + 12 delar, 'Silvia', design 1957
434
Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservis, 14 + 12 delar, 'Silvia', design 1957
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Okänd designer för Victoria Design, Skanör, glasservis, ca 70 delar, polykrom dekor av blommor
438
Okänd designer för Victoria Design, Skanör, glasservis, ca 70 delar, polykrom dekor av blommor
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skål, fajans, polykrom dekor, signerad med Studiohand, målarsignatur för Gofredo Ganini, etikettmärkt, längd 16 cm
444
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skål, fajans, polykrom dekor, signerad med Studiohand, målarsignatur för Gofredo Ganini, etikettmärkt, längd 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Korg med underfat, porslin, Kina, Qianlong/Jiaqing, 1700-talets slut, bå underglasyrdekor, fat l 35 cm, obetydligt nagg
454
Korg med underfat, porslin, Kina, Qianlong/Jiaqing, 1700-talets slut, bå underglasyrdekor, fat l 35 cm, obetydligt nagg
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Kaffeservisdelar, porslin, 10 koppar, 11 underfat samt 9 assietter och 1 sockerskål, Royal Copenhagen Blå Blomst, enstaka 2:a sortering
462
Kaffeservisdelar, porslin, 10 koppar, 11 underfat samt 9 assietter och 1 sockerskål, Royal Copenhagen Blå Blomst, enstaka 2:a sortering
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Thekanna, porslin, Meissen, 1763-73, polykrom och förgylld dekor av vildsvinsjakt, l 16 cm, lock med nagg
466
Thekanna, porslin, Meissen, 1763-73, polykrom och förgylld dekor av vildsvinsjakt, l 16 cm, lock med nagg
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Dekanteringsflaska/tantalus, glas med beslag i sterlingsilver, England, 1900-talets 1 hälft, svenska importrtämplar, total h 27 cm
467
Dekanteringsflaska/tantalus, glas med beslag i sterlingsilver, England, 1900-talets 1 hälft, svenska importrtämplar, total h 27 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, sädesärla, modell 1764, polykrom underglasyrdekor, längd 15 cm
476
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, sädesärla, modell 1764, polykrom underglasyrdekor, längd 15 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, sekelskiftet 1900, figurin, porslin, möss med morot, polykrom underglasyrdekor, längd 9 cm
477
Okänd designer för Rörstrand, sekelskiftet 1900, figurin, porslin, möss med morot, polykrom underglasyrdekor, längd 9 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Julservisdelar, Jonson bros, ca 40 delar, bl.a 12 mattallrikar
481
Julservisdelar, Jonson bros, ca 40 delar, bl.a 12 mattallrikar
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, assietter, 3 st, "Tulip" samt "Mine", dekor av tulpaner mm, signerad och etikettmärkta, diameter 19 cm
482
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, assietter, 3 st, "Tulip" samt "Mine", dekor av tulpaner mm, signerad och etikettmärkta, diameter 19 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kaffeservis, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 40 delar, bland annat 12 koppar med underfat samt kaffekanna, lock till sockerskål med lagning
484
Kaffeservis, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 40 delar, bland annat 12 koppar med underfat samt kaffekanna, lock till sockerskål med lagning
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Hydman Vallien, Ulrica, assietter samt muggar, 4 + 4 st, "People", dekor av ansikten, signerade, fat diameter 21 cm
485
Hydman Vallien, Ulrica, assietter samt muggar, 4 + 4 st, "People", dekor av ansikten, signerade, fat diameter 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Andersson, Göran för Upsala-Ekeby, skulptur/bokstöd, delvis glaserat lergods, "Filosof",  signerad, modell 3004, design 1963, höjd 20 cm
495
Andersson, Göran för Upsala-Ekeby, skulptur/bokstöd, delvis glaserat lergods, "Filosof", signerad, modell 3004, design 1963, höjd 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gustavsberg, mat och kaffeservis, cirka 70 delar, porslin, "Classic Flair", i produktion 1986-88
496
Okänd designer för Gustavsberg, mat och kaffeservis, cirka 70 delar, porslin, "Classic Flair", i produktion 1986-88
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Figurin, parian, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, sittande amorin, h 25 cm
500
Figurin, parian, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, sittande amorin, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Döbrich, Albert för Augarten, figurin, porslin, "Levante" från spanska ridskolan Wien, polykrom och förgylld dekor, h 23 cm
505
Döbrich, Albert för Augarten, figurin, porslin, "Levante" från spanska ridskolan Wien, polykrom och förgylld dekor, h 23 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Krus, så kallat Bartmankrus, saltglaserat stengods, Tyskland, 16-1700-tal, h 45 cm
510
Krus, så kallat Bartmankrus, saltglaserat stengods, Tyskland, 16-1700-tal, h 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Figuriner/vaser, 1 par, mjukporslin, 1800-talets mitt, ungersk man och kvinna i traditionella dräkter, polykrom och förgylld dekor, höjd 26 cm
514
Figuriner/vaser, 1 par, mjukporslin, 1800-talets mitt, ungersk man och kvinna i traditionella dräkter, polykrom och förgylld dekor, höjd 26 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, stengods, säl, ur serien Lillskansen från 1978, h 6 cm, längd 16 cm
515
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, stengods, säl, ur serien Lillskansen från 1978, h 6 cm, längd 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jespersen, Svend för B&G, skål, dekor av näckros, modell 2360, polykrom underglasyrdekor, längd 19 cm
517
Jespersen, Svend för B&G, skål, dekor av näckros, modell 2360, polykrom underglasyrdekor, längd 19 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaffekanna, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet, h 24 cm
522
Kaffekanna, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet, h 24 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Kosta (möjligen Walter Hickman), whiskyglas, 12 st, kristall, slipade med dekor av luftbubbla, signerade Kosta, h 6,5 cm
524
Okänd designer för Kosta (möjligen Walter Hickman), whiskyglas, 12 st, kristall, slipade med dekor av luftbubbla, signerade Kosta, h 6,5 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sarpaneva, Timo för Iittala, vaser, 1 par, frostat glas, "Crassus", design 1967, signerade, höjd 22 cm
526
Sarpaneva, Timo för Iittala, vaser, 1 par, frostat glas, "Crassus", design 1967, signerade, höjd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Militära tallrikar, 2 st, Kongliga Maj:ts flotta & marinregementet omkring 1850 samt Serviskassan Karlskrona, dia 21,5 resp 25 cm
547
Militära tallrikar, 2 st, Kongliga Maj:ts flotta & marinregementet omkring 1850 samt Serviskassan Karlskrona, dia 21,5 resp 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Golvurnor, 1 par, porslin, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor i järnoxidrött och guld, höjd 40 cm
550
Golvurnor, 1 par, porslin, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor i järnoxidrött och guld, höjd 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kaffeservisdelar, porslin, 1960-tal, "Johanna", 3 assietter, 6 underfat samt 1 kopp
551
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kaffeservisdelar, porslin, 1960-tal, "Johanna", 3 assietter, 6 underfat samt 1 kopp
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Schaubachkunst, Wallendorf, figuringrupp, delvis bemålat porslin, dansande flickor, höjd 23 cm
553
Okänd designer för Schaubachkunst, Wallendorf, figuringrupp, delvis bemålat porslin, dansande flickor, höjd 23 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Schaubachkunst, Wallendorf, figurin, delvis bemålat porslin, flicka med rådjurskid, höjd 21 cm
554
Okänd designer för Schaubachkunst, Wallendorf, figurin, delvis bemålat porslin, flicka med rådjurskid, höjd 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Schaubachkunst, Wallendorf, figurin, delvis bemålat porslin, stående dansös, höjd 23 cm
555
Okänd designer för Schaubachkunst, Wallendorf, figurin, delvis bemålat porslin, stående dansös, höjd 23 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Schaubachkunst, Wallendorf, figurin, delvis bemålat porslin, sittande dam med spegel, höjd 25 cm
556
Okänd designer för Schaubachkunst, Wallendorf, figurin, delvis bemålat porslin, sittande dam med spegel, höjd 25 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Westman, Marianne för Rörstrand, theservisdelar, "Silja", design 1961, 7 delar, 3 assietter, 4 underfat med koppar
563
Westman, Marianne för Rörstrand, theservisdelar, "Silja", design 1961, 7 delar, 3 assietter, 4 underfat med koppar
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wiinblad, Björn för Rosenthal, 3 delar porslin, "Zauberflöte", gräddkanna, sockerskål samt fat, sockerskål med spricka
564
Wiinblad, Björn för Rosenthal, 3 delar porslin, "Zauberflöte", gräddkanna, sockerskål samt fat, sockerskål med spricka
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ahlefeldt-Laurvig, Mikael, egen hytta, Kinnared, skål, delvis iriserande glasmassa, signerad, dia 17 cm
577
Ahlefeldt-Laurvig, Mikael, egen hytta, Kinnared, skål, delvis iriserande glasmassa, signerad, dia 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Urna, porslin, Chelsea_Derby cirka 1769-84, dekor i guld och kobolt, röd signatur, h 18 cm
578
Urna, porslin, Chelsea_Derby cirka 1769-84, dekor i guld och kobolt, röd signatur, h 18 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, "Kaj" - pojke i regnkläder, modell 3556, polykrom underglasyrdekor, höjd 18 cm
579
Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, "Kaj" - pojke i regnkläder, modell 3556, polykrom underglasyrdekor, höjd 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Grut, Jeanne för Royal Copenhagen, figurin, killing, modell 4760, polykrom underglasyrdekor, höjd 10 cm
580
Grut, Jeanne för Royal Copenhagen, figurin, killing, modell 4760, polykrom underglasyrdekor, höjd 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, läsande barn, modell 1567, polykrom underglasyrdekor, höjd 10 cm
581
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, läsande barn, modell 1567, polykrom underglasyrdekor, höjd 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, kvadratiska med rund fot och mynning, polykrom dekor av barn mm, h 22 cm
583
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, kvadratiska med rund fot och mynning, polykrom dekor av barn mm, h 22 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fat, porslin, Meissen, 18-1900-tal, polykrom och förgylld dekor, dia 28 cm
584
Fat, porslin, Meissen, 18-1900-tal, polykrom och förgylld dekor, dia 28 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Londi, Aldo för Bitossi, vas, förgyllt stengods, inpressad signatur Italy, h 21 cm
588
Londi, Aldo för Bitossi, vas, förgyllt stengods, inpressad signatur Italy, h 21 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Friberg, Bernt för Gustavsberg Studio, miniatyrskål, stengods, dekor i blå harpälsglasyr, signerad med studiohanden, dia 38 mm, minimala kantnaggar
589
Friberg, Bernt för Gustavsberg Studio, miniatyrskål, stengods, dekor i blå harpälsglasyr, signerad med studiohanden, dia 38 mm, minimala kantnaggar
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.