Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

Friberg, Bernt för Gustavsberg Studio, miniatyrvas, stengods, dekor i blå harpälsglasyr, signerad, h 55 mm
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fat, flintgods, Japan, Meiji, Gyokusen, Satsuma, Meiji, sekelskiftet 1900, heltäckande polykrom och förgylld i 7 kartuscher, signerad med Shimazu-Mon och 15-bladig, kejserlig krysantemum, dia 26 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Tallrik, porslin, Meissen, cirka 1740-73, dekor i Neu Marseille Watteau, dia 24,5 cm
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Tallrik, porslin, Meissen, Marcolinis period (1774-1814), dekor i Neu Marseille Watteau, dia 24,5 cm
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Tallrikar, 6 st, porslin, Kina, antagligen Yongzheng (1722-35), Fencai-dekor i famille rosefärger av urna med pioner mm, dia 23 cm, smärre nagg
Slutpris11 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Tallrikar, 3 st, porslin, Kina, antagligen Yongzheng (1722-35), Fencai-dekor i famille rosefärger av urna med pioner mm, dia 23 cm, smärre nagg
Slutpris5 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Köksur, porslin, Junghans, Ato-Mat, 1950-60-tal, 21 x 21 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, antagligen Yongzheng (1722-35), Fencai-dekor i famille rosefärger av urna med pioner mm, dia 23 cm, smärre nagg
Slutpris5 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet, h 23 cm, ljuspipor limmade i fästet
Slutpris1 500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, glas, Corona, i originalförpackning, diameter 23 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, 5 delar, porslin, Mon Amie, design 1952, 2 muggar. 2 assietter samt tårtfat, detta dia 30 cm, modern tillverkning
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Royal Copenhagen, kaffekanna med lock samt kanna, porslin, Blå Blomst, höjd 13 resp 20 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Jaktservis, 9 delar, flaska med propp, 6 shotglas samt 2 whiskyglas, h 5 - 15 cm, någon nagg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jardiniere, mässing och glas, empirestil, 1900-talets 2 hälft, längd 32 cm, spricka
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris6 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti glas och porslin, bland annat skål, Vicke Lindstrand för Orrefors, "Ice"
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Figuriner, 5 st, porslin, Royal Copenhagen, B&G och Rosenthal
770
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lockurnor, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, h 26 cm
775
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Parfymflacon med propp, delvis violett glasmassa, sekelskiftet 1900, slipad och förgylld dekor, höjd 11 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
795
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK