Laddar...
Septemberauktion
Auktion söndag 24/9 klockan 16
Visning:
Fredag 22/9 klockan 12 - 19
Lördag 23/9 klockan 12 - 17
Söndag 24/9 klockan 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
- BelysningRensa filter
15
Wretling, David, vägglampett, skuret, delvis bemålat trä och sammet med metallfransar, Swedish Grace, 1920-tal, dekor av Leda och svanen, signerad och daterad 1929, h 54 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
42
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt med blå detaljer, PH 5, modellnummer, dia 50 cm, medföljer originalförpackning
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
64
Okänd designer för ASEA, vägglampetter, 1 par, pressglas med mässingsmontage, "Coquille", musselskalsformade, h 24 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
75
Okänd designer för Örsjö Armatur, golvlampa, teak och mässing, 1950-60-tal, märkt ÖA 46.1, höjd inklusive skärm 147 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
163
Laviani, Ferruccio för Kartell, bordslampa, plexiglas, ”Take”, h 31 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
168
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, höjd 60 cm, någon prisma saknas
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
175
Vallien, Bertil för Åfors, bordslampa, glas, signerad, h exklusive lamphållare 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
186
Okänd designer för Flygsfors, bordslampa, glas, dekor i blått underfång, höjd exklusive lamphållare 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
225
Okänd designer för LEDU, arbetsbelysning, grålackerad metall, stämpelsignerad
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
228
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, Åhus, bordslampa, mässing med canvasskärm, "Anna", design 1972, etikettsignerad, h 66 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
229
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, Åhus, bordslampa, mässing med canvasskärm, "Anna", design 1972, etikettsignerad, h 66 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
256
Bordsfotogenlampa, metall och glas, sekelskiftet 1900, höjd inklusive sotrör 62 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
295
Okänd designer för Lyktan, Bankeryds Belysning AB, golvlampa, vitlackerad metall, 1960-70-tal, h 130 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
310
Okänd designer, 1910-20-tal, bordslampor, 1 par, bonad ek med mässingsbeslag, skuren dekor av kobror, h inklusive skärmhållare 50 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
311
Sundell, Britt-Louise för Gustavsberg Studio, bordslampa, glaserat stengods, 1950-60-tal, signerad, höjd inkl skärm 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
325
Vägglampetter, 1 par, mässing, renässansstil, sekelskiftet 1900-tal, djup 50 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
458
Andersson, Olle för Borens, taklampa, vitlackerad metall, modell 4202, diameter 79 cm, något anlupen
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
468
Okänd designer, bordslampa, lergods, södra Europa, höjd inkl skärm 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
508
Havlova Milanda för Vest, Österrike, taklampa, vikt plast, "Rythmic", design 1969, h 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
568
Okänd designer för Svensk Metallindustri, bordslampa, metall, art-déco, 1920-tal, fötter i form av lejon, höjd inklusive skärm 43 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
576
Takkrona, mässing med lövformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, 5 ljuspunkter, höjd 52 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
591
Laviani, Ferruccio för Kartell, bordslampa, vitt plexiglas, ”Take”, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
592
Laviani, Ferruccio för Kartell, bordslampa, röttt plexiglas, ”Take”, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
593
Laviani, Ferruccio för Kartell, bordslampa, blått plexiglas, ”Take”, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
606
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
608
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
614
Skrivbordslampa, metall med turkos glaskupa, jugend, 1900-talets början, höjd 49 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
615
Bordsfotogenlampfot, vitopakt glas med mässingsmontage, 1800-talets 2 hälft, polykrom, kineciserande dekor, total höjd 59 cm, senare elektrifierad
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
646
Okänd designer, art-déco, 1920-tal, golvlampfot, järn med lindad satm, fot med gjuten dekor av ekorrar, höjd 159 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
674
Parti frimärken samt mynt, dessa delvis silver
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
684
Bordslampa, förgylld, 1900-talets 2 hälft, dekor av sittande Buddha, höjd inklusive skärm 59 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
719
Takampel, glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, sekelskiftet 1900
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
720
Takampel, glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, sekelskiftet 1900
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
777
Ljusstakar, 1 par, nysilver, England, George III-stil, 1900-tal, h 30 cm, lösa lamphållare
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
792
Claes, Börje för Norlett, väggslampor, 1 par, mässing med vitt raster, "Elit", modellnummer 703, etikettsignerade, längd 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
816
Golvlfotogenlampfot, mässing, sekelskiftet 1900, senare elektrifierad, höjd inkl skärm 166 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
879
Takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, senempire, 1800-talets mitt, dia 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
880
Takkrona till 8 ljus, glas och metall, så kallad Venetiansk stil, 1900-talets början, dekor av kedjor, kottar mm, h 94 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
931
Takkrona till 4 ljus, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets mitt, h 71 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
932
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, empire, 1800-talets 1 hälft, ljusarmar i form av 5:or, h 75 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
934
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
936
Taklampa, förgylld mässing med prismor, 1800-talets slut, h 88 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
937
Takkrona, metall med prismor, modern tillverkning, h 70 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
947
Golvlampa,, två lampor, höjd 190 cm, justerbar höjd, medföljer samtida skärm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.