- Mattor och textilRensa filter
Johansson, Judith, egen verkstad, Knäred, matta, rölakan ”Spise Hall”, design 1961, signerad JJ, 260 x 200 cm
Slutpris24 000 SEK
Värdering26 000 - 28 000 SEK
Ångström, Anna Johanna för Axeco, matta, rölakan, "Aniara", geometrisk dekor i blått, signerad med vävd signatur "Å", 230 x 170 cm, något fläckig
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matta, semiantik Pou Tou, Kina, 300 x 200 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matta, semiantik Afshar (?), 170 x 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Matta, semiantik Teke Turkmen, 390 x 265 cm
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Sprinchorn, Barbro för Märta Måås Fjetterström, vävnad, "Liten kanna", signerad S, 44 x 38 cm, medföljer originalkvitto daterat 1974
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matta, old/semiantik Persisk, 210 x 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old Pakistan, 240 x 155 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Kirman, 215 x 135 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Matta, old Pakistan, 175 x 130 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Beludj, 185 x 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Pakistan, 245 x 160 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old Hamadan galleri, 400 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Matta, old Pakistan, 270 x 155 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matta, old Pakistan galleri, 250 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Matta, old Pakistan Karachi, signerad, 210 x 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Hamadan, 150 x 100 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Persisk galleri, 330 x 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, klänning, 1960-70-tal, dekor av blommor, stl 44
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kostym, ull, Reid & Taylor, Skottland, 1900-talets mitt, Gustafsson-Olhagen
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kavaj, ylle, Sir
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Kayseri (?), 155 x 95 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Matta, old Pakistan, 285 x 220 cm, medföljer certifikat
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kuddar, 3 st, vävd respektive broderad ylle, allmogetyp, 1900-talets 1 hälft, l 55, 60 respektive 70 cm, medföljer bok
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, figural, Törnrosa, 240 x 160 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, matta, röllakan, dekor av zig-zag-mönster i grönt, 205 x 135 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Kirman, 185 x 85 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old Pakistan, 235 x 175 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Regnkappa, galon, Børmax, Danmark, 1960-tal, skotskrutig, storlek 42, framstår närmas oanvänd
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Matta, semiantik Isphahan (?), 195 x 135 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Okänd konstnär, väggbonad, ylle, komposition, 160 x 145 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Möbeltyg, bredd 140 cm, okänd längd
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Matta, semiantik/antik Isphahan, 190 x 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Matta, semiantik/antik Isphahan, 320 x 195 cm, ställvis slitage
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Teaterkostym, delvis metallbroderad textil, justacorps, h 90 cm, storlek M
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, Kelim, 195 x 145 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK