Okänd norsk silversmed, 1800-talets slut, kaffeservis, 3 delar, nyrenässans, kaffe- och gräddkanna samt sockerskål, dekor av maskaroner, fabelväsen mm, signerad med bomärke,
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, matterad dekor, svenska importstämplar, total vikt 14 gram
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Luktdosa, silver, så kallat hovedvandsaeg, Danmark, 1800-tal, krönt hjärtformat, graverade initialer, svårtydda stämplar, h 7 cm, vikt 20 gram, smärre defekt
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti sterlingsilver, England, 1800-tal, skedar mm, total vikt 390 gram, någon skada eller lagning
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti silver, Danmark och Norge 17-1900-tal, skedar mm, total vikt 415 gram
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Parti skedar, silver, gammalfransk modell, 1800-tal, vikt 340 gram
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för SY & Wagner, Berlin, sekelskiftet 1900, vinbägare, förgyllt silver, dekor av vindruvor, initialer samt datering 1909, h 10 cm, vikt 90 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Saltkar, delvis förgyllt sterlingsilver, arts-and-crafts, England, 1800-talets 2 hälft, fyrpassformat, stämplat Atkin Brothers Sheffield 1878, dia 8,5 cm, vikt 55 gram
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Tumlare, silver, Norge(?) 17-1800-tal, svårtydda stämplar möjligen Bergen, dia 6 cm, vikt 30 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Gräddkanna, silver, Österrike, 1800-talets 2 hälft, bukig, kannelerad form, stämplad PD Wien 1863 (?), h 9 cm, vikt 100 gram
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fleming, Erik för Atelier Borgila, skål, sterlingsilver, slät modell, stämplad, även med bomärke Stockholm 1934, dia 9 cm, vikt 65 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti mynt och sedlar i album, Sverige, 18-1900-tal, mestadels enkronor Oskar II-Gustav V, total vikt inklusive album 2600 g
Slutpris9 500 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Okänd designer, halsband, sterlingsilver, otydliga stämplar, total längd 76 cm, vikt 70 gram
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Kopparmynt, så kallat plåtmynt, 1 Daler Silvermynt, Fredrik I, Avesta 1746, cirka 12 x 14 cm, vikt 690 gram, slitage
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Sockerskrin med lock, Tyskland, möjligen Passau, rokoko, 1700-tal, oidentifierade stämplar samt åldermansranka, vikt 230 gram, smärre bristningar
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Gräddkanna, silver, empire, kaskformad med akantusornerat handtag, stämplad Gustaf Möllenborg Stockholm 1827, h 16 cc, vikt 200 gram
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering40 - 500 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 4 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Silvermynt, Cayman Islands, 25 dollar 1972
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Äggkopp, silver, sekelskiftet 1900, slät med graverat monogram BL under friherrelig krona, svenska importstämplar före 1912, h 7 cm, vikt 25 cm, någon smärre buckla
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ring, 18 karat rödguld med 5 åttkantslipade diamanter, vikt 4,4 gram
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Matskedar, 4 st, okända mästare, 1700-talets 2 hälft, fiolskaft med mittås, 3 st stämplade RM 1776 respektive 1777, 1 stämplad JS (?), l 21 cm, total vikt 200 gram
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dessertskedar, 1 par, sterlingsilver, snäckmodell, graverad crest under Earl-krona, stämplar William Ealey & William Fearn London 1803, l 17 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bords/dessertskedar, 9 st, silver, "Patricia", stämplade Marksströms Linköping, l 17,5 cm, total vikt 455 gram
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK