Olson, Erik, olja, Provencalskt landskap (Toulon), signerad och daterad -48, 34 x 50 cm
Slutpris20 000 SEK
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Slutpris19 000 SEK
Värdering17 000 - 18 000 SEK
Ordenskarta, litograferad, sekelskiftet 1900, synlig pappersstorlek 80 x 58 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sarasalo, Marjatta, litografi, "Blå dag", signerad och numrerad 175/360, synlig pappersstorlek 52 x 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Karta, kopparstucken och handkolorerad, "General Karte des Osmanischen Reichs", ed Justus Perthes Gotha 1854, ur Stielers Hand-Atlas Über Alle Theile Der Erde, synlig pappersstorlek 37 x 45 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Woodhouse, William, akvarell, kanalparti, signerad, synlig pappersstorlek 22 x 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Nilson, Severin, akvarell, skogsväg med mor och barn, signerad, synlig pappersstorlek 28 x 30 cm, smärre reva
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Léon, May K, färglito, golfspelare med dam, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 25 x 20 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Koskinen, Kosti Verner, olja, gatuparti, signerad och daterad -46, 36 x 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Mångsén, Birgitta, färglitografi, "Vila", signerad och numrerad 231/260, synlig pappersstorlek 19 x 22 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd mästare, bonadsmålning, gouache på lin, Sunnerbo (?), 1800-talets 1 hälft, Rebecka vid brunnen, daterad 1834, 435 (!) x 36 cm
Slutpris12 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Okänd mästare, antagligen Sunnerbo Härad, 1800-talets början, bonadsmålning, gouache på papper, Jesus uppväcker Lazarus, 5 delar, totalt 587 (!) x 27 cm
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Bonad, gouache på lin, sannolikt Johannes Nilsson i Gyltige "Gyltigemästaren", "Den förlorade sonen", daterad 1806, 385 (!) x 63 cm
Slutpris11 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 3 200 SEK
Palmu, Jouni, olja, "Kuja" ("Gränd"), signerad, 35 x 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Persson, Ove, olja, "Kalaset", signerad, 27 x 41 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stenstad, Lars, olja, "Sommarrum 2", signerad, 24 x 40 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Belin, Marion, färglitografi, "Pensionat Duvan", signerad och numrerad  301/410, synlig pappersstorlek 65 x 48 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Hjelm, Fanny, olja, tulpaner, signerad, 30 x 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Nilson, Severin, olja, skogsmotiv, signerad, 100 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Palmdahl, Erik, olja, Romsdalen, Hjöundfjord, Norge, signerad, 50 x 61 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Léon, May K, färglito, par sittande på bänk, signerad och numrerad 68/390, synlig pappersstorlek 32 x 24 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Rosen, Ivar von, olja, Skotsk respektive White Highland Terrier, signerad och daterad 1913, 42 x 52 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 400 - 1 500 SEK
Towfighi, J, olja, persisk mattatelier, signerad, 50x 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, dörröverstycke (?), blomsterstilleben, 65 x 49 cm, dukskador
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Håfström, Erik, olja, stadsparti, signerad, 89 x 61 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Törnå, Oscar, olja, jägare i skogsparti, signerad, a tergo betecknad "Tullförvaltaren C Bodman Gefle", signerad och daterad 1876, 45 x 38 cm, avflagningar
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Olson, Erik, litografi, "Procession", signerad och numrerad 45/300, daterad 1952, synlig pappersstorlek 31 x 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 1 700 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK