Laddar...

Augustiauktion

På grund utav att Dolby.io, en av världens största streamingstjänster, upplevde problem över hela världen under söndagskvällen, påverkades även vår auktion med att inte kunna visa ljud och video.

Augustiauktion
Avslutad
Rökelsekar, emaljerad koppar, Kina, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, tripod med uppsvängda hänklar, heltäckande emaljdekor av lotus, drakar mm, h 29,5 cm, lock saknas, nagg
5
Rökelsekar, emaljerad koppar, Kina, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, tripod med uppsvängda hänklar, heltäckande emaljdekor av lotus, drakar mm, h 29,5 cm, lock saknas, nagg
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Avslutad
Thangka, brons, Tibet, 18-1900-tal, dubbelsidig, spår av försilvring, 100 x 85 mm
7
Thangka, brons, Tibet, 18-1900-tal, dubbelsidig, spår av försilvring, 100 x 85 mm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Salver på tre kulfötter, silver, Wang Hing, Hongkong, sekelskiftet 1900, graverad dekor av körsbärsblom, stämplad, l 65 mm
10
Salver på tre kulfötter, silver, Wang Hing, Hongkong, sekelskiftet 1900, graverad dekor av körsbärsblom, stämplad, l 65 mm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Pou Tou, Kina, 300 x 200 cm
49
Matta, semiantik Pou Tou, Kina, 300 x 200 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Urna, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,dekor i Kantonemalj samt av personer och fåglar i utsparade reserver,  höjd 17 cm
50
Urna, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,dekor i Kantonemalj samt av personer och fåglar i utsparade reserver, höjd 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fältmöbel, så kallad Tansu, Japan eller Korea, 1800-tal, nedfällbar lucka, bakom vilken inredning med små lådor och fack, delvis med original pappersbeklädnad, b 114 h 110 cm
93
Fältmöbel, så kallad Tansu, Japan eller Korea, 1800-tal, nedfällbar lucka, bakom vilken inredning med små lådor och fack, delvis med original pappersbeklädnad, b 114 h 110 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 1 900 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, flodlandskap, oidentifierad text och signatur, synlig storlek 145 x 74 cm
220
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, flodlandskap, oidentifierad text och signatur, synlig storlek 145 x 74 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, så kallad Kpelie, Senufo, Elfenbernskusten, 1900-talets mitt eller 2 hälft, h 54 cm
228
Mask, skuret trä, så kallad Kpelie, Senufo, Elfenbernskusten, 1900-talets mitt eller 2 hälft, h 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av ämbetsman till häst, h 32 cm
293
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av ämbetsman till häst, h 32 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 22 400 SEK
Avslutad
Kniv i balja, trä, horn och smide, så kallad Chin, Burma, 1900-tal. rikt dekorerad klinga, total l 63 cm
382
Kniv i balja, trä, horn och smide, så kallad Chin, Burma, 1900-tal. rikt dekorerad klinga, total l 63 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kniv i balja, smide, mässing och läder, Tuareg, 1900-tal, total l 31 cm
386
Kniv i balja, smide, mässing och läder, Tuareg, 1900-tal, total l 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Golvvas, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av himmelsdrakar, den Heliga Pärlan mm i famille-ros-färger, botten med Qinalongs sexkaraktärsmärke i rött, h 45 cm
533
Golvvas, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av himmelsdrakar, den Heliga Pärlan mm i famille-ros-färger, botten med Qinalongs sexkaraktärsmärke i rött, h 45 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Skulptur, skurn soapstone, Kina, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av apor mm, h 18, b 25 cm
542
Skulptur, skurn soapstone, Kina, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av apor mm, h 18, b 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
563
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
567
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Ceremoniell kniv, smide och hardwood, så kallad Ikula, Kuba, Kongo, 1900-talets 1 hälft eller mitt, l 35 cm
568
Ceremoniell kniv, smide och hardwood, så kallad Ikula, Kuba, Kongo, 1900-talets 1 hälft eller mitt, l 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skålfat, porslin, 3 st, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor, dia cirka 17 cm
591
Skålfat, porslin, 3 st, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor, dia cirka 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bojan, porslin, Kina, republik, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor av växter, botten med Kangxis fyrakaraktärsmärke i blått, höjd inklusive skärm 59 cm, borrad för el, monterad som lampa
601
Bojan, porslin, Kina, republik, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor av växter, botten med Kangxis fyrakaraktärsmärke i blått, höjd inklusive skärm 59 cm, borrad för el, monterad som lampa
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.