Laddar...
Juliauktion
Auktion 30/7 16.00.
Visning:
28/7 12-19
29/7 12-17
30/7 12-16
Lägsta föremålsnummer
- DiverseRensa filter
3
Kaminuppsats, 3 delar, Carraramarmor med förgyllda bronsbeslag, ny-Louis XVI, Frankrike, sekelskiftet 1900, kaminur samt 1 par dekorurnor, dekor av kvinnomaskaroner mm, ur höjd 58 cm
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
5
Speglar, 1 par, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets början, ovala, krön med rosett, 1 signerad Ferm & Persson Göteborg samt daterad 1908, höjd 61 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
62
Rökelsekar, emaljerad koppar, Kina, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, tripod med uppsvängda hänklar, heltäckande emaljdekor av lotus, drakar mm, h 29,5 cm, lock saknas, nagg
SlutprisInga bud
Värdering7 500 - 8 000 SEK
77
Ikon, tempera på trä med förgylld silverochlad, , Ryssland, 1800-talets 2 hälft, Gudsmodern, stämplad Pyotr Abrosimov, Moskva 1884 med Kejserlig Hoveleverantörsstämpel, 18 x 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
79
Freddie, Wilhelm, bildmemory, gåva till författaren Rolf Gjedsted på dennes 36-årsdag, i egenkomponerat etui/kartong, denna 25 x 30 cm, proveniens Rolf Gjedsteds dbo, ej genomgånget
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
150
Speglar, 2 st sammonterade, skuret, bemålat och förgyllt trä, total längd 119 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
168
Parti LP-skivor, ca 40 st, bl.a John Lennon, Bob Dylan, Johnny Cash m.m
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
193
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
194
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
195
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, empirestil, sekelskiftet 1900, h 90 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
198
Kröningsbägare, emaljerad metall, Ryssland 1800-talets slut, dekor av Nikolaus II och Alexandra Feodorovnas krönta initialer, ätten Romanovs dubbelörn, datum 1896 mm, h 11 cm, visst slitage
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
203
Halvmodeller, 2 st, trä, Maristany Artesanos, 1900-talets 2 hälft, America respective Flying Dutchman, l 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
207
Trofé, giraffskinn, fodrat, l 175 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
216
Cylinderstop med lock, tenn, antaglige Tyskland, sekelskiftet 1800, oidentifierade stämplar, lock med initialer MZ och datering 1800, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
224
Kaftan, broderat siden (?), h 120 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
232
Mask, skuret trä, så kallad Kpelie, Senufo, Elfenbernskusten, 1900-talets mitt eller 2 hälft, h 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
237
Vägglampetter, 1 par, mässing, renässansstil, sekelskiftet 1900-tal, djup 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
252
Night-light/aromatiseur, porslin, Tyskland, art-déco, 1920-tal, i form av knästående akt med offerskål, polykrom och förgylld dekor, h 22 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
254
Ljusstakar, 1 par, mässing, 17-1800-tal, vriden stam på klockformad fot med droppskiva, höjd 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
257
Enarsson, Lars, skulpturer 1 par, snidat och bemålat trä, samer, signerade, höjd 12 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
258
Hemmabiosystem, JM Lab, Cobalt 816S, CC800, 806
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
265
Fotografiska glasplåtar, ca 15 st, 1900-talets första hälft
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
274
Okänd designer för H&M, kandelaber för 5 ljus, aluminium, grenformad, längd 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
276
Undervattenkamera, Sea & Sea motormarine II EX, design 1995samt blixt Sea & Sea YS-50
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
277
Dykarutrustning, simfötter, regulator, m.m, i väska. Storlek M/L
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
281
Ljusstakar, 1 par, förgylld metall, eklekticerande stil, 1800-talets 2 hälft, , höjd 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
283
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Nazareth, Beatles m.m
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
288
Nisbel, Nils, bestick, rostfritt, "Party", 4+4 delar
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
296
Vattenbuffelklocka, skuret trä, Indonesien, 1900-tal, l 49 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
297
Vattenbuffelklocka, skuret trä, Indonesien, 1900-tal, l 49 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
298
Gong-gong, metall, Indonesien, diameter 74 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
306
Ljusstakar, 2 par snarlika, mässing, 1800-talets 2 hälft, höjd 22 respektive 22,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
317
Spegel, förgyllt trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft, tympanonkrön, flankerande kolonetter, dekor av örn, egupticerande maskaroner mm, h 113 cm, senare bakstycke och glas
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
320
Kaffe- och theservis, 4 delar, försilvrad metall, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, dekor av rocailler mm, dekor av spegelmonogram under adlig krona, h 15 - 26 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
325
Isskål, glas med nysilvermontage, Rasmus Henrik Tvenstrup, Randers sekelskiftet 1900, dekor av stående man, stämplad, l 21 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
331
Hundhalsband, stål, England, 17-1800-tal, märkt RC Tudway Esq Wells Somer Set (Clement Tudway (1734-1815) var borgmästare i Wells och parlamentsledamot 1761-1815, ålderman i parlamentet från 1806,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
336
Biblioteksur, valnöt med mässingsinkrusteringar och -beslag, England George III-IV, urtavla signerad T Russell Lancaster (Thomas R, verksam 1811-32), , h 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
342
Elgitarr, Burswood samt förstärkare, Vox "Mini 3"
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
350
Svepask, bemålat trä, 1700-talets slut, datering 1793 med bomärken, längd 23 cm, målning bättrad
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
358
Disney, Walt efter honom, vägglampa, lackerad aluminium, Musse Pigg, märkt Denmark och daterad 1952, höjd 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
359
Fiatflagga, 230 x 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
361
Ljusstakar, 1 par, masurbjörk, svärtat trä och ben, biedermeierstil, 1800-talets slut, h 22-23 cm, 1 ljuspipa med brandskada
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
362
Teleskopkikare, läderklädd mässing, 18-1900-tal, längd 49 - 84 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
364
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skålar, 2 st, kristall, "Sofiero", signerade, l 15 respektive 24 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
374
Kista på benställning, 17-1800-tal, geombrutna smidesbeslag, l 76 cm, senare benställning i bonad fur
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
376
Spegel med konsol, delvis svärtad valnöt, oscariansk, sekelskiftet 1900, h 200 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
383
Okänd konstnär, 1700-talets 2 hälft, miniatyr, gouache, damporträtt, i förgylld metallram, 35 x 28 mm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
388
Parti tågbanedelar, Märklin, räls, lok, vagnar mm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.