Laddar...

Juliauktion

Auktion 30/7 16.00.


Visning:

28/7 12-19

29/7 12-17

30/7 12-16

Juliauktion
Avslutad
Okänd designer för Bauscher, Weiden, matservisdelar, porslin, "Create", cirka 30 delar
823
Okänd designer för Bauscher, Weiden, matservisdelar, porslin, "Create", cirka 30 delar
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Mat samt kaffeservisdelad, flintgods, Villeroy & Boch "Siena", , ca 30 delar, polykrom dekor av marmorimitation
829
Mat samt kaffeservisdelad, flintgods, Villeroy & Boch "Siena", , ca 30 delar, polykrom dekor av marmorimitation
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Ehrner, Anna för Kosta Boda, ljuslyktor, 3 st, glas, Cool Moon, höjd 9 cm
832
Ehrner, Anna för Kosta Boda, ljuslyktor, 3 st, glas, Cool Moon, höjd 9 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hoff, Paul för Gustavsberg, figurin, glaserat stengods, "Snöripa", signerad, längd 17 cm
835
Hoff, Paul för Gustavsberg, figurin, glaserat stengods, "Snöripa", signerad, längd 17 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nylund, Anita för JIE, burkar, flintgods med och utan teaklock, Bedas bageri samt Majas mejeri, ur serien Vår lilla stad, total höjd 8-12 cm
836
Nylund, Anita för JIE, burkar, flintgods med och utan teaklock, Bedas bageri samt Majas mejeri, ur serien Vår lilla stad, total höjd 8-12 cm
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterkrukor 1 par, chamotterat stengods, genombruten dekor, h 13 cm
837
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterkrukor 1 par, chamotterat stengods, genombruten dekor, h 13 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Oldfors, Hjördis för Upsala-Ekeby, glaserat lergods, 3 delar, höjd 4-19 cm
838
Oldfors, Hjördis för Upsala-Ekeby, glaserat lergods, 3 delar, höjd 4-19 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Westman, Marianne för Rörstrand, grytor samt thekanna, stengods, "Blue Pot", design 1961, höjd 13-18 cm
875
Westman, Marianne för Rörstrand, grytor samt thekanna, stengods, "Blue Pot", design 1961, höjd 13-18 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Tallrik, porslin, Kutani, Japan, Meiji/Taishô, dekor i Imarifärger, diameter 30 cm
884
Tallrik, porslin, Kutani, Japan, Meiji/Taishô, dekor i Imarifärger, diameter 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skålfat, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), diameter 22 cm
886
Skålfat, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), diameter 22 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti porslin, bl.a Gustavsberg, Royal Copenhagen m.m
887
Parti porslin, bl.a Gustavsberg, Royal Copenhagen m.m
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ahlefeldt Laurvig, Michael, egen hytta, skulptur, glas, ägg, signerad, höjd 6 cm
894
Ahlefeldt Laurvig, Michael, egen hytta, skulptur, glas, ägg, signerad, höjd 6 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Westman, Marianne för Rörstrand, spegel, glaserat porslin, 1950-tal, signerad, dia 27 cm
904
Westman, Marianne för Rörstrand, spegel, glaserat porslin, 1950-tal, signerad, dia 27 cm
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Boda, vas, glas, signerad, höjd 17 cm
913
Vallien, Bertil för Boda, vas, glas, signerad, höjd 17 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mattallrikar, 14 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet halvblonde, dia 25 cm
914
Mattallrikar, 14 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet halvblonde, dia 25 cm
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Djupa tallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet halvblonde, dia 21 cm, 4 med smärre nagg
915
Djupa tallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet halvblonde, dia 21 cm, 4 med smärre nagg
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Förrättstallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet halvblonde, dia 22 cm, 5 st 2 sortering eller små nagg, 1 st något avvikande modell
916
Förrättstallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet halvblonde, dia 22 cm, 5 st 2 sortering eller små nagg, 1 st något avvikande modell
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Assietter, 14 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet halvblonde, dia 19 cm
917
Assietter, 14 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet halvblonde, dia 19 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Crèmekoppar med lock, 12 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet halvblonde
918
Crèmekoppar med lock, 12 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet halvblonde
Slutpris5 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Såsskål, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet halvblonde, l 23 cm
920
Såsskål, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet halvblonde, l 23 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.