Auktion 30/7 16.00.
28/7 12-19
29/7 12-17
30/7 12-16
- Glas och porslinRensa filter
823
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
829
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
832
Ehrner, Anna för Kosta Boda, ljuslyktor, 3 st, glas, Cool Moon, höjd 9 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
835
Hoff, Paul för Gustavsberg, figurin, glaserat stengods, "Snöripa", signerad, längd 17 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
836
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
837
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
838
Oldfors, Hjördis för Upsala-Ekeby, glaserat lergods, 3 delar, höjd 4-19 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
875
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
884
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
886
Skålfat, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), diameter 22 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
887
Parti porslin, bl.a Gustavsberg, Royal Copenhagen m.m
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
894
Ahlefeldt Laurvig, Michael, egen hytta, skulptur, glas, ägg, signerad, höjd 6 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
904
Westman, Marianne för Rörstrand, spegel, glaserat porslin, 1950-tal, signerad, dia 27 cm
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
913
Vallien, Bertil för Boda, vas, glas, signerad, höjd 17 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
914
Mattallrikar, 14 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet halvblonde, dia 25 cm
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
915
Djupa tallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet halvblonde, dia 21 cm, 4 med smärre nagg
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
916
Förrättstallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet halvblonde, dia 22 cm, 5 st 2 sortering eller små nagg, 1 st något avvikande modell
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
917
Assietter, 14 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet halvblonde, dia 19 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
918
Crèmekoppar med lock, 12 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet halvblonde
Slutpris5 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
920
Såsskål, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet halvblonde, l 23 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK