Laddar...

Juliauktion

Auktion 30/7 16.00.


Visning:

28/7 12-19

29/7 12-17

30/7 12-16

Juliauktion
Avslutad
Madrassi, Luca, skulptur, bemålad terrakotta och träpinne,  gammal kvinna med barn, signerad, höjd 65 cm, smärre fotnagg samt sprickor och skador
2
Madrassi, Luca, skulptur, bemålad terrakotta och träpinne, gammal kvinna med barn, signerad, höjd 65 cm, smärre fotnagg samt sprickor och skador
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Fåglar' ur serien Unik från 1961, 22 x 23 cm
6
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Fåglar' ur serien Unik från 1961, 22 x 23 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Björqvist, Karin för Rörstrand, mattallrikar, 6 st, porslin, "Nobelservisen", design 1991, diameter 25 cm
7
Björqvist, Karin för Rörstrand, mattallrikar, 6 st, porslin, "Nobelservisen", design 1991, diameter 25 cm
Slutpris5 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Skålfat, porslin, Kina, Guangxu (?), polykrom dekor av fåglar, blommor och fjärilar mot celadonfond, längd 27 cm
8
Skålfat, porslin, Kina, Guangxu (?), polykrom dekor av fåglar, blommor och fjärilar mot celadonfond, längd 27 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Cronström-Rudmark, Runa för Upsala-Ekeby, vas, handmålad och förgylld dekor av fiskar, höjd 16 cm
76
Cronström-Rudmark, Runa för Upsala-Ekeby, vas, handmålad och förgylld dekor av fiskar, höjd 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, fat, stengods, Rättvikspar, diameter 37 cm
99
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, fat, stengods, Rättvikspar, diameter 37 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas/kanna, glaserat stengods, vit glasyr, signerad, h 20 cm, botten med tillverkningsdefekt
100
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas/kanna, glaserat stengods, vit glasyr, signerad, h 20 cm, botten med tillverkningsdefekt
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lundgren, Bertil för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods, signerad, höjd 18 cm
101
Lundgren, Bertil för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods, signerad, höjd 18 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bergström, Lena för Orrefors, ljusstakar, 2 + 1, kristall och rostfritt stål, "Carat", i originalförpackningar, h 18 respektive 24 cm
113
Bergström, Lena för Orrefors, ljusstakar, 2 + 1, kristall och rostfritt stål, "Carat", i originalförpackningar, h 18 respektive 24 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lagerbielke, Erica för Orrefors, ölglas, 6 st, delvis blå glasmassa, "Intermezzo", design 1986, framstår oanvända i originalförpackning, h 19,5 cm
115
Lagerbielke, Erica för Orrefors, ölglas, 6 st, delvis blå glasmassa, "Intermezzo", design 1986, framstår oanvända i originalförpackning, h 19,5 cm
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Lagerbielke, Erica för Orrefors, vinglas, 8 st, delvis blå glasmassa, "Intermezzo", design 1986, framstår oanvända i originalförpackning, h 22 cm
116
Lagerbielke, Erica för Orrefors, vinglas, 8 st, delvis blå glasmassa, "Intermezzo", design 1986, framstår oanvända i originalförpackning, h 22 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kina, Qing-republik, 1900-tal, meiping-formad, blå underglasydekor av fenixfågel, växter mm, botten med Kangxis fyrakaraktärsmärke, h 17 cm
117
Vas, porslin, Kina, Qing-republik, 1900-tal, meiping-formad, blå underglasydekor av fenixfågel, växter mm, botten med Kangxis fyrakaraktärsmärke, h 17 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustafsberg Studio, fat, fajans, "Karneval", design 1958, signerad med studiohand, målarsignatur för Karin Gustavsson, 19,5 x 19,5 cm
120
Lindberg, Stig för Gustafsberg Studio, fat, fajans, "Karneval", design 1958, signerad med studiohand, målarsignatur för Karin Gustavsson, 19,5 x 19,5 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Silvermynt, 2 Kroner, Norge Oskar II, 1898
122
Silvermynt, 2 Kroner, Norge Oskar II, 1898
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Aftonbön", modell 1253, polykrom underglasyrdekor, höjd 16 cm
126
Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Aftonbön", modell 1253, polykrom underglasyrdekor, höjd 16 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Värmekarott med lock, porslin, Kina, 1900-talets slut, blå underglasyrdekor, l 29 cm
130
Värmekarott med lock, porslin, Kina, 1900-talets slut, blå underglasyrdekor, l 29 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tiffany, Louis Comfort, bägare på fot, glas, "Favrile", iriserande dekor, osignerad, h 9,5 cm
157
Tiffany, Louis Comfort, bägare på fot, glas, "Favrile", iriserande dekor, osignerad, h 9,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Disney, Walt, efter honom, mugg, flintgods, Rörstrand, 1930-40-tal, Musse Pigg,  stämplad, h 8 cm
173
Disney, Walt, efter honom, mugg, flintgods, Rörstrand, 1930-40-tal, Musse Pigg, stämplad, h 8 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Scheurich, golvvas, grönglaserad keramik, etikettsignerad, h 40 cm
197
Okänd designer för Scheurich, golvvas, grönglaserad keramik, etikettsignerad, h 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skulptur, flintgods, Staffordshire, omkring 1820, sittande Britannia med lejon, polykrom bemålning, höjd 35 cm, arm med lagning
204
Skulptur, flintgods, Staffordshire, omkring 1820, sittande Britannia med lejon, polykrom bemålning, höjd 35 cm, arm med lagning
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fischer, Michael för Ritzenhoff & Breker, mat- och kaffeservis, porslin, Flirt, 6 vardera av mat- och djupa tallrikar, assietter samt kaffekoppar och -fat, dekor av rosor
215
Fischer, Michael för Ritzenhoff & Breker, mat- och kaffeservis, porslin, Flirt, 6 vardera av mat- och djupa tallrikar, assietter samt kaffekoppar och -fat, dekor av rosor
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tallrik, fajans, Holland 1700-tal, dekor i starkeldsfärger, av strand och fågel, diameter 23 cm
218
Tallrik, fajans, Holland 1700-tal, dekor i starkeldsfärger, av strand och fågel, diameter 23 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, tillskriven, kanna, grön glasmassa, h 38 cm
225
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, tillskriven, kanna, grön glasmassa, h 38 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skål, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1177, l 15 cm
235
Skål, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1177, l 15 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Laasi OY, vas, grön och gul glasmassa, "Pajazzo", 1970-tal, h 19,5 cm
248
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Laasi OY, vas, grön och gul glasmassa, "Pajazzo", 1970-tal, h 19,5 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, ”Good toes - bad toes”, modellnummer 1794, design 1915, polykrom underglasyrdekor, h 20 cm
251
Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, ”Good toes - bad toes”, modellnummer 1794, design 1915, polykrom underglasyrdekor, h 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Night-light/aromatiseur, porslin, Tyskland, art-déco, 1920-tal, i form av knästående akt med offerskål, polykrom och förgylld dekor, h 22 cm
252
Night-light/aromatiseur, porslin, Tyskland, art-déco, 1920-tal, i form av knästående akt med offerskål, polykrom och förgylld dekor, h 22 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, bemålat slintgods, Madonnan, h 24 cm, nagg
259
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, bemålat slintgods, Madonnan, h 24 cm, nagg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Schaubach Kunst, Wallendorf, figurin, bemålat och förgyllt porslin, exotisk dansös, signerad, h 26 cm
260
Okänd designer för Schaubach Kunst, Wallendorf, figurin, bemålat och förgyllt porslin, exotisk dansös, signerad, h 26 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Uppsala Ekeby/Karlskrona, fisktallrikar, 16 st, polykrom och förgylld dekor, dia 24 cm, bruksslitage
263
Okänd designer för Uppsala Ekeby/Karlskrona, fisktallrikar, 16 st, polykrom och förgylld dekor, dia 24 cm, bruksslitage
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm
267
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 500 SEK
Avslutad
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom emaljdekor, oidentifierad signatur, dia 26 cm
280
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom emaljdekor, oidentifierad signatur, dia 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, fat, glaserat stengods, fiskformat, längd 31 cm
289
Lindberg, Stig för Gustavsberg, fat, glaserat stengods, fiskformat, längd 31 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, pekingese, modellnummer 1146, polykrom underglasyrdekor, längd 9 cm
299
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, pekingese, modellnummer 1146, polykrom underglasyrdekor, längd 9 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär för Royal Dux, figurin, akt, signerad Tjeckoslovakien, längd 19 cm
300
Okänd konstnär för Royal Dux, figurin, akt, signerad Tjeckoslovakien, längd 19 cm
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Westman, Marianne för Rörstrand, burkar, delvis med lock, 3 st, höjd 6-12 cm
301
Westman, Marianne för Rörstrand, burkar, delvis med lock, 3 st, höjd 6-12 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Wennerberg, Gunnar G:son för Gustavsberg, ytterkruka, porslin,  Liljekonvalj, höjd 16 cm
302
Wennerberg, Gunnar G:son för Gustavsberg, ytterkruka, porslin, Liljekonvalj, höjd 16 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, bemålat glas, "Ribbon", design 1997, signerad, h 27 cm
303
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, bemålat glas, "Ribbon", design 1997, signerad, h 27 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ahlefeldt-Laurvig, Mikael, egen hytta, Kinnared, skål, delvis iriserande glasmassa, signerad, dia 17 cm
304
Ahlefeldt-Laurvig, Mikael, egen hytta, Kinnared, skål, delvis iriserande glasmassa, signerad, dia 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Wärff, Göran för Kosta, glasservis, 30 delar, "Prince", design 1986, 9 rödvins- och 9 starkvins samt 8 selters- och 4 likörglas
308
Wärff, Göran för Kosta, glasservis, 30 delar, "Prince", design 1986, 9 rödvins- och 9 starkvins samt 8 selters- och 4 likörglas
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Urna, porslin, Chelsea_Derby cirka 1769-84, dekor i guld och kobolt, röd signatur, h 18 cm
319
Urna, porslin, Chelsea_Derby cirka 1769-84, dekor i guld och kobolt, röd signatur, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Isskål, glas med nysilvermontage, Rasmus Henrik Tvenstrup, Randers sekelskiftet 1900, dekor av stående man, stämplad, l 21 cm
325
Isskål, glas med nysilvermontage, Rasmus Henrik Tvenstrup, Randers sekelskiftet 1900, dekor av stående man, stämplad, l 21 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skål, fajans, polykrom dekor, signerad med Studiohand, målarsignatur för Gofredo Ganini, etikettmärkt, längd 16 cm
334
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skål, fajans, polykrom dekor, signerad med Studiohand, målarsignatur för Gofredo Ganini, etikettmärkt, längd 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Hellsten, Lars för Orrefors, ljusstakar, 1 par "Olympia", höjd 12 cm
341
Hellsten, Lars för Orrefors, ljusstakar, 1 par "Olympia", höjd 12 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jensen, Lauritz för B&G, figurin, Cockerspaniel, modellnummer 2095, polykrom underglasyrdekor, längd 21 cm
343
Jensen, Lauritz för B&G, figurin, Cockerspaniel, modellnummer 2095, polykrom underglasyrdekor, längd 21 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, vas, gröntonat glas, dekor av invälsade, gula band, höjd 26 cm
351
Okänd designer, vas, gröntonat glas, dekor av invälsade, gula band, höjd 26 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålfat, Cararraglaserat stengods, signerat, längd 39 cm
352
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålfat, Cararraglaserat stengods, signerat, längd 39 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, kanna, saltglaserat lergods, 1900-talets början, pip i form av fågelnäbb, undersida med gravyr Minne af Bror Sahlg... 1906, höjd 19 cm
366
Okänd designer, kanna, saltglaserat lergods, 1900-talets början, pip i form av fågelnäbb, undersida med gravyr Minne af Bror Sahlg... 1906, höjd 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.