Laddar...
Juliauktion
Auktion 30/7 16.00.
Visning:
28/7 12-19
29/7 12-17
30/7 12-16
Lägsta föremålsnummer
- Glas och porslinRensa filter
2
Madrassi, Luca, skulptur, bemålad terrakotta och träpinne, gammal kvinna med barn, signerad, höjd 65 cm, smärre fotnagg samt sprickor och skador
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
6
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Fåglar' ur serien Unik från 1961, 22 x 23 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
7
Björqvist, Karin för Rörstrand, mattallrikar, 6 st, porslin, "Nobelservisen", design 1991, diameter 25 cm
Slutpris5 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
8
Skålfat, porslin, Kina, Guangxu (?), polykrom dekor av fåglar, blommor och fjärilar mot celadonfond, längd 27 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
76
Cronström-Rudmark, Runa för Upsala-Ekeby, vas, handmålad och förgylld dekor av fiskar, höjd 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
99
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, fat, stengods, Rättvikspar, diameter 37 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
100
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas/kanna, glaserat stengods, vit glasyr, signerad, h 20 cm, botten med tillverkningsdefekt
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
101
Lundgren, Bertil för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods, signerad, höjd 18 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
113
Bergström, Lena för Orrefors, ljusstakar, 2 + 1, kristall och rostfritt stål, "Carat", i originalförpackningar, h 18 respektive 24 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
115
Lagerbielke, Erica för Orrefors, ölglas, 6 st, delvis blå glasmassa, "Intermezzo", design 1986, framstår oanvända i originalförpackning, h 19,5 cm
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
116
Lagerbielke, Erica för Orrefors, vinglas, 8 st, delvis blå glasmassa, "Intermezzo", design 1986, framstår oanvända i originalförpackning, h 22 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
117
Vas, porslin, Kina, Qing-republik, 1900-tal, meiping-formad, blå underglasydekor av fenixfågel, växter mm, botten med Kangxis fyrakaraktärsmärke, h 17 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
120
Lindberg, Stig för Gustafsberg Studio, fat, fajans, "Karneval", design 1958, signerad med studiohand, målarsignatur för Karin Gustavsson, 19,5 x 19,5 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
122
Silvermynt, 2 Kroner, Norge Oskar II, 1898
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
126
Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Aftonbön", modell 1253, polykrom underglasyrdekor, höjd 16 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
130
Värmekarott med lock, porslin, Kina, 1900-talets slut, blå underglasyrdekor, l 29 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
157
Tiffany, Louis Comfort, bägare på fot, glas, "Favrile", iriserande dekor, osignerad, h 9,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
173
Disney, Walt, efter honom, mugg, flintgods, Rörstrand, 1930-40-tal, Musse Pigg, stämplad, h 8 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
197
Okänd designer för Scheurich, golvvas, grönglaserad keramik, etikettsignerad, h 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
204
Skulptur, flintgods, Staffordshire, omkring 1820, sittande Britannia med lejon, polykrom bemålning, höjd 35 cm, arm med lagning
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
215
Fischer, Michael för Ritzenhoff & Breker, mat- och kaffeservis, porslin, Flirt, 6 vardera av mat- och djupa tallrikar, assietter samt kaffekoppar och -fat, dekor av rosor
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
218
Tallrik, fajans, Holland 1700-tal, dekor i starkeldsfärger, av strand och fågel, diameter 23 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
225
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, tillskriven, kanna, grön glasmassa, h 38 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
235
Skål, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1177, l 15 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
248
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Laasi OY, vas, grön och gul glasmassa, "Pajazzo", 1970-tal, h 19,5 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
251
Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, ”Good toes - bad toes”, modellnummer 1794, design 1915, polykrom underglasyrdekor, h 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
252
Night-light/aromatiseur, porslin, Tyskland, art-déco, 1920-tal, i form av knästående akt med offerskål, polykrom och förgylld dekor, h 22 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
259
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, bemålat slintgods, Madonnan, h 24 cm, nagg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
260
Okänd designer för Schaubach Kunst, Wallendorf, figurin, bemålat och förgyllt porslin, exotisk dansös, signerad, h 26 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
263
Okänd designer för Uppsala Ekeby/Karlskrona, fisktallrikar, 16 st, polykrom och förgylld dekor, dia 24 cm, bruksslitage
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
267
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 500 SEK
280
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom emaljdekor, oidentifierad signatur, dia 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
289
Lindberg, Stig för Gustavsberg, fat, glaserat stengods, fiskformat, längd 31 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
299
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, pekingese, modellnummer 1146, polykrom underglasyrdekor, längd 9 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
300
Okänd konstnär för Royal Dux, figurin, akt, signerad Tjeckoslovakien, längd 19 cm
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
301
Westman, Marianne för Rörstrand, burkar, delvis med lock, 3 st, höjd 6-12 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
302
Wennerberg, Gunnar G:son för Gustavsberg, ytterkruka, porslin, Liljekonvalj, höjd 16 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
303
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, bemålat glas, "Ribbon", design 1997, signerad, h 27 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
304
Ahlefeldt-Laurvig, Mikael, egen hytta, Kinnared, skål, delvis iriserande glasmassa, signerad, dia 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
308
Wärff, Göran för Kosta, glasservis, 30 delar, "Prince", design 1986, 9 rödvins- och 9 starkvins samt 8 selters- och 4 likörglas
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
319
Urna, porslin, Chelsea_Derby cirka 1769-84, dekor i guld och kobolt, röd signatur, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
325
Isskål, glas med nysilvermontage, Rasmus Henrik Tvenstrup, Randers sekelskiftet 1900, dekor av stående man, stämplad, l 21 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
334
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skål, fajans, polykrom dekor, signerad med Studiohand, målarsignatur för Gofredo Ganini, etikettmärkt, längd 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
341
Hellsten, Lars för Orrefors, ljusstakar, 1 par "Olympia", höjd 12 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
343
Jensen, Lauritz för B&G, figurin, Cockerspaniel, modellnummer 2095, polykrom underglasyrdekor, längd 21 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
351
Okänd designer, vas, gröntonat glas, dekor av invälsade, gula band, höjd 26 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
352
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålfat, Cararraglaserat stengods, signerat, längd 39 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
366
Okänd designer, kanna, saltglaserat lergods, 1900-talets början, pip i form av fågelnäbb, undersida med gravyr Minne af Bror Sahlg... 1906, höjd 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.