Laddar...

Juliauktion

Auktion 30/7 16.00.


Visning:

28/7 12-19

29/7 12-17

30/7 12-16

Juliauktion
Avslutad
Sockerskål med lock samt gräddkanna, silver med svärtat träskaft, empirestil, Frankrike, 1800-talets slut, stämplad Edmond Tétard Paris (1880-1903), h 12 cm, vikt 438 gram
73
Sockerskål med lock samt gräddkanna, silver med svärtat träskaft, empirestil, Frankrike, 1800-talets slut, stämplad Edmond Tétard Paris (1880-1903), h 12 cm, vikt 438 gram
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Ikon, tempera på trä med förgylld silverochlad, , Ryssland, 1800-talets 2 hälft, Gudsmodern, stämplad Pyotr Abrosimov, Moskva 1884 med Kejserlig Hoveleverantörsstämpel, 18 x 15 cm
77
Ikon, tempera på trä med förgylld silverochlad, , Ryssland, 1800-talets 2 hälft, Gudsmodern, stämplad Pyotr Abrosimov, Moskva 1884 med Kejserlig Hoveleverantörsstämpel, 18 x 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Kanna, silver med rottinglindat handtag, Ryssland, 1900-talets början, slät med uttag för sil (?), stämplar för Michail och Semen Grachev, St. Petersburg 1908-1917 under Kejserlig
138
Kanna, silver med rottinglindat handtag, Ryssland, 1900-talets början, slät med uttag för sil (?), stämplar för Michail och Semen Grachev, St. Petersburg 1908-1917 under Kejserlig
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Konfektskål med hänkel, silver, nyrokoko, Ryssland, 1800-talets 1 hälft, , stämplar Thomas Sokhka St Petersburg 1843, kontrollörsstämpel för Dimitri Ilyich Tverskoy, l 15 cm, vikt 125 gram
139
Konfektskål med hänkel, silver, nyrokoko, Ryssland, 1800-talets 1 hälft, , stämplar Thomas Sokhka St Petersburg 1843, kontrollörsstämpel för Dimitri Ilyich Tverskoy, l 15 cm, vikt 125 gram
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 3 facettslipade diamanter, stämplad Heribert Engelbert Stockholm 2003, innerdiameter 16 mm
141
Ring, 18 karat vitguld med 3 facettslipade diamanter, stämplad Heribert Engelbert Stockholm 2003, innerdiameter 16 mm
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Ragoutsked, silver, Österrike-Ungern, fiolmodell, oidentifierad mästare CSP (Buda)Pest 1862, l 26 cm, vikt 100 gram
142
Ragoutsked, silver, Österrike-Ungern, fiolmodell, oidentifierad mästare CSP (Buda)Pest 1862, l 26 cm, vikt 100 gram
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Bägare, silver, svagt trumpetformad, stämplad Nils Orstedt, Norrköping 1769, h 8 cm, vikt 45 gram
153
Bägare, silver, svagt trumpetformad, stämplad Nils Orstedt, Norrköping 1769, h 8 cm, vikt 45 gram
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Bägare, silver, svagt trumpetformad på låg fot, stämplad Peter Gillberg Varberg 1780, h 9,5 cm vikt 45 gram
155
Bägare, silver, svagt trumpetformad på låg fot, stämplad Peter Gillberg Varberg 1780, h 9,5 cm vikt 45 gram
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Matsked, silver, Kings Pattern, stämplat vapen för friherreliga ätten von Schulzenheim, stämplad Gustaf Folcker Stockholm 1857, l 21,5 cm, vikt 71 gram
156
Matsked, silver, Kings Pattern, stämplat vapen för friherreliga ätten von Schulzenheim, stämplad Gustaf Folcker Stockholm 1857, l 21,5 cm, vikt 71 gram
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti guld- samt koppar/nickelmynt, Elisabeth II Canada 1867, bland annat 20 $, 18,27 900/1000 rödguld, famstår ocirkulerade i originaletu
172
Parti guld- samt koppar/nickelmynt, Elisabeth II Canada 1867, bland annat 20 $, 18,27 900/1000 rödguld, famstår ocirkulerade i originaletu
Slutpris8 500 SEK
Värdering7 500 - 8 000 SEK
Avslutad
Theskedar, 3 st, silver, svensk, rund, stämplar Carl Neuendorff Karlskrona1841, vapenstämpel för adliga ätten Virgin, l 14 cm
229
Theskedar, 3 st, silver, svensk, rund, stämplar Carl Neuendorff Karlskrona1841, vapenstämpel för adliga ätten Virgin, l 14 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Thesked, silver, gammalfransk modell, stämplad Fredrik Wennberg Jönköping 1827, vapenstämpel för adliga ätten Reuterswärd, l 14 cm
230
Thesked, silver, gammalfransk modell, stämplad Fredrik Wennberg Jönköping 1827, vapenstämpel för adliga ätten Reuterswärd, l 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Thesked, silver, spetsig modell, otydliga svenska stämplar, 1800-tal, vapenstämpel för adliga ätten Stiernstam, l 14 cm, lagning
231
Thesked, silver, spetsig modell, otydliga svenska stämplar, 1800-tal, vapenstämpel för adliga ätten Stiernstam, l 14 cm, lagning
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti silver, Sachsisk modell, stämplar C M Cohr, total vikt 560 g
243
Parti silver, Sachsisk modell, stämplar C M Cohr, total vikt 560 g
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Parti silverbestick, Sverige och Danmark, total vikt 760 g
244
Parti silverbestick, Sverige och Danmark, total vikt 760 g
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Mycket stort parti mynt i kassett, 10 ark, mestadels silver, hela världen
249
Mycket stort parti mynt i kassett, 10 ark, mestadels silver, hela världen
Slutpris22 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Silvermynt, Cayman Islands, 25 dollar 1972
250
Silvermynt, Cayman Islands, 25 dollar 1972
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Soppslev, silver, Österrike-Ungern, jugend, oidentifierad mästare Prag, 1910-tal, l 31 cm, vikt 220 gram
253
Soppslev, silver, Österrike-Ungern, jugend, oidentifierad mästare Prag, 1910-tal, l 31 cm, vikt 220 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Østern, Bjørn Sigurd för David Andersen, Oslo, armring, sterlingsilver, 1960-tal, stämplad, innerdiameter 66 mm
255
Østern, Bjørn Sigurd för David Andersen, Oslo, armring, sterlingsilver, 1960-tal, stämplad, innerdiameter 66 mm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Miniatyrurna, silver, empirestil, Hanau, sekelskiftet 1900, medciformad, stämplar J Neresheimer & Söhne, h 11 cm, vikt 115 gram
266
Miniatyrurna, silver, empirestil, Hanau, sekelskiftet 1900, medciformad, stämplar J Neresheimer & Söhne, h 11 cm, vikt 115 gram
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Gräddkanna, silver, empire, 1800-tal, kaskformad, oidentifierade belgiska stämplar, h 11 cm, vikt 105 gram
270
Gräddkanna, silver, empire, 1800-tal, kaskformad, oidentifierade belgiska stämplar, h 11 cm, vikt 105 gram
Slutpris450 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Fruktknivar, 3 st, silver, gammalfransk modell, 1800-tal, 2 st med adliga ättens von Horn vapen, 1 stämplad Gustav Möllenborg 1837, 1 C G Hallber 1897, 1 stämplad Adolf Zethelius Stockholm 1825,
294
Fruktknivar, 3 st, silver, gammalfransk modell, 1800-tal, 2 st med adliga ättens von Horn vapen, 1 stämplad Gustav Möllenborg 1837, 1 C G Hallber 1897, 1 stämplad Adolf Zethelius Stockholm 1825,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Zarf, silver, osmanska riket, sekelskiftet 1900, graverad dekor av vapen, byggnad mm, invändigt förgylld, stämplad med Abdulhamids II tughra samt oidentifierad stämpel, h 4 cm, vikt 25 gram
315
Zarf, silver, osmanska riket, sekelskiftet 1900, graverad dekor av vapen, byggnad mm, invändigt förgylld, stämplad med Abdulhamids II tughra samt oidentifierad stämpel, h 4 cm, vikt 25 gram
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Strösked, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, slät modell, stämplad kyrilliskt YK, kontrollörstämpel St Petersburg 1894, l 18 cm, vikt 50 gram
316
Strösked, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, slät modell, stämplad kyrilliskt YK, kontrollörstämpel St Petersburg 1894, l 18 cm, vikt 50 gram
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bägare, silver, trumpetformad, slät modell, stämplad Erik Ramstedt Härnösand 1802, h 8 cm, vikt 25 gram
335
Bägare, silver, trumpetformad, slät modell, stämplad Erik Ramstedt Härnösand 1802, h 8 cm, vikt 25 gram
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Soppslev, silver med svärtat träskaft och avslutande benknopp, otydliga svenska stämplar, 1800-talets 1 hälft, l 41 cm, initialer
338
Soppslev, silver med svärtat träskaft och avslutande benknopp, otydliga svenska stämplar, 1800-talets 1 hälft, l 41 cm, initialer
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 1 åttkantslipad diamant, vikt 1 gram
345
Ring, 18 karat vitguld med 1 åttkantslipad diamant, vikt 1 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Collier, odlade pärlor, lås i 18 karat vitguld
346
Collier, odlade pärlor, lås i 18 karat vitguld
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld med 5 åttkantslipade diamanter, vikt 4,4 gram
347
Ring, 18 karat rödguld med 5 åttkantslipade diamanter, vikt 4,4 gram
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld med vita safirer, total vikt 6,8 gram
348
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld med vita safirer, total vikt 6,8 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Ringar 2 st, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 7,9 gram
349
Ringar 2 st, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 7,9 gram
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Cigarettetui, 900/1000 silver, art-déco, 1900-talets 1 hälft, geometrisk dekor, 10 x 8 cm, vikt 115 gram, initialer LG eller GL
384
Cigarettetui, 900/1000 silver, art-déco, 1900-talets 1 hälft, geometrisk dekor, 10 x 8 cm, vikt 115 gram, initialer LG eller GL
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Cigarettetui, silver, slät modell, invändigt förgyllt, svenska importstämplar, 14 x 10 cm, vikt 160 gram
385
Cigarettetui, silver, slät modell, invändigt förgyllt, svenska importstämplar, 14 x 10 cm, vikt 160 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Haglund, Birger, egen verkstad, brosch, sterlingsilver med cabochonslipad karneol, stämplad Stockholm 1955, 45 mm
410
Haglund, Birger, egen verkstad, brosch, sterlingsilver med cabochonslipad karneol, stämplad Stockholm 1955, 45 mm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Damfickur, 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, dia 35 mm, total vikt 32 gram
423
Damfickur, 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, dia 35 mm, total vikt 32 gram
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Halskedja, 18 karat rödguld, svensk importstämpel, l 162 (!) cm, vikt 32,8 gram
426
Halskedja, 18 karat rödguld, svensk importstämpel, l 162 (!) cm, vikt 32,8 gram
Slutpris14 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Ring, 23 karat rödguld med cabochonslipad karneol, otydliga svenska stämplar, 1800-tal, innerdiameter 17-18 mm, vikt 4 gram
427
Ring, 23 karat rödguld med cabochonslipad karneol, otydliga svenska stämplar, 1800-tal, innerdiameter 17-18 mm, vikt 4 gram
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Samlarplaketter, 50 st, sterlingsilver, Franklin Mint, "Rembrandt i silver", oöppnade, total vikt cirka 3,3 kg
428
Samlarplaketter, 50 st, sterlingsilver, Franklin Mint, "Rembrandt i silver", oöppnade, total vikt cirka 3,3 kg
Slutpris19 000 SEK
Värdering19 000 - 20 000 SEK
Avslutad
Ringar, 5 st, 23(!) karat rödguld, 18-1900-tal, total vikt 33,7 gram, 1 klippt
429
Ringar, 5 st, 23(!) karat rödguld, 18-1900-tal, total vikt 33,7 gram, 1 klippt
Slutpris14 000 SEK
Värdering15 000 - 16 000 SEK
Avslutad
Ring, 20 karat rödguld, vikt 3,4 gram
430
Ring, 20 karat rödguld, vikt 3,4 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 5 kr Gustav V 1920, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
437
Guldmynt, 5 kr Gustav V 1920, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1890, 8,96 gram 900/1000 guld
438
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1890, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Minnesmynt 2000 kronor Unionsupplösningen 100 år, 12 gram 900/1000 rödguld
439
Minnesmynt 2000 kronor Unionsupplösningen 100 år, 12 gram 900/1000 rödguld
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Kristian X 1914, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
440
Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Kristian X 1914, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1886, 8,96 gram 900/1000 guld
441
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1886, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian IX 1900, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
442
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian IX 1900, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Atelier Borgila, bricka/fat, sterlingsilver, rund med pärlstavsdekor, stämplad Stockholm 1948, dia 24,5 cm, vikt 485 gram
463
Atelier Borgila, bricka/fat, sterlingsilver, rund med pärlstavsdekor, stämplad Stockholm 1948, dia 24,5 cm, vikt 485 gram
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 4 200 SEK
Avslutad
Atelier Borgila, mugg, sterlingsilver, slät modell, stämplad Stockholm 1938, h7,5 cm, vikt 150 gram, spegelmonogram MK, gåvogravyr under botten
466
Atelier Borgila, mugg, sterlingsilver, slät modell, stämplad Stockholm 1938, h7,5 cm, vikt 150 gram, spegelmonogram MK, gåvogravyr under botten
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.