Laddar...

Juliauktion

Auktion 30/7 16.00.


Visning:

28/7 12-19

29/7 12-17

30/7 12-16

Juliauktion
Avslutad
Madrassi, Luca, skulptur, bemålad terrakotta och träpinne,  gammal kvinna med barn, signerad, höjd 65 cm, smärre fotnagg samt sprickor och skador
2
Madrassi, Luca, skulptur, bemålad terrakotta och träpinne, gammal kvinna med barn, signerad, höjd 65 cm, smärre fotnagg samt sprickor och skador
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Fåglar' ur serien Unik från 1961, 22 x 23 cm
6
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Fåglar' ur serien Unik från 1961, 22 x 23 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, antagligen Frankrike, Belle-Époque, reliefer, 1 par, patinerad brons, kvinnor, synlig storlek 58 x 42 cm
71
Okänd konstnär, antagligen Frankrike, Belle-Époque, reliefer, 1 par, patinerad brons, kvinnor, synlig storlek 58 x 42 cm
Slutpris8 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Arman, Fernandez, skulptur/relief, mässing, "Saxophones" 1988, signerad och numrerad 7/99, h 93 cm, b 125 cm
96
Arman, Fernandez, skulptur/relief, mässing, "Saxophones" 1988, signerad och numrerad 7/99, h 93 cm, b 125 cm
Slutpris24 000 SEK
Värdering28 000 - 30 000 SEK
Avslutad
Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Aftonbön", modell 1253, polykrom underglasyrdekor, höjd 16 cm
126
Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Aftonbön", modell 1253, polykrom underglasyrdekor, höjd 16 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Collas, Achille (1794-1859) & Barbedienne, Ferdinand, skulptur, patinerad brons, omkring 1840, så kallad Grand Tour-souvenir, "Venus di Milo", stämpelsignerad,
128
Collas, Achille (1794-1859) & Barbedienne, Ferdinand, skulptur, patinerad brons, omkring 1840, så kallad Grand Tour-souvenir, "Venus di Milo", stämpelsignerad,
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Skulptur, flintgods, Staffordshire, omkring 1820, sittande Britannia med lejon, polykrom bemålning, höjd 35 cm, arm med lagning
204
Skulptur, flintgods, Staffordshire, omkring 1820, sittande Britannia med lejon, polykrom bemålning, höjd 35 cm, arm med lagning
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Scali, Raffaëllo, byst, patinerad gips, signerad, h 37 cm
223
Scali, Raffaëllo, byst, patinerad gips, signerad, h 37 cm
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, ”Good toes - bad toes”, modellnummer 1794, design 1915, polykrom underglasyrdekor, h 20 cm
251
Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, ”Good toes - bad toes”, modellnummer 1794, design 1915, polykrom underglasyrdekor, h 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Enarsson, Lars, skulpturer 1 par, snidat och bemålat trä, samer, signerade, höjd 12 cm
257
Enarsson, Lars, skulpturer 1 par, snidat och bemålat trä, samer, signerade, höjd 12 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, bemålat slintgods, Madonnan, h 24 cm, nagg
259
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, bemålat slintgods, Madonnan, h 24 cm, nagg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Schaubach Kunst, Wallendorf, figurin, bemålat och förgyllt porslin, exotisk dansös, signerad, h 26 cm
260
Okänd designer för Schaubach Kunst, Wallendorf, figurin, bemålat och förgyllt porslin, exotisk dansös, signerad, h 26 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm
267
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 500 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, fat, glaserat stengods, fiskformat, längd 31 cm
289
Lindberg, Stig för Gustavsberg, fat, glaserat stengods, fiskformat, längd 31 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, pekingese, modellnummer 1146, polykrom underglasyrdekor, längd 9 cm
299
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, pekingese, modellnummer 1146, polykrom underglasyrdekor, längd 9 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär för Royal Dux, figurin, akt, signerad Tjeckoslovakien, längd 19 cm
300
Okänd konstnär för Royal Dux, figurin, akt, signerad Tjeckoslovakien, längd 19 cm
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Jensen, Lauritz för B&G, figurin, Cockerspaniel, modellnummer 2095, polykrom underglasyrdekor, längd 21 cm
343
Jensen, Lauritz för B&G, figurin, Cockerspaniel, modellnummer 2095, polykrom underglasyrdekor, längd 21 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av ämbetsman till häst, h 32 cm
408
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av ämbetsman till häst, h 32 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av ämbetsman till häst, h 32 cm
409
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av ämbetsman till häst, h 32 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg, skulptur, delvis glaserat stengods, 'Emma Cromo', ur serien ABC-flickor från 1958, signerad, h 16 cm
411
Larson, Lisa för Gustafsberg, skulptur, delvis glaserat stengods, 'Emma Cromo', ur serien ABC-flickor från 1958, signerad, h 16 cm
Slutpris14 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Eva liten", från serien Adam & Eva 1972, h 11 cm
412
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Eva liten", från serien Adam & Eva 1972, h 11 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Kalle", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 18,5 cm
413
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Kalle", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 18,5 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Fläckig spaniel", ur serien Kennel från 1972, signerad, h 7,5 cm
414
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Fläckig spaniel", ur serien Kennel från 1972, signerad, h 7,5 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Sköldpadda", ur serien Jura från 1971, signerad, h 5 cm
415
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Sköldpadda", ur serien Jura från 1971, signerad, h 5 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Gunemark, Mariann för Höganäs, figurin, glaserat stengods, flodhäst, stämpelsignerad, l 13 cm
421
Gunemark, Mariann för Höganäs, figurin, glaserat stengods, flodhäst, stämpelsignerad, l 13 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Aarikka, Kaija, skulptur, bagge, fur, brännstämplad, höjd 25 cm
470
Aarikka, Kaija, skulptur, bagge, fur, brännstämplad, höjd 25 cm
Slutpris4 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, skulptur, ägg, glas, polykrom dekor, höjd 32 cm
471
Okänd designer, skulptur, ägg, glas, polykrom dekor, höjd 32 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär för Royal Dux, figuriner, 1 par, porslin, signerad Tjeckoslovakien, höjd 20 resp 21 cm
499
Okänd konstnär för Royal Dux, figuriner, 1 par, porslin, signerad Tjeckoslovakien, höjd 20 resp 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Küspert, Georg för Rosenthal, figurin, porslin, sittande taxvalp, modellnr 1909, polykrom underglasyrdekor, signerad, l 11 cm
526
Küspert, Georg för Rosenthal, figurin, porslin, sittande taxvalp, modellnr 1909, polykrom underglasyrdekor, signerad, l 11 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, skulptur, metall, äpple, höjd 32 cm
566
Okänd designer, skulptur, metall, äpple, höjd 32 cm
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tilgman, Harry för Tilgmans keramik, skulpturer, 4 st, björnar, brunmålat lergods, signerade, höjd 5-13 cm
597
Tilgman, Harry för Tilgmans keramik, skulpturer, 4 st, björnar, brunmålat lergods, signerade, höjd 5-13 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, glaserat stengods, Lejon, från serien Noaks Ark 1978, l 16 cm
605
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, glaserat stengods, Lejon, från serien Noaks Ark 1978, l 16 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Petersen, Emil för B&G, figurin, porslin, nötväcka, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2406, l  11 cm
751
Petersen, Emil för B&G, figurin, porslin, nötväcka, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2406, l 11 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, vigg, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1855, l 10 cm
752
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, vigg, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1855, l 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, undulat, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2341, l 14 cm
753
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, undulat, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2341, l 14 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nielsen, Erik för Royal Copenhagen, figurin, porslin, pointervalp, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1311, l 10 cm
754
Nielsen, Erik för Royal Copenhagen, figurin, porslin, pointervalp, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1311, l 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Plate Hallermund, Francis Waldemar von respektive Jespersen, Svend för Royal Copenhagen/ B&G, figuriner, porslin, rödhakar, 3 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2238 resp 2310, l 4 - 10 cm
755
Plate Hallermund, Francis Waldemar von respektive Jespersen, Svend för Royal Copenhagen/ B&G, figuriner, porslin, rödhakar, 3 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2238 resp 2310, l 4 - 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Herold, Peter respektive Nielsen A för Royal Copenhagen, figuriner, porslin, finkar, 3 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1189, 1040 resp 1041, l 5 - 11 cm
756
Herold, Peter respektive Nielsen A för Royal Copenhagen, figuriner, porslin, finkar, 3 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1189, 1040 resp 1041, l 5 - 11 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Mortensen, Carl respektive Kyhn, Knud för B&G, figurin, porslin, gråsparvar, 2 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1607 respektive 1852, l 7 - 11 cm
757
Mortensen, Carl respektive Kyhn, Knud för B&G, figurin, porslin, gråsparvar, 2 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1607 respektive 1852, l 7 - 11 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, relief/skulptur, keramik, kvinnoansikte, otydligt signerad Rauni (?), höjd 33 cm
760
Okänd konstnär, relief/skulptur, keramik, kvinnoansikte, otydligt signerad Rauni (?), höjd 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets början, skulptur, skuret och bemålat trä, dam i baddräkt och -huva, h 43 cm, orangrepp, fötter med skador
808
Okänd konstnär, 1900-talets början, skulptur, skuret och bemålat trä, dam i baddräkt och -huva, h 43 cm, orangrepp, fötter med skador
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Hoff, Paul för Gustavsberg, figurin, glaserat stengods, "Snöripa", signerad, längd 17 cm
835
Hoff, Paul för Gustavsberg, figurin, glaserat stengods, "Snöripa", signerad, längd 17 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ahlefeldt Laurvig, Michael, egen hytta, skulptur, glas, ägg, signerad, höjd 6 cm
894
Ahlefeldt Laurvig, Michael, egen hytta, skulptur, glas, ägg, signerad, höjd 6 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.