Auktion 30/7 16.00.

28/7 12-19

29/7 12-17

30/7 12-16

Frattini, Enrico, olja, rökande pojke, signerad, 40 x 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Miró, Joan & Gentry, Herbert, efter dem, matsedel, litograferad, utförd för Ristorante Romolo, Giardino de Raffaello e della Fornarina, Rom, tryckt signatur och datering,
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Morin, Stig, litografi, signerad, daterad -91, numrerad 325/335, synlig pappersstorlek 39 x 27 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nilson, Severin, olja, skogsmotiv, signerad, 100 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Falk, Ragnar, olja, interiör, signerad, 41x33 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, stilleben med violer, signerad F Borch, 27 x 40 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Cano, Juan, blandteknik, komposition, signerad och numrerad 1/1 (!), synlig pappersstorlek 67 x 28 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gidstam, Björn, litografi, gul iris, signerad och numrerad 254/280, synlig pappersstorlek 36 x 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Pettersson, Gunnar, litografi, strandskata, signerad, numrerad 220/300, synlig pappersstorlek 24 x 33 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sidenbroderi, sengustavianskt, 1800-talets början, dekor av flicka med körsbär, text: "Je l'attrapperai" samt broderad signatur Helena Catharina Engström och datering 1806, 32 x 44 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Baques, Josep, färglito, komposition med kvinna, signerad och numrerad 172/210, pappersstorlek 53 x 36 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Axel, färgetsning, "Fågel i handen", signerad och numrerad 134/260, synlig pappersstorlek 39x55 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Müller, Thomas, litografi, signerad och numrerad 48/100, 56x37 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Picasso, Pablo, efter, litografi, "Portrait of Sylvette David", signerad i trycket, numrerad 126/1000, synlig pappersstorlek 63 x 48 cm
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd konstnär, olja, kvinna med paraply, Kina, modern tillverkning, 76 x 56 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Grahn, Hjalmar, olja, stående akt, signerad, 83 x 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 1 800 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Kajsas udde", ur "Alf Hambes Värld", signerad och numrerad 90/290, synlig pappersstorlek 35 x 48 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Green, Kulo, blandteknik, komposition, signerad, 13 x 18 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, akvarell, kustbild med båtar, signerad Jörgen Andersson och daterad 1911, synlig pappersstorlek 23,5 x 22,5 cm, fläckarcm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Gotemark, Eva, olja, "Lejon-unge", signerad, 101 x 60 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, gouache, fartyg i kuling, signerad HJ, 6,5 x 22 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, olja, vintermotiv, Åle kvarn?, 16 x 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Andersson, Olof, olja, Gamlebyn, Laholms kyrka, signerad, 29 x 21 cm
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Qvarsebo, Michael, färglitografi, "Riddare", signerad, daterad 1973/76 och numrerad EA, synlig pappersstorlek 30 x 23 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Qvarsebo, Michael, färglitografi, fågelmannen, signerad o numrerad 78/300, synlig pappersstorlek 64 x 26 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK