Laddar...
Juniauktion
Auktion 25/6 klockan 16
Visning:
23/6 Midsommarafton stängt!
24/6 12-17
25/6 12-16
Lägsta föremålsnummer
- DiverseRensa filter
1
Ikon, tempera på trä med förgylld silverochlad, , Ryssland, 1800-talets 2 hälft, Gudsmodern, stämplad Pyotr Abrosimov, Moskva 1884 med Kejserlig Hoveleverantörsstämpel, 18 x 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
2
Ikon, tempera på trä med silverochlad, Ryssland, 1800-talets 1 hälft, Sankt Mitrofan av Voronezh, kontorllörsstämpel Dmitri Iliych Tverskoy St Petersburg 1836 (?), 11 x 8,5 cm, skador
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
29
Takkrona till8 ljus, förgylld mässing med prismor, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av palmetter mm, h 110 cm
Slutpris10 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
31
Freddie, Wilhelm, bildmemory, gåva till författaren Rolf Gjedsted på dennes 36-årsdag, i egenkomponerat etui/kartong, denna 25 x 30 cm, proveniens Rolf Gjedsteds dbo, ej genomgånget
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
38
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan på Kreta
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
39
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan på Kreta
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
54
Herrfickur, 18 karat rödguld, Schweiz, sekelskiftet 1900, dia 48 mm, total vikt 86 gram
Slutpris4 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
61
Hundhalsband, stål, England, 17-1800-tal, märkt RC Tudway Esq Wells Somer Set (Clement Tudway (1734-1815) var borgmästare i Wells och parlamentsledamot 1761-1815, ålderman i parlamentet från 1806,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
69
Prydnadskanon, mässing på järnlavett, 1900-tal, l 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
79
Skrin, bonad ek med smidesbeslag, Ryssland eller Finland, 1700-tal, skuren dekor av blomma, invädigt med (senare) nåldyna, målade initialer och datering 1765, b 27 cm
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
106
Trofé, giraffskinn, fodrat, l 175 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
108
Halvmodeller, 2 st, trä, Maristany Artesanos, 1900-talets 2 hälft, America respective Flying Dutchman, l 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
110
Ljusstake, mässing, barock, 16-1700-tal, balusterformad på låg fotplatta, h 11 cm, bristning
Slutpris1 700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
111
Speldosa, delvis bemålat trä, Columbia, Schweiz, sekelskiftet 1900, 6 melodiers rulle, l 32 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
112
Antonsson, Oscar för Ystad Brons, fat, patinerad brons, "Diana", signerat, dia 40 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
121
Okänd designer, vas, glas med nysilvermontage, jugend, sekelskiftet 1900, genombruten dekor, h 23 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
124
Okänd designer för C G Hallberg, ljusstakar, 1 par, tenn, funkis, kvadratiska med stiliserad växtdekor, stämplade Stockholm 1938, 8,5 x 8,5 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
128
Olympica, plånbok, läder med guldprägling, minne av 14:e Olympiaden, London 1948, tryckta signaturer för bland andra GreNoLi, l 15 cm, bruksslitage
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
140
Vägglampetter, 1 par, mässing, renässansstil, sekelskiftet 1900-tal, djup 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
141
Mask, skuret trä, så kallad Kpelie, Senufo, Elfenbernskusten, 1900-talets mitt eller 2 hälft, h 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
143
Hemmabiosystem, JM Lab, Cobalt 816S, CC800, 806
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
147
Kröningsbägare, emaljerad metall, Ryssland 1800-talets slut, dekor av Nikolaus II och Alexandra Feodorovnas krönta initialer, ätten Romanovs dubbelörn, datum 1896 mm, h 11 cm, visst slitage
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
148
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, empirestil, sekelskiftet 1900, h 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
152
Enarsson, Lars, skulpturer 1 par, snidat och bemålat trä, samer, signerade, höjd 12 cm
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
153
Holm, Åke, relief, terrakotta, "Saul och David", signerad, 34 x 25 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
155
Ljusstakar, 1 par, mässing, 17-1800-tal, vriden stam på klockformad fot med droppskiva, höjd 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
156
Takampel, mässing med vit glaskupa, så kallad månskensampel, sekelskiftet 1900, dekor av djur och natur, total höjd 55 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
166
Skruvmejsel, militär modell, möjligen för Blériot M/XI, stål med träskaft, total l 28 (!) cm
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
176
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Nazareth, Beatles m.m
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
179
Ljusstakar, 1 par, förgylld metall, eklekticerande stil, 1800-talets 2 hälft, , höjd 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
201
Mjölkkanna, lystergods, så kallat silver pearlware, Staffordshire, 1800-talets början, samtida silverlock, detta stämplat Johan Tallberg, Lovisa Finland före 1810 (verksam 1807-31), h 14 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
211
Ljusstakar, 2 par snarlika, mässing, 1800-talets 2 hälft, höjd 22 respektive 22,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
221
Spegel, förgyllt trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft, tympanonkrön, flankerande kolonetter, dekor av örn, egupticerande maskaroner mm, h 113 cm, senare bakstycke och glas
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
222
Isskål, glas med nysilvermontage, Rasmus Henrik Tvenstrup, Randers sekelskiftet 1900, dekor av stående man, stämplad, l 21 cm
Slutpris300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
229
Biblioteksur, valnöt med mässingsinkrusteringar och -beslag, England George III-IV, urtavla signerad T Russell Lancaster (Thomas R, verksam 1811-32), , h 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
241
Hein, Piet för Georg Jensen, 1950-60-tal, bricka, mässing, "Superellips", modellnummer 7001, 25 x 19 cm
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
253
Okänd dansk designer, spegel, skuret och förgyllt trä, så kallad Skønvirke, 1900-talets början, dekor av stiliserade rankor mm, infattade, japanska lackpaneler, h 177 cm, smärre defekter
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
254
Rituellt bord/tron, så kallat Chowki, mässingsklädd hardwood, antagligen Indien, 1900-talets början, dekor av lejontassar, h 28 cm, skivan 55 x 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
257
Vägglampett till 2 ljus, koppar, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av kvinnomaskaron mm, slipat glas, h 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
306
Reklamflaska/golvampa, svarvat och bemålat trä och konstmassa, i form av vinflaska, total h 82 cm, skador
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
321
Okänd designer (Peter Behrens?) för Osiris, kanna, tenn med blått glas, jugend, 1900-talets början, i form av Maraboustork, modellnummer 1051, h 25 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
325
Kungligt emblem, brännförgylld brons, 17-1800-tal, b 12 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
334
Bubbelsextant i aluminiumlåda, WWII, Henry Hughes & Son Ltd Bubble Sextant MK IX, inventeringslista medföljer, total h 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
336
Mössa för matros vid U-båt samt U-båtsflagga, Danmark 1930-40-tal, medföljer Yachtflagga och 3 signalflaggor
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
345
Ostbestick, 3 st, silver och stål, 17-1800-tal, ostämplade, dekor av akantus mm, l 20 cm, slitage, gaffel med skador
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
350
Ljusstakar, 1 par, förgylld brons, Ny-Louis-XVI, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus, turturduvor, medaljonger mm, 1 märkt 597, h 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
351
Okänd amerikansk konstnär, sekelskiftet 1900, bokstöd, 1 par, patinerad brons, reliefdekor av indianhövdingar, h 11 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
367
Väggspegel, skuret och bronserat trä, jugend, 1900-talets början, 73 x 46 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.