Auktion 25/6 klockan 16
23/6 Midsommarafton stängt!
24/6 12-17
25/6 12-16
- Glas och porslinRensa filter
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Olin-Grönquist, Gunvor för Arabia, muggar, 3 st, porslin, "Sauna", h 9 cm, 2 med fotnagg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Krus, så kallat Bartmankrus, saltglaserat stengods, Tyskland, 16-1700-tal, h 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Vinkrus, saltglaserat stengods, J Brown Airth & Co, Edinburgh, sekelskiftet 1900, h 51 cm
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Okänd designer, möjligen för Holmegaard, vas, vit glasmassa, så kallad näsduksskål, dekor av blått överfång, h 22 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1960-70-tal, mobil, glas och metall, otydligt signerad, h 34 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okkolin, Aimo för Rihimäen Laasi OY, vas, glas, "Nimipäivä" (Namnsdag), design 1959, dekor i violett underfång, signerad, h 11 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Larsson, Olle egen verkstad Laholm, vas, glaserat lergods, signerad, h 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kaffeservis, cirka 35 delar, Royal Copenhagen Blå Blomst
Slutpris1 000 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vinglas, 12 st, "Line" design 1982, h 22 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Julservisdelar, Jonson bros, ca 40 delar, bl.a 12 mattallrikar
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd designer, kanna, saltglaserat lergods, 1900-talets början, pip i form av fågelnäbb, undersida med gravyr Minne af Bror Sahlg... 1906, höjd 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Gräddkanna, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1032, höjd 10 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sockerskål, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1113, höjd 9 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, snaps, likör, conjac, vin, mm- glas, ca 35 st, 'Chateau', design 1981, h 11-19 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skålfat, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), diameter 22 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti porslin, bl.a Gustavsberg, Royal Copenhagen m.m
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti kaffeservisdelar, Gustavsberg Blå Blom,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Percy, Arthur samt Trost, Eugen för Gefle, parti glaserat flintgods, Röd Rubin, 3 delar, medföljer ljusstake med lagning
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vallien, Bertil för Boda, vas, glas, signerad, höjd 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bordsfotogenlampa, porlsin å¨metallfot, höjd inklusive lamphållare 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
775
Parti konstglas, Orrefors, Boda Nova m.m höjd 5-21 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Upsala-Ekeby, kaffeservisdelar, Fyrklöver, nägon missfärgning
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lindberg, Stig, porslin, 2 delar, Berså, skålens höjd 7 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Oldfors, Hjördis för Upsala-Ekeby, glaserat lergods, 3 delar, höjd 4-19 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
781
Parti glas och porslin, Gefle, Iittala samt Gustavsberg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
831
Vallien, Bertil för Kosta Boda, brevpress, glas, Rainbow, längd 8 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
845
Fat, 2 st, porslin, Royal Copenhagen musselmalet halvblonde, l 24 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
850
Bratt Wijkander, Monica för Reijmyre, rubinglas, 3 delar
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
866
Lütken, Per för Holmegaard, skålfat, blåtonad glasmassa, "Selandia", design 1954, etikettmärkt, l 35 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
873
Stort parti koppar, figuriner mm porslin, Ryssland, 18-1900-tal, Lomonosov mm
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
890
Okänd designer för Scheurich, golvvas, delvis brunglaserat lergods, "Kosmos", 1950-60-tal, höjd 47 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK