Laddar...
Juniauktion
Auktion 25/6 klockan 16
Visning:
23/6 Midsommarafton stängt!
24/6 12-17
25/6 12-16
Lägsta föremålsnummer
- Glas och porslinRensa filter
4
Kejserlig tallrik, Ryssland, Kejserliga porslinsfabriken St Petersburg Alexander den III 1885, förgylld och polykrom dekor av Romanovs vapen, från Vinterpalatsservisen, dia 22 cm, smärre nagg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
5
Kejserlig tallrik, Ryssland, Kejserliga porslinsfabriken St Petersburg Nikolaus den I (1825-55), Förgyllt och polykromt monogram för Alexander II 1855-81,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
51
Lindberg, Stig, för Gustavsberg Studio, vas, fajans, signerad med studiohand, målarsignatur för Karin Gustavsson, h 22 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
52
Lindberg, Stig för Gustafsberg Studio, fat, fajans, "Karneval", design 1958, signerad med studiohand, målarsignatur för Karin Gustavsson, 19,5 x 19,5 cm
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
53
Lindberg, Waldemar för Rörstrand, skulptur, porslin, stående varg, polykrom underglasyrdekor, signerad, längd 28 cm, 1 tand med möjlig nagg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
55
Värmekarott med lock, porslin, Kina, 1900-talets slut, blå underglasyrdekor, l 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
59
Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Aftonbön", modell 1253, polykrom underglasyrdekor, höjd 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
60
Höglund, Erik, för Boda Smide, taklampa för 6 ljus, smide och glas, dekor av ansikten, fiskar mm, höjd 65 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
81
Wärff, Göran för Kosta, glasservis, cirka 65 delar, "Prince", design 1986, bland annat 13 rödvinsglas
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
91
Tiffany, Louis Comfort, bägare på fot, glas, "Favrile", iriserande dekor, osignerad, h 9,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
113
Westman, Marianne för Rörstrand, koppar, 2 st, flintgods, Pomona, design 1956 på så kallade TV-fat, "Kino", 1 fat med smärre nagg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
114
Okänd designer för M&R Keramik, Höhr Grenzhausen, golvvas, keramik, 1950-tal, etikettmärkt, målarsignatur G Schupp, h 48 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
115
Okänd designer för Scheurich, golvvas, grönglaserad keramik, etikettsignerad, h 40 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
116
Skulptur, flintgods, Staffordshire, omkring 1820, sittande Britannia med lejon, polykrom bemålning, höjd 35 cm, arm med lagning
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
120
Fischer, Michael för Ritzenhoff & Breker, mat- och kaffeservis, porslin, Flirt, 6 vardera av mat- och djupa tallrikar, assietter samt kaffekoppar och -fat, dekor av rosor
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
121
Okänd designer, vas, glas med nysilvermontage, jugend, sekelskiftet 1900, genombruten dekor, h 23 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
122
Ringström, Helmer för Upsala Ekeby, 9 kaffekoppar samt 8 underfat, flintgods, Majlis/Skimra, design 1966, 1 fat med minimal nagg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
123
Okänd designer för Lidköping, lockask, porslin, 1910-20-tal, polykrom underglasyrdekor av rosor, dia 9 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
129
Tallrik, fajans, Holland 1700-tal, dekor i starkeldsfärger, av strand och fågel, diameter 23 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
130
Väggplattor, 2 + 2 fajans, längd 28 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
137
Sestervik, Lars för Bergdala studioglas, skulptur, glas, dansare, signerad, dekor av bubblor i delvis blå glasmassa, höjd 21 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
142
Skål, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1177, l 15 cm
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
146
Fat, glas och sterlingsilver, Wallace, USA, 1900-talets 1 hälft, diameter 34 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
156
Takampel, mässing med vit glaskupa, så kallad månskensampel, sekelskiftet 1900, dekor av djur och natur, total höjd 55 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
170
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
178
Londi, Aldo för Bitossi, vas, chamotterat lergods, glasyr i blått och grönt, höjd 25 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
181
Nylund, Gunnar för Rörstrand, 3 delar chamotterat stengods, ytterfoder samt vas/ljusstake, "Olympia", genombruten dekor, höjd 15 - 21 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
182
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom emaljdekor, oidentifierad signatur, dia 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
201
Mjölkkanna, lystergods, så kallat silver pearlware, Staffordshire, 1800-talets början, samtida silverlock, detta stämplat Johan Tallberg, Lovisa Finland före 1810 (verksam 1807-31), h 14 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
210
Wärff, Göran för Kosta, glasservis, 30 delar, "Prince", design 1986, 9 rödvins- och 9 starkvins samt 8 selters- och 4 likörglas
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
220
Urna, porslin, Chelsea_Derby cirka 1769-84, dekor i guld och kobolt, röd signatur, h 18 cm
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
222
Isskål, glas med nysilvermontage, Rasmus Henrik Tvenstrup, Randers sekelskiftet 1900, dekor av stående man, stämplad, l 21 cm
Slutpris300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
232
Mat-och kaffeservis, porslin, B&G Hartmann, cirka 100 delar, förgylld kantdekor
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
274
Paraplyställ, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom dekor av påfåglar mm, h 52 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
278
Figurgrupp, porslin, möjligen Wien, sekelskiftet 1900, mor och barn, polykrom bemålning, h 17 cm, någon smärre nagg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
284
Paradis, Eva för Paradisverkstaden, Öland, vas, bemålat lergods, dekor av blommor, signerad, h 26 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
308
Tams, John, mat och theservisdelar, porslin, svart underglasyrdekor i Piero Fornasettis art, 22 delar, största diameter 25 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
332
Cyrén, Gunnar för Orrefors, champagneglas, 1 par, "Nobel", design till Nobelprisets 90-årsjubileum 1991, h 22 cm, i originalförpackningar
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
339
Kaipiainen, Birger för Arabia Art, praktfat, porslin, "Anemone", signerat och numrerat 183/200, l 42 cm
Slutpris8 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
353
Fat, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, dia 25 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
356
Urna, porslin på träställning, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom dekor av personer mm, h inklusive ställ 60 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
364
Okänd keramiker, skål samt kanna, glaserat lergods, otydligt signerade, h 22 respektive dia 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
366
Okänd designer för Bauscher, Weiden, matservisdelar, porslin, "Create", cirka 30 delar
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
368
Terrin med lock och underfat, porslin B&G, sekelskiftet 1900, förgylld kant, total l 41 cm, lock med nagg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
369
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar med underfat och assietter, 12 + 12 + 12 st, benporslin, "Brun Linje", design 1972, medförljer sockerskål och gräddkanna, assietter dia 17 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
370
3 delar kristall och glas,; Olle Alberius för Orrefors, skål, Residence, Simon Gate för Orrefors, skål "Tusen Fönster" samt okänd
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
377
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Laasi OY, vas, grön och gul glasmassa, "Pajazzo", 1970-tal, h 19,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
378
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, dekor av fåglar mm, signerad, h 16 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.