Laddar...
Juniauktion
Auktion 25/6 klockan 16
Visning:
23/6 Midsommarafton stängt!
24/6 12-17
25/6 12-16
Lägsta föremålsnummer
- MöblerRensa filter
41
Kristiansson, Uno och Östen för Vittsjö Möbelfabrik/Luxus, väggskåp, teak samt svärtat päronträ med tennintarsia, Abstrakt, modellnr 301, l 75 cm, litteratur: Vittsjömöbels katalog 1957, avbildad
SlutprisInga bud
Värdering4 800 - 5 000 SEK
58
Okänd designer för Martin Karlssons efterträdare, Tibro, skänk, teak med lådor i palisander, 1950-60-tal, mässingsbeslag, benställning i bonad bok, plakettmärkt, längd 150 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
67
Byrå, bemålat trä, Danmark, Louis XVI, sekelskiftet 1800, 3 lådor, bredd 70 cm, renoverad och kompletterad
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
92
Kallio, Sami för &Tradition, stol, svartlackerad ek och böjträ, "In Between SK2"
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
94
Okänd designer, snurrfåtölj, röd textilklädsel på metallfot, modell snarlik Arne Jacobsens "Svanen", modern tillverkning
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
105
Lampbord, valnöt, George II-stil, 1900-talets mitt, 2 lådor i sarg, bredd 61 cm
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
109
Klint, Kaare för Fritz Hansen, stolar, 4 st, ek med sjögräsklädsel (ngt def), modell FH4133, 'Kirkestolen', design 1936 för Betlehemskirken, Köpenhamn
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
117
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs",
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
131
Okänd designer, stolar, 2 + 2 st, Danmark, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
168
Østergaard, Finn för Stolefabrikken Lindebjerg, armstolar, 1 par, ljus bok med svart textilklädsel, etikettsignerade
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
169
Stolar, 1 par, mahogny med tagelklädd sits, Chippendalestil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
223
Okänd designer för Johansson Design, snurrstolar 4 st samt bord, kromad metall med röd konstläderklädsel, respektive rödlackerad skiva, bord h 72 cm, bord med smärre defekter samt repor
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
228
Okänd designer för Westbergs Tranås, soffbord, teak och ek, 1950-60-tal, del av etikett, l 170 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
240
Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar,
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
254
Rituellt bord/tron, så kallat Chowki, mässingsklädd hardwood, antagligen Indien, 1900-talets början, dekor av lejontassar, h 28 cm, skivan 55 x 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
255
Matbord, valnöt, så kallad Shaker-modell, 18-1900-tal, h 74, skiva 163 x 97 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
280
Armstol, skuret och svartlackerat trä, antagligen Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, oval ryggbricka, skuren bladstav, bruksslitage, senare bemålning och klädsel
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
281
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Botium, skrivpulpet, mahogny, ur den så kallade “Kongeserien”, ritad 1990 som 50-årsgåva till Drottning Margrethe II, skrivskiva i naturläder, plakettsignerad,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
282
Fältmöbel, så kallad Tansu, Japan eller Korea, 1800-tal, nedfällbar lucka, bakom vilken inredning med små lådor och fack, delvis med original pappersbeklädnad, b 114 h 110 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
286
Stolar, 1 par, Nordiska kompaniet, senare bemålning samt klädsel
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
287
Okänd designer för Alberts Tibro, soffbord, palisander, 1960-tal, längd 164 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
296
Lovegrove, Ross för Bernhardt Design, stolar, 1 par, plast och krom, "Orbit", design 2005, gjuten signatur, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
304
Okänd designer, Swedish Grace 1910-20-tal, damsekretär, ljus björk med intarsia, snedklaff bakom vilken inredning, 2 lådor i sar, fotstöd med tagelstoppning, b 100 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
348
Breuer, Marcel, efter honom, stol, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut, modellen designad 1928 och namngiven efter Breuers styvdotter Francesca, etikett Made in Italy
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
415
Dahlén, Arne för Dahléns Fåtöljindustri Dalum, armstol, klädd i konstull, etikettmärkt
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
416
Tallrikshylla, avlutad fur, sekelskiftet 1900, längd 94 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
423
Okänd designer, möjligen Carl Malmsten för Åtvidaberg, bokskåp med vitrindörrar, så kallad Sekreteraremöbel, design 1928 l 87 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
444
Stol, mässing med röd textilklädsel, så kallad Chiavari, Italien, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
452
Väggskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1800-tal, höjd 98 cm, senare bemålning
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
455
Berg, Gustav Axel för firma G A Berg, Stockholm, fåtölj, böjträ med canvasklädsel, "Torparen" 1930-tal, höger armlän med torksprickor, sadelgjord i behov av översyn
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
456
Okänd designer för Möbel IKEA, fåtölj, "Stickfåtöljen Rut", design 1952, omklädd i gråtonat slätt/teddytyg, framstår i nyskick
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
463
Taburett, skuren valnöt, renässansstil, 1800-talets slut, dekor av lejonhuvuden mm, b 81 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
478
Pianopall, skuret och bonat trä, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, roterbar sits (kärvar)
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
496
Okänd designer för Calligaris, armstolar, 4 st, stål med svart läderklädsel, etikettmärkta Made in Italy
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
505
Soffa, skuret och laserat trä, så kallad badkarssoffa, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, skotskrutig klädsel, l 190 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
514
Okänd designer för Grythyttan, trädgårdsmöblemang, Bryggeriserien, soffa, 3 stolar samt bord, längd 93 cm
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
516
Dynbox, Keter, vit plast längd 154 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
522
Bord, massiv hardwood, Indonesien, 1900-tal, 107 x 86 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 60 SEK
524
Bord, fur, renässansstil, sekelskiftet 1900, profilerad kant, kopplade ben, längd 104 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
529
Andersen, Johannes för Nya Möbelfabriken, Sävsjö, sido/lampbord, palisander med utdragbar laminatskiva, 1960-tal, l exklusive utdrag 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
531
Claesson, Koivisto, Rune för Skandiform, fåtölj, grå klädsel på aluminiumben, Boxer, etikettmärkt
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
536
Nakamura, Noboru för Ikea, fåtölj, böjträ med vit dyna, Poäng
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
537
Clubfåtölj, helstoppad, grön klädsel
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
544
Soffbänk, skuret och grålackerat trä, gustaviansk, sekelskiftet 1800, dekor av bladstav, l 241 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
551
Dux Design Group för Dux, trädgårdsbord, kromad metall, gulmålad glasskiva och stenfot, "Pronto", design 1980, diameter 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
567
Malmsten, Carl för Bodafors, stolar, 4 , grålackerat trä, "Herrgården", brännstämplat
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
568
Malmsten Carl för Karl Andersson, karmstolar, 4, grålackerat trä, etikettsignerade
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
595
Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, Peter för Paustian, armstol, metall med vitt plastöverdrag och textilklädd sits, ASAP, gjuten signatur, modellen vann Red Dotpriset 2012
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.