Fredag 24/7 12.00 - 19.00, lördag 25/7 10.00 - 17.00, söndag 26/7 12.00 - 16.00
- Vapen, mynt, medaljerRensa filter
Ryskt kejserligt militärt märke, silver,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Elddon, stål, 1700-talets 2 hälft,
Slutpris3 800 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Miniatyrkanon på lavett, mässing,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kultång, mässing och stål,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Medalj, brons, Konung Oskar II:s 25-åriga jubileum 1897,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lans- eller pikspets, smide, ant medeltid eller renässans,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Loka, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Minatyrsadel för gunghäst, läder,
Slutpris800 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Pallasch, Preussen M/1889 för infanteriofficer,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Sabel, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Medaljer, 3 st, silver, 2 st Kungliga Sällskapet Pro Patrias medalj för Trohet och Flit,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Dräktvärja, smide med förgyllt bronsfäste, 1700-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Ämbetsmannavärja i balja, Danmark, 1800-talets 2 hälft, förgyllt bronsfäste med pärlemorplattor samt dekor av Stora Riksvapnet, s
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Krutflaska, tenn, Grekland, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Parti krigsmemorabilia; 2 släpspännen, varav ett med Finland Lejons Ordens Förtjänsttecken,
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Slangbellor, 4 st, skuret och delvis bemålat trä, Myanmar (Burma), 1900-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Klewang, hardwood och smide, Indonesien, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Svärd i balja, smide, läder mässing, Malinke (Mandingo), antagligen Guinea,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Tamburmajorstav, svärtat trä, tenn och brons,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kniv i balja, helhorn, samearbete, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Värjkäpp, trä, ben, smide och mässing, orientaliskt arbete, 1900-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Medalj, brons, slagen 1880 av Vetenskaps och Vitterhetssamhället i Göteborg med anledning av Vegas passerande av Asiens spets,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kavalleristövlar, 1 par, läder, 1800-talets början, Napoleonisk tid
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Luntsnapplåsmusköt, sk Toradar,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 200 SEK
Gevär, snäppslaglås,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Musköt, flintlås,
Slutpris1 500 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Sparbössa, metall, tillverkad av 70 mm spränggranat,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Luftgevär, Walter LG modell 55, 4,5 mm,
Slutpris500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Marinkompass, YMC, 5500D
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Vapensköld med nålar och pins,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti filateli, försändelser, frimärken i album mm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK