Laddar...

Juliauktion

Visning:

Fredag 24/7 12.00 - 19.00, lördag 25/7 10.00 - 17.00, söndag 26/7 12.00 - 16.00

Juliauktion
Avslutad
Trågsoffa, grönmålat trä,
23
Trågsoffa, grönmålat trä,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Mathsson, Bruno, armstolar, 1 par, krom med svart läderklädsel,
52
Mathsson, Bruno, armstolar, 1 par, krom med svart läderklädsel,
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Mathsson, Bruno, armstolar, 1 par, krom med svart läderklädsel,
53
Mathsson, Bruno, armstolar, 1 par, krom med svart läderklädsel,
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Guarriche, Pierre för Free-Span, tillskriven, fåtölj,
56
Guarriche, Pierre för Free-Span, tillskriven, fåtölj,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Guarriche, Pierre för Free-Span, tillskriven, fåtölj,
57
Guarriche, Pierre för Free-Span, tillskriven, fåtölj,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Glas och Trä, Hovmantorp, hallmöbel med spegel,
59
Okänd designer för Glas och Trä, Hovmantorp, hallmöbel med spegel,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Vodder, Arne för Sibast, armstolar, 3 st,
62
Vodder, Arne för Sibast, armstolar, 3 st,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Hein, Piet/Mathson, Bruno för Fritz Hansen, mat/konferensbord, masurbjörk på stålben,
92
Hein, Piet/Mathson, Bruno för Fritz Hansen, mat/konferensbord, masurbjörk på stålben,
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Hein, Piet/Mathson, Bruno för Fritz Hansen, mat/konferensbord,
93
Hein, Piet/Mathson, Bruno för Fritz Hansen, mat/konferensbord,
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Hansen, Severin för Haslev Møbelsnedkeri, soffbord, palisander med infattade fajansplattor
125
Hansen, Severin för Haslev Møbelsnedkeri, soffbord, palisander med infattade fajansplattor
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Ekström, Yngve för Swedese, fotpall, ek, 'Lamino',
126
Ekström, Yngve för Swedese, fotpall, ek, 'Lamino',
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Byrå, alm och alrot, Mälardalen, rokoko, omkring 1760,
128
Byrå, alm och alrot, Mälardalen, rokoko, omkring 1760,
Slutpris12 000 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK
Avslutad
Snedklaffssekretär, mahogny med mässingsbeslag, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,
134
Snedklaffssekretär, mahogny med mässingsbeslag, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Herrbetjänt, bonad bok, Fratelli Reguetti,
138
Herrbetjänt, bonad bok, Fratelli Reguetti,
Slutpris800 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Sybord, mahogny och valnöt med intarsia, oscarianskt,
146
Sybord, mahogny och valnöt med intarsia, oscarianskt,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Köksbord med Perstorpsskiva, trä och metall
263
Köksbord med Perstorpsskiva, trä och metall
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 400 SEK
Avslutad
Stapelbara stolar 6 st, metall och formgjuten plast
265
Stapelbara stolar 6 st, metall och formgjuten plast
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 400 SEK
Avslutad
Stapelbara stolar, 6 st, trä
266
Stapelbara stolar, 6 st, trä
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 400 SEK
Avslutad
Sandström, Yngvar för Seffle Möbelfabrik, tillskriven, lampbord, 1 par,
294
Sandström, Yngvar för Seffle Möbelfabrik, tillskriven, lampbord, 1 par,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, matbord med 1 fanerad iläggsskiva, teak och svartlackerat trä,
310
Okänd designer, 1950-60-tal, matbord med 1 fanerad iläggsskiva, teak och svartlackerat trä,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-tal, toilettebord med belysning, teak,
311
Okänd designer, 1960-tal, toilettebord med belysning, teak,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Lindvall, Jonas för Skandiform, stolar, 7 st, ek med vinröd skinnklädsel,
312
Lindvall, Jonas för Skandiform, stolar, 7 st, ek med vinröd skinnklädsel,
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, snurrstolar, 1 par,
316
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, snurrstolar, 1 par,
Slutpris1 200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, stol, vitlackerat trä med svartvit klädsel,
317
Okänd designer, stol, vitlackerat trä med svartvit klädsel,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lundgren, Gillis för IKEA, snurrfåtölj med fotpall, krom med rutig klädsel, Mila, design 1967
318
Lundgren, Gillis för IKEA, snurrfåtölj med fotpall, krom med rutig klädsel, Mila, design 1967
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, snurrfåtölj,
319
Okänd designer, 1950-60-tal, snurrfåtölj,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Rakspegel med ljushållare, valnöt och förgylld metall, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
356
Rakspegel med ljushållare, valnöt och förgylld metall, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd engelsk designer, pall, svarvad valnöt, art-and-crafts, 1800-talets slut, plakettsignerad Bruce & Co, Upholsterers & Cabinet Makers, Baker St, Portman Square
364
Okänd engelsk designer, pall, svarvad valnöt, art-and-crafts, 1800-talets slut, plakettsignerad Bruce & Co, Upholsterers & Cabinet Makers, Baker St, Portman Square
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Mogensen, Börge & Meyer, Grethe för Boligens Byggeskabe, bokhylla med underskåpskåp,
471
Mogensen, Börge & Meyer, Grethe för Boligens Byggeskabe, bokhylla med underskåpskåp,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 200 SEK
Avslutad
Arbets/köksbord, teak på svarlackerat underrede,
472
Arbets/köksbord, teak på svarlackerat underrede,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Förvaringsmöbel, lackerad alm, Kina, 1900-tal, 3 lådor samt 2 skåpsdörrar,
473
Förvaringsmöbel, lackerad alm, Kina, 1900-tal, 3 lådor samt 2 skåpsdörrar,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Salongsstolar, 5 st, skuren valnöt med djuphäftad klädsel,
479
Salongsstolar, 5 st, skuren valnöt med djuphäftad klädsel,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Tapiovaara, Ilmari för Edsbyverken, stol, björk, 'Fanett',
480
Tapiovaara, Ilmari för Edsbyverken, stol, björk, 'Fanett',
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Byrå, mahogny med intarsia, mässingsbeslag och rödbrokig marmorskiva,
482
Byrå, mahogny med intarsia, mässingsbeslag och rödbrokig marmorskiva,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, bord, fur, shakermodell,
484
Okänd designer, bord, fur, shakermodell,
Slutpris800 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, mahogny, så kallade Göteborgsstolar,
492
Stolar, 1 par, mahogny, så kallade Göteborgsstolar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, snurrfåtöljer, 1 par,
493
Okänd designer, 1960-70-tal, snurrfåtöljer, 1 par,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Snedklaffsekretär, mahogny,
494
Snedklaffsekretär, mahogny,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Snedklaffsekretär, ek med bronsbeslag, 1800-tal,
495
Snedklaffsekretär, ek med bronsbeslag, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Salongsbord med klaffar, valnöt,
497
Salongsbord med klaffar, valnöt,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, bonad alm,
498
Armstolar, 1 par, bonad alm,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Stol, ek med läderklädsel,
499
Stol, ek med läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 600 SEK
Avslutad
Skrivpulpet, valnöt med grön läderklädd skiva,
500
Skrivpulpet, valnöt med grön läderklädd skiva,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hyllmöbel, pyramidmahogny,
501
Hyllmöbel, pyramidmahogny,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Vincent Sheppard, stolar 6 st,
502
Okänd designer för Vincent Sheppard, stolar 6 st,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Nordiska Kompaniet (NK), nattygsbord, 1 par,
513
Okänd designer för Nordiska Kompaniet (NK), nattygsbord, 1 par,
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Grythyttan Stålmöbler, matgrupp, 5 delar,
518
Okänd designer för Grythyttan Stålmöbler, matgrupp, 5 delar,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Tabergs Möbelindustri, sideboard, teak och bonat trä,
519
Okänd designer för Tabergs Möbelindustri, sideboard, teak och bonat trä,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.