Laddar...

Juliauktion

Visning:

Fredag 24/7 12.00 - 19.00, lördag 25/7 10.00 - 17.00, söndag 26/7 12.00 - 16.00

Juliauktion
Avslutad
Relief, skuret ben, Danmark, historismus, 1800-tal,
1
Relief, skuret ben, Danmark, historismus, 1800-tal,
Slutpris8 000 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Pedersen, Carl Henning, skulptur, bemålad brons på marmorsockel,
47
Pedersen, Carl Henning, skulptur, bemålad brons på marmorsockel,
SlutprisInga bud
Värdering14 000 - 16 000 SEK
Avslutad
Furió, Salvador för Lladró, skulptur, porslin,
64
Furió, Salvador för Lladró, skulptur, porslin,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets början eller första hälft,
80
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets början eller första hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Skulptur, brons, manshuvud,
81
Skulptur, brons, manshuvud,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Karlsson, Jerry, egen verkstad Gullaskruf, skulptur,
85
Karlsson, Jerry, egen verkstad Gullaskruf, skulptur,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin,
88
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Mortensen, Carl för Bing & Gröndahl, figurin, porslin, Karp,
90
Mortensen, Carl för Bing & Gröndahl, figurin, porslin, Karp,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Nielsen, Erik för Royal Copenhagen, figurin, porslin,
91
Nielsen, Erik för Royal Copenhagen, figurin, porslin,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur,
99
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, antagligen Murano, skulptur,
102
Okänd designer, antagligen Murano, skulptur,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, frukter, 3 st,
104
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, frukter, 3 st,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, porslin,
151
Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, porslin,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, gåsapiga,
167
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, gåsapiga,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindhardt, Svend för B&G, figuriner 4 st,
173
Lindhardt, Svend för B&G, figuriner 4 st,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skulptur, kalksten eller travertin,
193
Skulptur, kalksten eller travertin,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, skulptur, skuret och bonat trä,
202
Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, skulptur, skuret och bonat trä,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Figuriner/bokstöd, ett par, glaserat flintgods,
203
Figuriner/bokstöd, ett par, glaserat flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, Murano, skulptur,
205
Okänd designer, Murano, skulptur,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bernardi, Gervasio för Bernardi Konst, Göteborg, skulptur, bemålad gips, dam med hundar,
249
Bernardi, Gervasio för Bernardi Konst, Göteborg, skulptur, bemålad gips, dam med hundar,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 400 SEK
Avslutad
Acier, Michel Victor för Meissen, efter honom, figurin, bemålat porslin, 1800-tal,
273
Acier, Michel Victor för Meissen, efter honom, figurin, bemålat porslin, 1800-tal,
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Acier, Michel Victor för Meissen, efter honom, figurin, bemålat porslin, 1800-tal,
274
Acier, Michel Victor för Meissen, efter honom, figurin, bemålat porslin, 1800-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Skulptur, patinerad brons på stensockel, dansande satyr,
342
Skulptur, patinerad brons på stensockel, dansande satyr,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Väggskulptur, patinerad brons, vädurshuvud,
344
Väggskulptur, patinerad brons, vädurshuvud,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Skulptur, förgylld brons, sittande Buddha,
347
Skulptur, förgylld brons, sittande Buddha,
Slutpris1 300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skulptur, skuren hardwood, Kina, 1900-tal, barn på vattenbuffel,
373
Skulptur, skuren hardwood, Kina, 1900-tal, barn på vattenbuffel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Cigaretthållare, skuret och bemålat trä och textil, 1900-talets mitt,
374
Cigaretthållare, skuret och bemålat trä och textil, 1900-talets mitt,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas/skulptur, glaserat stengods,
376
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas/skulptur, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, glaserat stengods, stående elefant,
381
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, glaserat stengods, stående elefant,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, två barn med tax,
420
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, två barn med tax,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin, spilld mjölk,
421
Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin, spilld mjölk,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, polykrom underglasyrdekor, flicka med höns,
422
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, polykrom underglasyrdekor, flicka med höns,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Kai,
423
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Kai,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, antagligen Murano, skulptur, glas, sittande tukan,
438
Okänd designer, antagligen Murano, skulptur, glas, sittande tukan,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, antagligen Murano, skulptur, glas, sittande tukan,
439
Okänd designer, antagligen Murano, skulptur, glas, sittande tukan,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Okänd italiensk konstnär, sekelskiftet 1900, relief, skuret och bemålat trä, Morte di Turiddu..
440
Okänd italiensk konstnär, sekelskiftet 1900, relief, skuret och bemålat trä, Morte di Turiddu..
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Jaroslav Ježek för Royal Dux, figurin, blanc-de-Chine, häst,
476
Jaroslav Ježek för Royal Dux, figurin, blanc-de-Chine, häst,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-tal, skulpturer, 2 st,
515
Okänd konstnär, 1900-tal, skulpturer, 2 st,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Cortendorf, skulptur/väggrelief,
516
Okänd designer för Cortendorf, skulptur/väggrelief,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Öhlén, Susanne för Rörstrand, vas/skulptur, stengods,
517
Öhlén, Susanne för Rörstrand, vas/skulptur, stengods,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1910-20-tal, skulptur/pianobelysning,
543
Okänd konstnär, 1910-20-tal, skulptur/pianobelysning,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Bokstöd/figuriner, 1 par,
606
Bokstöd/figuriner, 1 par,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Figurin, porslin, Lomonosov, isbjörnsunge,
617
Figurin, porslin, Lomonosov, isbjörnsunge,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hellström, Thomas för Nittsjö, skulptur, lergods
652
Hellström, Thomas för Nittsjö, skulptur, lergods
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Galaaen, M för Porsgrunn, plakett, glaserat stengods,
660
Galaaen, M för Porsgrunn, plakett, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Pinedo, Emile, skulptur, patinerad brons, 1800-talets slut, "Arabe en Marche",
700
Pinedo, Emile, skulptur, patinerad brons, 1800-talets slut, "Arabe en Marche",
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets början, skulptur, grekisk bågskytt,
702
Okänd konstnär, 1900-talets början, skulptur, grekisk bågskytt,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Yourstone, Irma för Lerlaxen, väggfat/skulptur, glaserat lergods,
724
Yourstone, Irma för Lerlaxen, väggfat/skulptur, glaserat lergods,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.