Laddar...

Juliauktion

Visning:

Fredag 24/7 12.00 - 19.00, lördag 25/7 10.00 - 17.00, söndag 26/7 12.00 - 16.00

Juliauktion
Avslutad
Holm Sørensen,  Svend Aage för Holm Sørensen & Co, taklampa, svartlackerat smide med bärnstensfärgade glas,
66
Holm Sørensen, Svend Aage för Holm Sørensen & Co, taklampa, svartlackerat smide med bärnstensfärgade glas,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Holm Sørensen,  Svend Aage för Holm Sørensen & Co, taklampa, svartlackerat smide med bärnstensfärgade glas,
69
Holm Sørensen, Svend Aage för Holm Sørensen & Co, taklampa, svartlackerat smide med bärnstensfärgade glas,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Takkrona, förgylld brons med lövformade prismor och margueriter,
77
Takkrona, förgylld brons med lövformade prismor och margueriter,
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Poli, Flavio för Archimede Seguso, tillskriven, bordslampor, 1 par,
98
Poli, Flavio för Archimede Seguso, tillskriven, bordslampor, 1 par,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjl för Holmegaard, 1960-70-tal, bordslampa,
110
Okänd designer, möjl för Holmegaard, 1960-70-tal, bordslampa,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Centerwall, Lennart för IKEA, taklampa, Rex, design 1971
122
Centerwall, Lennart för IKEA, taklampa, Rex, design 1971
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, antagligen Italien, 1980-90-tal, golvlampa,
124
Okänd designer, antagligen Italien, 1980-90-tal, golvlampa,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Arbetsbelysning, grönlackerad metall,
182
Arbetsbelysning, grönlackerad metall,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Eriksmåla Glas, taklampa,
183
Okänd designer för Eriksmåla Glas, taklampa,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Starck, Philippe för Flos, Italien, taklampa, glas och aluminium,
190
Starck, Philippe för Flos, Italien, taklampa, glas och aluminium,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, taklampa,
204
Okänd dansk designer, taklampa,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, lackerad metall
256
Okänd designer, taklampa, lackerad metall
SlutprisInga bud
Värdering200 - 400 SEK
Avslutad
Taklampa, mässing och glas med prismor
257
Taklampa, mässing och glas med prismor
SlutprisInga bud
Värdering200 - 400 SEK
Avslutad
Taklampa, mässing och glas
258
Taklampa, mässing och glas
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 400 SEK
Avslutad
Taklampa, mässing och glas, tillskriven Carl Fagerlund, Orrefors
260
Taklampa, mässing och glas, tillskriven Carl Fagerlund, Orrefors
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för EGA Leuchtern, golvlampa, glaserat lergods
262
Okänd designer för EGA Leuchtern, golvlampa, glaserat lergods
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 400 SEK
Avslutad
Bouillottelampa, förgylld och lackerad metall, empirestil,
346
Bouillottelampa, förgylld och lackerad metall, empirestil,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Hansen, Erik för Le Klint, vägglampa, palisander med vit, veckad plastskärm, sk saxlampa,
348
Hansen, Erik för Le Klint, vägglampa, palisander med vit, veckad plastskärm, sk saxlampa,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Vaser, 1 par, porslin, Japan, antagligen Kutani, Meiji, sekelskiftet 1900,
368
Vaser, 1 par, porslin, Japan, antagligen Kutani, Meiji, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jordglob med belysning/night-light, plast, Mickey's World Tour,
383
Jordglob med belysning/night-light, plast, Mickey's World Tour,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Henningsen, Pouls för Louis Poulsen, taklampa, orangelackerad metall, PH 4/3,
385
Henningsen, Pouls för Louis Poulsen, taklampa, orangelackerad metall, PH 4/3,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, glas,
410
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, glas,
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bordslampa, porslin, art-déco, 1920-tal, dekor av stående dansös,
434
Bordslampa, porslin, art-déco, 1920-tal, dekor av stående dansös,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bordslampa, porslin, Capo-di-Monte, Neapel, 1900-talets mitt,
435
Bordslampa, porslin, Capo-di-Monte, Neapel, 1900-talets mitt,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampa, mässing och glas, sekelskiftet 1900,
444
Bordsfotogenlampa, mässing och glas, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Arbetsbelysning, mässing med grönemaljerade kupor, 1900-talets början,
459
Arbetsbelysning, mässing med grönemaljerade kupor, 1900-talets början,
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Panton, Verner för Louis Poulsen, taklampa, vitlackerad metall, Topan,
462
Panton, Verner för Louis Poulsen, taklampa, vitlackerad metall, Topan,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Panton, Verner för Louis Poulsen, taklampa, vitlackerad metall, Topan,
463
Panton, Verner för Louis Poulsen, taklampa, vitlackerad metall, Topan,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, jugend, 1900-talets början, bordslampa, koppar med infattade glasbitar,
470
Okänd designer, jugend, 1900-talets början, bordslampa, koppar med infattade glasbitar,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Lykta, mässing, Turkiet 1900-tal, h 45 cm
477
Lykta, mässing, Turkiet 1900-tal, h 45 cm
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Lyfa, vägglampa,
522
Okänd designer för Lyfa, vägglampa,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, spotlights/vägglampor, 3 st,
523
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, spotlights/vägglampor, 3 st,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1910-20-tal, skulptur/pianobelysning,
543
Okänd konstnär, 1910-20-tal, skulptur/pianobelysning,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Taklampa, patinerad och förgylld metall, empirestil, 1920-tal,
584
Taklampa, patinerad och förgylld metall, empirestil, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Taklampa, mässing med prismor,
619
Taklampa, mässing med prismor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Taklampa, förgylld metall,
620
Taklampa, förgylld metall,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Takfotogenlampa
643
Takfotogenlampa
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Böckman, Edgar för Höganäs, takampel, glaserat lergods
646
Böckman, Edgar för Höganäs, takampel, glaserat lergods
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Taklampa, mässing, plast och gultonat glas
647
Taklampa, mässing, plast och gultonat glas
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hallampa/takkrona till 5 ljus, förgylld metall,
651
Hallampa/takkrona till 5 ljus, förgylld metall,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Ikea, taklampa, , plast, trä och metall,
657
Okänd designer för Ikea, taklampa, , plast, trä och metall,
SlutprisInga bud
Värdering100 - 150 SEK
Avslutad
Okänd designer för Philips, väggspegel med belysning
658
Okänd designer för Philips, väggspegel med belysning
SlutprisInga bud
Värdering100 - 150 SEK
Avslutad
Okänd designer för Cottex, bordslampa,
661
Okänd designer för Cottex, bordslampa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
688
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Hallampa, glas med prismor, 1900-talets 1 hälft,
689
Hallampa, glas med prismor, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, lyktor, 1 par, blyglas,
694
Okänd designer, 1960-70-tal, lyktor, 1 par, blyglas,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Taklampa, krom med målad glaskupa, funkis, 1930-tal,
705
Taklampa, krom med målad glaskupa, funkis, 1930-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampfot, majolika och förgylld metall, sekelskiftet 1900,
706
Bordsfotogenlampfot, majolika och förgylld metall, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.