Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Parfymflacon, sterlingsilver och glas, Viktoriansk, stämplar H Matthews Birmingham 1900, h 14 cm, silvervikt 50 gram
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kallenberg, Fritz för Kosta, glasservis, cirka 80 delar, "Cecil", slipad dekor
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Kaffeservis, cirka 35 delar, Royal Copenhagen Blå Blomst
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, dekor i blå harpälsglasyr, signerad, h 20 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, vas, optikblåst, grön glasmassa, timglasformad, h 31 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vinglas, 12 st, "Line" design 1982, h 22 cm
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Landberg, Nils för Orrefors, champagnekupor, 6 st, "Illusion", h 13,5 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Arabia, köksburkar, dekor av penseer, porslin, höjd 16-20 cm, någon hårspricka
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti glas, 18-1900-tal, någon smärre defekt
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Apoteksflaskor, 4 st, glas, 1900-talets 1 hälft, höjd 19 - 22,5 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, skålar, glas 11 delar, Ultima Thule,  diameter 12 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 38 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 25 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, whiskyglas, 7 st, Gaissa, design 1973, h 7 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för B&G, vas, porslin, polykrom underglasyrdekor av träd, höjd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lockurna, porslin, Kina, 1900-talets slut, pumpaformad, blå underglasyrdekor, höjd 29 cm, någon mynningsnagg
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti glas och porslin, Gefle, Iittala samt Gustavsberg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Vas / bordslampa, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, höjd 25 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti krus, 18-1900-tal, bland annat så kallad Tobyjug, medföljer bok
771
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vas, svarvad, röd marmor, höjd 15 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
4  delar modern keramik, bland annat Wallåkra
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK