Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.
Visning: Auktionsdagen 12-16
- Glas och porslinRensa filter
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Uppsatsskål, porslin, Meissen, 1900-talets 2 hälft, genombruten, blå underglasyrdekor i lökmönstret, h 17 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffeservisdelar, flintgods, Salix, design 1954, 6 koppar, 4 underfat samt kaffekanna, denna höjd 17 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Väggplattor, 2 + 2 fajans, längd 28 cm
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Matservisdelar, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, Purpur Blomst, Juliane Marie, 1920-tal, dia 17 - 33 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Thekanna, flintgods, (John) Shorthose & Co, Hanley, Staffordshire omkring 1817-23, rund med pip i form av havsodjur, inpressad signatur, l 28 cm, något nagg, botten med hårsprickor,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, skulptur, bemålad terrakotta, arabisk man, h 29 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Rackham, Richard, egen verkstad, Båstad, skål, glas, signerad och daterad -03, längd 26 cm
Slutpris800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffekoppar med fat, skål mm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Gefle Upsala Ekeby, kaffe och the-servisdelar, "Bonny"
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti porslin, bl.a Gustavsberg, Arabia m.m
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mat-och kaffeservis, porslin, B&G Hartmann, cirka 100 delar, förgylld kantdekor
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, ljusstakar, 3 st, gjutet glas, "Cool", design 1999, höjd 14 - 30 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Sofiero" diameter 24 cm, ägargravyr
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Lladró/Nao, skulptur, delvis glaserat stengods, flicka med korgar, daterad 1990, höjd 36 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thorvaldsen, Bertel för B&G, efter honom, väggplaketter 2 st, bisquit, 1800-talets mitt eller 2 hälft, livets åldrar, en stämpelsignerad, dia 29 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Paradis, Eva för Paradisverkstaden, Öland, kanna, bemålat lergods, dekor av blommor, signerad, h 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Paradis, Eva för Paradisverkstaden, Öland, vas, bemålat lergods, dekor av blommor, signerad, h 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Tomte, glaserat lergods, Heissner, etikettsignerad, l 29 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tomte med belysning, glaserat lergods, Heissner, etikettsignerad, höjd 42 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Orvola, Heikki för Marimekko, Iittlala, ljuslyktor, 10 st, blå glasmassa, "Kivi", höjd 6 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Hörnlund, Karin för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, äpple, signerad, h 16 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Rackham, Richard för Eld och Luft, vas, vitopak glasmassa på klack i klarglas, invälsad dekor i rött och blått, signerad, h 20 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd keramiker, skål samt kanna, glaserat lergods, otydligt signerade, h 22 respektive dia 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK