Laddar...

Majauktion

Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16


På grund av tekniska problem bortom vår kontroll var vi tvungna att avbryta söndagens auktion.

Auktionen kommer att återupptas nu på söndag, den 4/6 klockan 16 med visning auktionsdagen 12-16.

Majauktion
Avslutad
Okänd designer, 1910-20-tal, bordslampor,  1 par, bonad ek med mässingsbeslag, skuren dekor av kobror, h inklusive skärmhållare 50 cm
90
Okänd designer, 1910-20-tal, bordslampor, 1 par, bonad ek med mässingsbeslag, skuren dekor av kobror, h inklusive skärmhållare 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kähler, Nils för Hermann A Kähler, Nästved, bordslampa, delvis turkosglaserat stengods, modellnummer 964 eller 96C, handsignerad och etikettmärkt, h inklusive lamphållare 33 cm
93
Kähler, Nils för Hermann A Kähler, Nästved, bordslampa, delvis turkosglaserat stengods, modellnummer 964 eller 96C, handsignerad och etikettmärkt, h inklusive lamphållare 33 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Takampel, mässing med vit glaskupa, så kallad månskensampel, sekelskiftet 1900, dekor av djur och natur, total höjd 55 cm
147
Takampel, mässing med vit glaskupa, så kallad månskensampel, sekelskiftet 1900, dekor av djur och natur, total höjd 55 cm
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Reklamskylt, lackerad metall och plast, 1970-tal, "Coca Cola", invädigt med lysrör, h 112 cm, ej funktionstestad, proveniens: hamburgerrestaurant i Malmö
202
Reklamskylt, lackerad metall och plast, 1970-tal, "Coca Cola", invädigt med lysrör, h 112 cm, ej funktionstestad, proveniens: hamburgerrestaurant i Malmö
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, art-déco, taklampa, patinerad brons, 5 ljuspunkter, höjd 59 cm
279
Okänd designer, art-déco, taklampa, patinerad brons, 5 ljuspunkter, höjd 59 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets 1 hälft, krönande dubbelörn, 7 elektrifierade ljusarmar, h 60 cm
319
Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets 1 hälft, krönande dubbelörn, 7 elektrifierade ljusarmar, h 60 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bergström, Hans för Ateljé Lyktan, golvlampa, lackerad metall, modell 560, höjd, 117 cm, skärm sannolikt med dekor av Stig Lindberg
355
Bergström, Hans för Ateljé Lyktan, golvlampa, lackerad metall, modell 560, höjd, 117 cm, skärm sannolikt med dekor av Stig Lindberg
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Gullberg, Bengt Johan för Gullberg Form, bordslampa, pulverlackerat stål med textilskärm, höjd 50 cm, Gullberglampan presenterades på Hemutställningen i Helsingborg 1955 (H55)
361
Gullberg, Bengt Johan för Gullberg Form, bordslampa, pulverlackerat stål med textilskärm, höjd 50 cm, Gullberglampan presenterades på Hemutställningen i Helsingborg 1955 (H55)
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Wernå, Erik för EWÅ, Värnamo, golvlampa, brännlackerad metall, mässing, textil och vinyl, modellnummer 87, h inkl skärm 129 cm
387
Wernå, Erik för EWÅ, Värnamo, golvlampa, brännlackerad metall, mässing, textil och vinyl, modellnummer 87, h inkl skärm 129 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Markslöjd, bordslampor, 1 par, kromad metall och trä, höjd inklusive skärm 46 cm
418
Okänd designer för Markslöjd, bordslampor, 1 par, kromad metall och trä, höjd inklusive skärm 46 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Fagerlund, Carl för Orrefors, vägglampetter, 1 par, guldfärgat glas och mässing, lövformade, h 27 cm
423
Fagerlund, Carl för Orrefors, vägglampetter, 1 par, guldfärgat glas och mässing, lövformade, h 27 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Farberware, bords/vägglampa med pappersklämma, mässing, "Adjusto-Lite", USA, 1910-20-tal, l 29 cm
434
Okänd designer för Farberware, bords/vägglampa med pappersklämma, mässing, "Adjusto-Lite", USA, 1910-20-tal, l 29 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bang, Mikael för Holmegaard, taklampa, glas, "Sonate Aubergine type 2", design 1978, etikettsignerad, dia 39 cm
439
Bang, Mikael för Holmegaard, taklampa, glas, "Sonate Aubergine type 2", design 1978, etikettsignerad, dia 39 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kofoed, Ingelise för Royal Copenhagen/Fogh & Mörup, bordslampa, fajans, modell Royal 7 Tenera/E7167, design 1967, avbildad i katalogen, h inklusive skärm 69 cm
443
Kofoed, Ingelise för Royal Copenhagen/Fogh & Mörup, bordslampa, fajans, modell Royal 7 Tenera/E7167, design 1967, avbildad i katalogen, h inklusive skärm 69 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
472
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
473
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, bordslampa, bok och canvas, "Anna", justerbar höjd, ca 60 cm
494
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, bordslampa, bok och canvas, "Anna", justerbar höjd, ca 60 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Persson, Roger för By Rydéns, golvlampa, krom med tygskärmar, "Trevisio", 3 ljuspunkter på böjliga armar, etikettsignerad, höjd ca 140 cm
500
Persson, Roger för By Rydéns, golvlampa, krom med tygskärmar, "Trevisio", 3 ljuspunkter på böjliga armar, etikettsignerad, höjd ca 140 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt med blå  detaljer, PH 5, modellnummer,  dia 50 cm
510
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt med blå detaljer, PH 5, modellnummer, dia 50 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för EM light, taklampa, vitlackerad metall, diameter 48 cm
574
Okänd designer för EM light, taklampa, vitlackerad metall, diameter 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, bordslampa, brännlackerad metall medböjlig ljusarm i mässing, 1900-talets mitt
664
Okänd designer, bordslampa, brännlackerad metall medböjlig ljusarm i mässing, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, bordslampa, brons med rödlackerad metallskärm, h 43 cm
665
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, bordslampa, brons med rödlackerad metallskärm, h 43 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer för Laoni, 1960-70-tal, golvlampa, krom med röd skärm, justerbar ljuskälla, ställning h 122 cm
674
Okänd dansk designer för Laoni, 1960-70-tal, golvlampa, krom med röd skärm, justerbar ljuskälla, ställning h 122 cm
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, bordslampa, 1960/70-tal, orange glas, originalskärm, höjd inklusive skärm 63 cm
721
Okänd designer, bordslampa, 1960/70-tal, orange glas, originalskärm, höjd inklusive skärm 63 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, golvlampa, bonat trä och metall, justerbarhöjd
724
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, golvlampa, bonat trä och metall, justerbarhöjd
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Westal, ytterbelysning, "Tellus 60 W", koppar och glas, en ring saknas
725
Okänd designer för Westal, ytterbelysning, "Tellus 60 W", koppar och glas, en ring saknas
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Disney, Walt efter honom, vägglampa, lackerad aluminium, Musse Pigg, märkt Denmark och daterad 1952, höjd 32 cm
733
Disney, Walt efter honom, vägglampa, lackerad aluminium, Musse Pigg, märkt Denmark och daterad 1952, höjd 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Fagerhults, vägglampa, säljes till förmån för Kattfotens katthem
742
Okänd designer för Fagerhults, vägglampa, säljes till förmån för Kattfotens katthem
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fagerlund, Carl för Orrefors,  taklampa, glas och mässing, dubla glaskupor, höjd 50 cm
744
Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, glas och mässing, dubla glaskupor, höjd 50 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Westal, ytterbelysning, koppar och glas, "Tellus 75 W",
745
Okänd designer för Westal, ytterbelysning, koppar och glas, "Tellus 75 W",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vas / bordslampa, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, höjd 25 cm
760
Vas / bordslampa, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, höjd 25 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Takkrona till 4 ljus, förgylld mässing med prismor,  empirestil, 1900-talets 2 hälft, höjd 80 cm
773
Takkrona till 4 ljus, förgylld mässing med prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, höjd 80 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Takkrona för 4 ljus, mässing med prismor, 4 ljuspunkter, höjd 70 cm
774
Takkrona för 4 ljus, mässing med prismor, 4 ljuspunkter, höjd 70 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Taklampa, mässing med prismor, 5 ljuspunkter, höjd
784
Taklampa, mässing med prismor, 5 ljuspunkter, höjd
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hallampa, mässing med prismor, kvadratisk, höjd
785
Hallampa, mässing med prismor, kvadratisk, höjd
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för LEDU, arbetsbelysning, grålackerad metall, stämpelsignerad
790
Okänd designer för LEDU, arbetsbelysning, grålackerad metall, stämpelsignerad
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.